12.8.2020 | Svátek má Klára


Diskuse k článku

GLOSA: Motto českých politiků

Při otevření a četbě jakýchkoliv novin se běžný to čtenář skoro denně dozvídá o tom, jak v Česku krachují velké firmy a podniky, které do té doby zaměstnávaly desítky až stovky prachobyčejných lidí. Tyto negativní zprávy však střídají další, které informují o tom, jak stále více lidí páchá sebevraždy často z finančních pohnutek.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Hudzieczek 18.2.2013 21:35

Už mluvíte stejně alibisticky

jako ti politici. Zákonodárný sbor dělá velmi málo pro nastolení jasných zásad podnikání. Tak, aby firma nebo živnostník dostal za svou práci zaplaceno, aby nemohl být šikanován ze strany silnější firmy, aby nedocházelo k zneužívání dominantního postavení na trhu.

Současná debata o zrušení akcií na doručitele je jedním z příkladů - daně občanům se navyšují, ale daně z prodeje akcií není stát schopen dohledat a vybrat, nehledě na korupční prostředí, jehož podhoubím jsou mimo jiné právě tzv. "anonymní akcie". A politici ODS argumentují, že zákaz této nehorázné zlodějny jde proti základním principům ODS.  A pan prezident si ještě přisadí, že krást se bude stejně, tak je zbytečné zlodějům komplikovat činnost. Proč v civilizovaném světě takový typ cenných papírů není, to už je asi otázka pod páně prezidentovu úroveň. ODS se vyjevuje jako strana, parazitující na bezzubém děravém právním prostředí, jehož další existenci pomáhá udržovat.

Politici taky mohou řešit krizi investicemi do infrastruktury a rozhýbat tak ekonomiku. Mohou iniciovat expanzi podnikatelských subjektů na mimounijní trhy, etc., etc.

Ekonomika a politika jsou spojené nádoby; pokud politik nemyslí na ekonomiku, dopadne to jako za prezidenta Havla, který prosadil zrušení slovenských zbrojovek v duchu jakýchsi "vyšších ideálů" a při návštěvě Bratislavy pak nestačil uskakovat létajícím vajíčkům a rajčatům.

R. Langer 18.2.2013 13:42

Pane,

jestli ten poslední odstavec myslíte vážně, tak je to s vámi asi dost špatné... :-(

Z. Švrček 18.2.2013 11:37

Vaše víra mne dojímá.

Jestli skutečně věříte, že o vaše lepší budoucno a pracovní příležitosti se má starat politika, tak si zasloužíte ročně ne 517, ale 730 dní na pracovním úřadu. Ostatně s vaším pláčem se obraťte na Brusel a příslušné bruselanty. Ti se skutečně starají, aby prostředí k podnikání bylo stále více regulovanější, stále rigidnější, stále nepřehlednější, dotacemi pokřivenější, gendrově správnější, sociálně-tržně udržitelnější, ekologičtější a vůbec zkrátka konkurence neschopnější. Ti naši čeští politikové dnes již zmohou jen malinko: musejí totiž přijímat bruselské dobro tak nějak ze zákona a i kdyby ne, na dojivost krav, přírůstky lesní hmoty, či kujnost oceli mají vliv asi jako na cykličnost vzniku polárních ledovcových špiček na Marsu. Tož se mějte.

P. Pavlovský 18.2.2013 10:26

Re: Nemějte mě, prosím, za cynika,

Co nadělám :-)

Diogénes byl také cynik a přesto, či právě proto o něm J. A. Komenský napsal krásnou  stejnojmennou hru (Diogénes cynik).

P. Kolář 18.2.2013 10:13

Re: Nemějte mě, prosím, za cynika,

Marně prosíte,pane Pavlovský.Jste cynik.

E. Vašátko 18.2.2013 6:02

Týýýý brďo !

"....z nichž jasně vyplývá, že průměrný nezaměstnaný strávil v roce 2012 na úřadě práce 517 dní, což je o devět dní déle než v roce 2011..."

A mě ve škole učili, že rok má 365 dní včetně svátků a nedělí.

Sakra, na které planetě ti nezaměstnaní žijí ?

L. Krajicek 18.2.2013 2:02

Nerozumím tomu,

jak mohl průměrný nezaměstnaný strávit v roce 2012 na úřadě práce 517 dní. Nebyl to nadprůměrně nezaměstnaný?

P. Pavlovský 18.2.2013 0:41

Nemějte mě, prosím, za cynika,

ale o všeobecném úpadku morálky svědčí skutečnost, že velice málo lidí "páchá sebevraždy z finančních pohnutek".  Důvod k sebevraždě - ztráta cti - se vytrácí, bezectní žijí vesele dál.

Jeden z klasickýh českých filmů je Barbora Hlavsová (M. Frič, 1942). Syžet: Ředitel záložny (F. Smolík) se dopustil zpronevěry a tak připravil střadatele o peníze. Zasřelil se. Jeho stará matka,   vesnická vdova (T. Brzková) se rozhodne peníze vrátit a tak očistit jméno rodu. Tvrdou praí a odříkáním, nakonec i prodejem vlastní chalupy a půdy toho dosáhne, přičemž jí pomáhá vnuk, původně lehkomyslný a rozmazlený mladík  (R. Hrušínský). Naopak jeho matka (J. Štěpničková) si žije vesele dál na vysoké noze a užívá majetku zpronevěrou záskaného.

Za Protektorátu, kdy lidi pálily věru jiné starosti než poctivost finančníků, měl film obrovský divácký úspěch. Dnes takový syžet vzbuzuje než útrpný úsměv. Lidé, za kterými jsou miliardové škody, napáchané zločinným konáním, jednotlivcům i státu (tedy všem občanům) nepáchají sebevraždy, ale naopak jsou obtížně postižitelní a nakonec dostanou amnestii.

Občas si někdo pro jistotu nechá změnit jméno, někdo se raději odstěhuje do zahraničí. Kdykoli je možné začít znovu, bez dluhů, s tučným kontem a čistým štítem!