Úterý 25. března 2025, svátek má Marián
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuse

GLOSA: Nad jedním maršálem v depozitu

Je až úžasné, jak obránci učebních osnov ČSSR dokážou bojovat za jediný správný výklad dějin. Opravdu nechci zpochybňovat utrpení lidí, kteří se dostali válečné obludě do tlamy, ať vojáků, tak civilistů.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

VZ

"Jak dospěl Hitler k rozhodnutí nechat Albion Anglií, otočit Wehrmacht a napadnout svého spojence, aniž byl připraven na boj v podmínkách Ruska, není známo."

Pane autore, je to známo. Hitler si chtěl "vyčistit zadní dvorek" před invazí do Británie. Obával se, že by už Británie neodmítala spojenectví se SSSR. Jak Poláci koordinovali povstání ve Varšavě s blížící se Rudou armádou?

Pane autore, nastudujte si historii z jiných zdrojů než z beletrie Vladimíra Bogdanoviče Rezuna. To je jako byste českou historii studoval z románů Aloise Jiráska.

0 0
možnosti
VZ

Po zkušenostech ze Zimní války s Finskem se Hitler domníval, že SSSR bude snadnou kořistí. V srpnu 1941 měl Wehrmacht dle plánu Barbarossa obsadit Rusko až po linii Archangelsk - Astrachaň.

0 0
možnosti
JF

Děkuji za reálný popis dění v době ukončení II. světové války u nás i v Evropě panu Bártovi.

Dnes se velmi mnoho věcí RELATIVIZUJE.. I ty nejzákladnější věci jako je dobro-zlo, pravda-lež, svoboda-nesvoboda, demokracie-despocie.. Vše je prý dáno úhlem pohledu. Tedy i zločinec a vrah Kajínek je vlastně takovej frajer, že ... No a konstatovat skutečnost, že Koněv po tom co se podílel na porážce nacistického Německa utopil v krvi Maďarskou touhu po svobodě v roce 1956 a podílel se i na přípravě a organizaci okupace naší země v roce 1968 je dle Ruska a našich rusomilek špatné..

0 0
možnosti
Foto

Za chvályhodné lze pokládat, že autor "nazývá věci pravými jmény". Samozřejmě, nejen proto, že není historikem, ale proto, že žádnou historii nikdy nelze vykládat dostatečně a zcela uspokojivě, lze ke článku mít některé dílčí výhrady. Celkově však za mne ke článku - BRAVO!

0 0
možnosti
Foto

Autore, jste omezenec, který by se - v opačném gardu - hodil do bolčevických úderek přepisujících dějiny.

0 0
možnosti
MR

Pane Kubíne, před tíhou Vašich brilantně uvedených argumentů se autor zřejmě dobrovolně odebere do celoživotního exilu a nikdy se neodváží nic zveřejnit. A ještě si osobně myslím, že jste ubožák.

0 0
možnosti
FS

V záhlaví je uvedeno to podstatné.

Nejde o dějiny samotné, nýbrž o jejich výklad.

Vítězové byli Rusové, tak si je psali, aspoň doma nebo u nás.

Je ovšem pozoruhodné, že ten popis byl celosvětově konstantní desítky let a měnit se začíná až v posledku, kdy pamětníci prakticky vymřeli nebo jejich hlas je už slabý.

0 0
možnosti
KK

Rusové vyhráli válu a prohráli mír.

0 0
možnosti
DS

Nu, je to hodně slabé. Autor si zřejmě přečetl Suvorova, což není zrovna spolehlivý pramen. Spíš jde o snůšku polopravd, domněnek... O tom, že by Stalin plánoval útok na západ a o rozdílu několika dnů, tak o tom opravdu věrohodné důkazy nejsou. To, že Druhou válku začali jeden Partaigenosse a jeden soudruh, je ovšem pravda pravdoucí. Koneckonců knír měli oba.

0 0
možnosti
JP

On to ovšem není jen ten Suvorov. Zkuste zabrousit na Fronta.cz, tam je hned několik podobných článků.

0 0
možnosti
JN

Takovou snůšku lží a nesmyslů jako v tomto článku p. Bárty aby opravdu člověk pohledal. Zajímavé je tvrzení o okupaci Československa, co prý začala už v roce 1945. Ví ten člověk vůbec, že až do srpna 1968 bylo Československo jediným státem Varšavské smlouvy, na jehož území nebyla žádná posádka armády SSSR? A jen tak mimochodem, občas slýchám i tvrzení, že jsme byli sovětskou kolonií. V tom případě by to asi byla celosvětová koloniální výjimka, kdy se na území kolonie žilo mnohem lépe než na území kolonizátora a mnozí obyvatelé z tohoto území toužili se přestěhovat do kolonie nebo aby doma mohli žít tak, jako se v té československé kolonií žilo.

0 0
možnosti
JB

Byli sme pod takovám diktátem, že sověti rozhodovali o všech základních otízkách o všen co je zajimalo. I to jaké má být složení našeho průmyslu a tim, že naídili se zaměřit na doly a hutě znemožnili našemu průmyslu být schopný konkurovat v zahraničí.

Jen za uran, který si od nás odvezli zadarmo, by sme mohi mít na domech střechy ze zlata.

Ve srovnání s Německem smě měli desetinásobné nižší životní úroven.

0 0
možnosti
PH

Bohužel, jak se říká, jiný kraj, jiný mrav. Je sice hezké poukázat na Varšavské povstání - jenomže u nás přece byla situace naprosto opačná. V našem případě Stalin prakticky okamžitě přistoupil na plán podpory Slovenskému národnímu povstání - a vrhnul svoje jednotky přes Karpatské průsmyky,,A lidově řečeno, nabil si tlamu. Bratja Slováci mezitím stačili statečně ustoupit do hor, takže se Rusové několik měsíců krvavě probíjeji přes tvrdou německou obranu. A tím pádem se v květnu 1945 jejich východní větev dostala teprve k Ostravě..

0 0
možnosti
JB

Příprava povstání československou exilovou vládou byla od počátku narušována činností komunistické strany Slovenska a také slovenskými nacionalisty působícími nejen v politických stranách, ale i v armádě. Ilegální Slovenská národní rada byla pod stále větším vlivem KSS v čele s Gustávem Husákem a Karlom Šmidkem, kteří nechtěli obnovu demokratické Československé republiky a prosazovali společně s jinými stranami slovenskou autonomii nebo federaci. Svou zákulisní politikou posilovali Stalinovu moc a narušili Benešovu vizi obnovy svobodné předmnichovské první republiky. Vrchní velení sovětských vojsk původně plánovalo osvobození Podkarpatského Ruska a Slovenska levým křídlem 1. Ukrajinského frontu[37] 4. Ukrajinským frontem od 28. srpna.[38] Situace se však zcela změnila po kapitulaci Rumunska 23. srpna, neboť bylo možné osvobodit tyto území od jihu přes Maďarsko pravým křídlem 2.ukrajinského frontu. Armády tak přešly do klidového stavu a plán byl 25. srpna odložen.[39] Příprava slovenského povstání a jeho politický vývoj se však stal pro Stalina zajímavý. Proto se rozhodl Benešův plán obnovy demokratického Československa narušit a svým způsobem jej de facto rozbít a maximálně jej využít ve svůj prospěch. Po podpisu Československo-sovětské smlouvy o vzájemné pomoci a spolupráci z roku 1943 Stalin opět prokázal svoji schopnost politické manipulace s Benešem.

Sedm týdnů před započetím povstání Gustav Husák tajným dopisem nabídl Stalinovi začlenění Slovenska mezi svazové republiky SSSR. (tzv. Sovětské Slovensko[40]). Tento návrh veřejně nastínil ve slovenském tisku dne 24. září. „Proč máme hledat spásu v Benešovi, když osvědčený recept je u Stalina.“[41] . Po válce Husák obhajoval svůj dopis jako nezbytný akt politického nátlaku na Beneše. Zastáncem této myšlenky byl také Ján Osoha, který 1. května 1941 přednesl nový stranický program Za sovětské Slovensko.[42]

0 0
možnosti
KP

Autor by se uzivil jako demagog Rudeho prava za meho mladi.

0 0
možnosti
JV

J40a25n 16V55i49n48t96r

18. 5. 2020 2:16

Vy asi vůbec netušíte, jaký je význam slova "demagog"?

0 0
možnosti
JB

Sověti pomohli k vybudování německé armády

Rapallská smlouva je dohodou z roku 1922 mezi Německem a sovětským Ruskem.Obě země si v ní navzájem odpustily dluhy vzniklé během první světové války a zároveň obnovily diplomatické styky. Tím Německo de facto uznalo existenci bolševického systému v Rusku. Později vyšlo najevo, že smlouva obsahovala ještě tajný dodatek, který upravoval vojenskou spolupráci obou zemí. Tím byla porušena Versaillská mírová smlouva.

Ve vojenské oblasti tato smlouva umožňovala Německu obcházet Versailleskou smlouvu. Rusové získali moderní technologie a těžké zbraně a Němci mohli cvičit v Rusku svou armádu.Daleko od očí nepřátel a dostavali suroviny Obě země zřídily tato společná vojenská zařízení: tankovou školu v Kazani, cvičiště pro součinnost dělostřeleckých a leteckých sil ve Voroněži a leteckou školu v Lipecku.

Po upevnění moci Hitlera nad Německem došlo k ochlazení vztahů. Ovšem byly nakonec zase obnoveny,Ribentrop-Molotov paktem. To bylo nejen kvůli napadení Polska a dalřích zemí, ale protože Německo zoufale potřebovalo suroviny pro válečný průmysl. A tak když ve Francii zvítězili němečtí vojáci, krmení ruským obilým a tanky a letadla poháněná sovětskou ropou, Stalin Hitlerovi pogratuloval.Nakonec poslední vlak naložený dodávkami pro německou armádu, přejel hranice ze SSSR do Německa 2 hodiny před začátkem hitlerova útoku. Je zajímavé, že se většina těch píšících o druhé světové neuvádí že SSSR uznal Mnichovskou dohodu, vypověděl československého velvyslance, uznal Slovenský Stát.

Spolupráce obou zemí skončila, až když Německo, bez ohledu na vzájemnou smlouvu o spojenectví, napadlo 22. června 1941 SSSR

0 0
možnosti
DR

Len by som vás opravil , ten posledný vlak neprešiel hranice 2 hodiny pred napadnutím, ale počas napadnutia , dokonca bol v Breste odstrelovaný nemcami , lebo si mysleli , ýe ide ruský pancierová vlak ! Netušili , že rusi môžu byť až tak hlúpy !

Ale keď Stalin tonu neveril 3 dni a bol z toho úplne paralyzovaný a iba skučal - A toto mi urobil môj kamarát Hitler ! ....

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz