18.8.2022 | Svátek má Helena


GLOSA: Nepřizpůsobivá menšina dělala hluk

25.2.2009

Šéfredaktor listu Romano hangos se 18. února v roli terénního sociálního pracovníka dostavil k budově Nejvyššího správního soudu (NSS) v Brně, projednávajícího budoucnost neonacistické Dělnické strany (DS). Zde přítomnému vedení DS nabídnul pomocnou ruku ve formě alespoň základních informací obsažených v našem listu. Proč?

Jedním z rozmanitých cílů Roman hangos (RH) je také napomáhat integraci sociálně nepřizpůsobivých občanů - žijících kvůli nízkému vzdělání v kulturní izolaci - do většinové společnosti. A to tak, aby se snížilo riziko jejich zapojení do pouliční kriminality a vandalismu, oslabila závislost na hazardních hrách atd. a zvýšila informovanost a vlastní aktivita. Po překonání těchto hendikepů, k čemuž jim vlastní síly často nestačí, by se pak snadněji propracovali ze společenského dna v uzavřeném ghettu skrze různé volnočasové aktivity ke smysluplnější existenci.

Předseda DS Tomáš Vandas a jeho ochranka však nabízené Romano hangos odmítala vzít do rukou. Štítivý odpor k tištěnému papíru mající patrně maskovat sníženou gramotnost a také nadměrný hluk této menšiny nepřizpůsobivých u soudního jednání naznačují, že na terapii s touto skupinou problematických klientů bude nejspíš nutné vzít si ještě pořádný grant.

Dělnnická strana a Hangos

NSS nakonec DS nezakázal. Zajímavé ale je, jak neonacisté pokorně skousli, že se jim jako „vůdce“ bez nějakých voleb vnutil zrovna Vandas. Když člověk vidí, jak se tenhle bývalý Sládkův parťák v černé bundě snaží na svém webu napodobit toho s knírkem, vyprskl by smíchy. To už by českého frajtra mohl fakt dělat kdokoliv. Ale třeba si Vandas jen tak s nácíčky hraje. A doma nečte Mein Kampf, ale studuje zákony říkající, že každá partaj v červnových volbách, když zdolá 1 %, shrábne za jeden hlas 30 Kč. Sládek si tenkrát vydělal na vilu v Útěchově…

Text vychází v Romano hangos / Romském hlasu 2-2009 na www.srnm.cz

Foto: Tomáš Hájek