Neviditelný pes

GLOSA: Nechť staří zhynou?!

18.8.2020

V první polovině 19. století se Charles Darwin účastnil platby kolem světa. V Ohňové zemi v Jižní Americe si všiml u tamějších domorodců ideálního systému sociálního zabezpečení na stáří. Staří lidé byli vyhnání do pouště, kde po nějaké době zemřeli hlady, nebo je zkonzumovaly divoké šelmy. Tento systém byl ideální, protože nezatěžoval společnost zbytečnými výdaji a náklady, které by občané prvobytně pospolné komunistické společnosti jinak nemohli ani unést.

Přes různé dějinné peripetie s různými vykořisťovatelskými společenskými systémy jsme se měli podle marxistů-leninistů a proletářských internacionalistů ke komunismu vrátit (samozřejmě v dokonalé podobě). Takový měl být nevyhnutelný a vědecky předpovězený konec dějinného vývoje celého lidstva.

Nyní je v některých místech předepsáno nošení roušek k zakrytí dýchacích orgánů k zamezení infekce koronavirem. Například v okrese Frýdek-Místek i jinde zůstává povinnost tyto roušky na vyhrazených místech i nadále používat. Ve světě vyzývá francouzský prezident policii k vyšší aktivitě při kontrole plnění povinnosti nosit roušku, rozsah této povinnosti stanovení se různě mění. Na podzim lze očekávat rozšíření této povinnosti. Infekce se šíří především dýchacími cestami, hlavně nosem, a nošení roušek má pomoci tomuto zabránit.

Jak se stanovená povinnost plní, nebo lépe řečeno neplní? Především dost jednotlivců neuznává nos za dýchací orgán. Rouškou má zakryta jenom ústa a nos není krytý. Nošení roušky ztrácí jakýkoliv smysl. Ještě v mateřské školce se dětem říká, že mají dýchat nosem, ústy jenom výjimečně. Vzniká otázka, zda si například dvacetiletý delikvent v našem případě neříká, že jej již nikdo nepošle do mateřské školy k doplnění vzdělání. Pokud někoho napomenete, pak většina delikventů vás pošle někam s komentářem a nos si nezakryje. Menší část to udělá, ale za chvíli si nos znovu odkryje. Policie na dodržování předpisů dostatečně nedohlíží. Orgány hygieny nemají potřebnou kapacitu na projednávání přestupků. Vzniká otázka, zda si někteří mladší spoluobčané nemyslí, že oni překonají koronavirus jako lehčí chřipku a rizikové skupiny obyvatel, zejména důchodci, ať zemřou a nezatěžují sociální systém nároky na důchod i jiné sociální dávky. V jistém smyslu jim jde zřejmě o návrat do komunismu.

Bylo by zapotřebí, aby příslušné orgány tyto záležitosti reflektovaly. Bude zapotřebí zvýšit pořádkové pokuty pro tyto případy, kontrolovat dodržování předpisů policií (státní i obecní) a rozšířit oprávnění projednávat porušování těchto předpisů kromě hygieny i na další orgány.



zpět na článek