25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

GLOSA: Nepranýřujeme nepravého?

Václav Klaus je rozporuplná osobnost, která si především zachovala svoji vlastní tvář i ve funkci nejvyššího ústavního činitele, což každého presidenta může jen ctít. Jedno z jeho nejvíce kritizovaných nedávných rozhodnutí je část amnestie, která umožnila zrušit tresty některým čelným korupčníkům.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 13.3.2013 15:24

Takže znovu a doufám, že už naposled

Pan prezident může podle ústavy udělit amnestii v jakémkoli rozsahu. Výročí 20 let vzniku našeho nynějšího státu bylo k jejímu vyhlášení naprosto postačujícím důvodem. Skutečnost, že naše soudnictví, právy obžalovaných překypuje natolik, že se mohli např. libovolně nedostavovat k soudnímu řízení (viz např. krvavý prokurátor, soudce i vyšetřovatel v jedné osobě Karel Vaš), že nižší a vyšší soudy si mohli libovolně dlouho přepinkávat své vinen - nevinen, aniž by byl někdo za tvorbu právních zmetků či lenost, postihován, má očividně jediným cíl - ZABRÁNIT ODSOUZENÍ KOMUNISTICKÝCH ZLOČINŮ.

Ten kdo mluví o reálné možnosti vrácení obvykle již po tak dlouhé době neexistujícího, mimo pravomoc soudu se nacházejícího, přinejmenším téměř zcela amortizovaného majetku i po více než 8 letech soudních tahanic, dělá z lidí blbce. A zcela zastírá podstatu věci, která spočívá v tom, že poškození, křivě obvinění a i eventuální viníci byli donuceni snášet nelidskou zničující nejistotu která krutě a v případě křivě obviněných nenávratně zničila jejich životy. Nevím jestli pan prezident chtěl tuto do nebe volající "chromost" naší spravedlnosti vědomě napravovat. Nejspíš nevěděl jak obludných rozměrů dosáhla a ani to vědět nepotřeboval, protože amnestie je z principu anonymní a je výsledkem čistě humanitních úvah prezidenta. Pan prezident jistě mohl právem předpokládat, že pachatelé "těžkých" zločinů budou odsouzeni na delší dobu než 10 let (leckdo by si ten nejvýše 10 trest zvolil, když by se po propuštění dostal v zahraničí ukrytému miliardovému balíčku).

Podle ústavy pan premiér amnestii pouze spolupodepisuje. Nikde není stanoveno, že by její přesný text měl dostat předem předem a ani to, že by jí měl projednat ve vládě. Spoluodpovědnost vlády je tedy možno chápat pouze jako odpovědnost za její správné vykonání (vykonavatelnost).

B. Rybák 13.3.2013 15:28

Dokončení

Vláda je totiž odpovědna pouze parlamentu a kdyby jí parlament v němž má vláda většinu chtěl v nějakém pominutí smyslů za amnestii potrestat, tak by jí musel vyjádřit nedůvěru. Vláda by padla (až do jmenování nové vlády by ničím ústavně neomezenou dobu pracovala dál), což by na platnosti amnestie ale vůbec nic nezměnilo. Z čehož je jasné, že odpovědnost vlády je výhradně odpovědností za řádné provedení amnestie a ne za její obsah. Prezident je totiž ústavní činitel s naprosto výjimečným politickým i mravním postavením. To, že by se měl premiér hádat s prezidentem o správnosti jím vyhlášené amnestie, která je záležitostí mravní a jejíž problematika je tudíž zcela mimo rámec jeho činnosti může tvrdit jenom blbec nebo ten kdo je za lhaní placený.

Pozn.: Zajímavá je i okolnost, že soud s panem prezidentem proběhne i při jeho eventuální nepřítomnosti (když se chce, tak to jde).