24.10.2019 | Svátek má Nina


GLOSA: Něco pro milovníky nepodstatných detailů

4.1.2010

Petr Štěpánek v glose Co Klaus na Nový rok neřekl, kterou 2. ledna 2010 uveřejnily internetové noviny Neviditelný pes, napsal: „Na obrazovce jsem si také povšiml fotografie Margaret Thatcherové v pozadí za Klausem. " Musím Petrovi přiznat, že má skvělý postřeh.

Já jsem totiž novoroční promluvu o jedné sledoval trochu jinak: na půl oka a na plné ucho, abych tak řekl. Vizuálnímu ztvárnění prezidentova projevu jsem věnoval minimální pozornost (často jsem od TV odbíhal), a tak jsem při letmém pohledu na obrazovku nabyl dojmu, že Václav Klaus tam má vystavenou svoji maminku.

Až Petr Štěpánek mi otevřel oči. Inspirován jeho článkem, přehrál jsem si vystoupení hlavy státu znovu – v computeru prostřednictvím archivace programu ČT24. A vskutku: v pozadí za Klausem, v jeho knihovně, není stará paní Klausová, ale baronka Thatcherová.

Při bližším zkoumání jsem ovšem zjistil: vždyť je to stejná fotografie, kterou mám na přebalu knihy, jež leží na mém nočním stolku! Jmenuje se Umění vládnout a napsala ji – ano, sama Železná lady.

Z toho jsem usoudil, že VK nemá ve své knihovně za pracovním stolem fotografii baronky Thatcherové, ale má tam vystavenou její knihu – šikovně pootočenou tak, aby byla patrná právě ta fotografie. Zda je to záměr či náhoda, netroufám si říci, zřejmě je správně varianta „A“. Koneckonců, není to tak podstatné.

Ať tak či onak, chtěl jsem tímto příspěvkem uvést na pravou míru jeden možná nepodstatný detail v jednom novoročním příspěvku jednoho internetového publicisty. Soudě podle diskusních příspěvků, jež nalézáme na rozmanitých tuzemských portálech, jsou Češi světovými šampiony v hledání much, neboli v bazírování na nepodstatných detailech – a tak doufám, že tento můj postřeh, doplněný fotodůkazem, náležitě ocení.

Vydařený rok všem !

MT-VK-fotomt

... v levé části můj výtisk knihy MT, vpravo VK při projevu, mezi oběma v pozadí Klausův výtisk téže knihy

Stejskal.estranky.czSOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.