26.4.2024 | Svátek má Oto


GLOSA: Může za to dopamin

5.5.2008

Zvyšující se počet násilných trestných činů v naší civilizaci vede několik desítek let k soustavnému vědeckému zkoumání tohoto fenoménu. Vědci se již dlouhou dobu domnívali, že potřeba násilí může být u lidí stejně silná a návyková jako touha po alkoholu, drogách, penězích, moci či jídle.

Teprve nyní se prokázalo, že tuto potřebu vyvolává v mozku dopamin, který iniciuje odměňovací kaskádu, jak říkají odborníci, tedy eruptivně eskalující pocit uspokojení připomínající orgasmus. Tuto skutečnost potvrdili vědci z Vanderbiltovy univerzity v Nashvillu, v americkém státě Tennessee. Do klece uzavřeli dva samečky myší a pozorovali, jak soupeří. Jejich vzájemný boj seprojevoval agresivním kousáním a šťoucháním do protivníka, a také - podobně jako u lidí - různými skřeky. Tato agresivní nálada myší se ale zmírnila po medikamentu, který nesnižuje jejich pohybovou agilitu, ale „uspává“ dopaminové receptory v mozku.

Univerzitní expert Craig Kennedy tvrdí, že mezi chováním těchto myší a různých chuligánů a násilníků není velký rozdíl. „Tito lidé vyhledávají násilí, protože si v konfrontačních situacích stimulují svůj odměňovací systém v mozku a v tomto procesu hraje dopamin centrální roli,“ řekl.

Výsledky pokusů přinášejí i odpověď na otázku, zda brutalita v televizi či ve filmu a počítačových hrách má vliv na zvyšování kriminality ve společnosti. Odpověď zní ano, protože častý pohled na násilí zvyšuje jeho potřebu (tedy vyšší denní dávku dopaminu). Jde tedy o nemoc, která by se měla léčit stejně jako závislost na drogách či alkoholu.

Euro 18/2008

Autor je novinář a spisovatel