30.6.2022 | Svátek má Šárka


Diskuse k článku

GLOSA: Nemocnice

Včera ráno měla jedna známá na Facebooku dobrý postřeh: Když člověk přijde do nemocnice, tak ta důležitá otázka, kterou klade střední zdravotnický personál, není otázka co dotyčnému je, ale jestli má titul.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Janyška 9.5.2015 9:47

Naše zdravotnictví je velmi kvalitní, jen chování

lékařů a personálu stojí mnohdy zaprd. A také příšerně doktoři kradou. A přesto je kvalitní... Dzp.

Š. Šafránek 9.5.2015 9:07

Vytrženo z kontextu.

Milý autore, sdílím Váš názor na titulování, ale tohle je vytrženo z kontextu. V posledních 10 letech došlo k neuvěřitelnému (povinnému - kvůli akreditacím) nárůstu nemocniční administrativy, kde dotaz na titul je pouze jeden z mnoha desítek nesmyslných dotazů nesouvisejících se zdravotním stavem, které je nutno příchozímu pacientu položit. Ovšem zrovna oslovování titulem jeho nositelé často požadují či minimálně berou úkorně, neoslovuje-li je jím někdo. Tedy dotaz na titul bych rozhodně nechápal jako diskriminaci těch, kteří se žádným nehonosí, ale jako úlitbu těm, kteří se jím zdobí.

J. David 9.5.2015 15:51

Re: Vytrženo z kontextu.

Víte, ono je to opravdu těžké. Když jsem v roce 1977 absolvoval IT, 4. fakultu VŠE (tehdá se to nazývalo ASŘ a NV), bouchli mi "berana" do OP o absolutoriu VŠ s daným titulem Ing. Tehdá to byla červená knížečka s mnoha listy. Dnes je to kartička, kde na přední straně je "podpisový vzor i s titulem", na zadní jsou další údaje, jako rodinný stav, Titul, Trvalý pobyt, Místo narození. Když musíte měnit OP, vždy požadují, zdali se Váš stav nezměnil, pokud se změnil, a Vy ho neuvedete, vyhrožují našinci správní pokutou. Pak s sebou nesete i stigma onoho nabytého titulu. Já ho sice neuvádím, ale kdekoliv předložíte OP, s údivem se našince zeptají, Vy jste inženýr, že jste to neřekl. Ceknu, že se za to stydím, protože v dnešní době je takové "hafo" rychlokvašek za rok" od Bc, Mgr, MBA, Phd, etc., že je člověku stydno titul uvádět, ale v "lejstrech" to jednou uvedeno máte. Odbočím, tehdá za totáče, jsme dřeli, jak vocasové, cvička, zkoužky, dvě státnice, diplomka ve smyslu IT (potažmo ASŘ) a její obhajoba před komisí softwéráků, pouze předseda komise a zapisovatelka o tom věděli kulový (v průběhu studií jsem mastil software - ASSEMBLER/COBOL/FORTRAN/PL1), nu a pak promoce s následným štemplem v OP. Jako uchazeč o zaměstnání, pokud to zaměstnavatel požaduje, VŠ vzdělání musíte doložit.

Dnes se tomu jako penzista směji, nikde titul při představování neuvádím, ale třeba u lékaře opravdu se mnou verbálně vlídněji zacházejí, než s nějakým pacošem, který postrádá empatické chování, a hlasitě se dožaduje vstupu do ordinace mimo pořadí. Kladu si otázku, zdali jsem neměl dokončit habilitaci vědecké hodnosti na CSc (candidatus scientiarum), ve smyslu CsC (Celkom spokojný Cigáň). Byla by to tehdá ztracená snaha, a hlavně čas (místo algoritmů plodit blbiny), na rozdíl od nynějších "turboakademiků". Berte to jako mojí úlitbu na diskusi, že se titulem nezdobím. Jako ješitný stařík, či "bažant kolchidský" v honitbě, bych se i mohl zdobit poušky a peřím, co Vy na to?

J. Jurax 11.5.2015 13:36

Re: Vytrženo z kontextu.

Jojo, a mne kdysi - o pět let dřív jak Vám - bouchli titul promovaný matematik, neb jsem byl universitán. To byla taková doba, kdy z univerzit nelezli magistři jako dnes - tedy kromě farmacie u za mne i medicíny - ale promovanci. Takže jsem při všelijakých úřednostech přečasto slýchal otázku - tak máte vysokou školu nebo ne? Tak jsem si dodělal malý doktorát, aby bylo vidět, že jsem puncovaný vzdělanec :-)

Je fakt, že on ten srozumitelný titul u prostého lidu přece jen občas pomohl, zvlášť když jsem neozřejmoval, čehože jsem ten pan dochtor - a u lékařů jsem, byť zřídka - ten fenomén zaznamenal taky.

P. Sulc 9.5.2015 2:07

Bohuzel, tituly

to je ta starodavna a hodne rozsirena ceska nemoc.Kde kdo se jimi chlubi, na rozdil od Ameriky, Anglie ci Nmecka. I u pitomych clanku ve Srelecke Revui se to hemzi magistry, inzenyry, doktory, byt to je treba popis noveho dalekohledu ci loveckeho noze. To ceske chlubeni je skutecne odporne. Zdedeno zrejme z dob cisarstvi.

J. Hejna 9.5.2015 9:49

Re: Bohuzel, tituly

Standardně svůj titul neuvádím, u lékařů na něj decentně upozorňuji téměř vždy.

Ten článek je pravdivý.

P. Sulc 10.5.2015 3:00

Re: Bohuzel, tituly

Konec koncu i v te Americe se doktor mediciny obcas ve spolecnosti predstavi jako dr. Je to proste tim , ze felcar je obecne dulezite povolani a muze se to najednou hodit. Rozhodne se titulem nechlubi astronom, jedinecny expert na cerne diry neni spolecensky tak zadany a prippad nouze z cernou dirou zrejme hned tak nenastane.

V. Koreis 11.5.2015 5:44

Re: Bohuzel, tituly

Tady v Austrálii jsem slyšel o případě (nevím zdali pravdivém, evidence by tomu ale nasvědčovala) nově příchozího Evropana ─ ne nutně Čecha, kupříkladu Němci mívají podobný problém ─ který se identifikoval jako inženýr. Promptně se mu dostalo otázky, zda by se komusi přítomnému mohl podívat na topení, které nějak vynechávalo...