26.9.2020 | Svátek má Andrea


GLOSA: Modrobílí vyděrači

26.1.2008

Základní instinkt Jany Bobošíkové

Nemoc. Stav těla a duše, který činí člověka slabým a bezmocným. Patří k němu bolest a hlavně strach. Obavy o život či jeho budoucí hodnotu ať už ve smyslu zdravotním či ekonomickém. Lékaři o tom vědí své. A také jim musí být jasné, že manipulace s takto oslabenými jedinci je hračka. Zvlášť, když jim to posvětí zákonodárci.

Nechci házet všechny lékaře do jednoho pytle, bavme se o „lékařské lobby“, tedy o partě ziskuchtivých nositelů titulu „MUDr.“, kterým zdatně sekunduje lobby lékárníků. Poplatky, které prosadila vládní koalice v čele s ODS, jim nestačí. Požadují dvakrát tolik. I pro děti a seniory. A když to nejde jinak, nacházejí si své vlastní cestičky. Prostě si pacienta na kontrolu, tahání stehů či injekci objednají na dobu, kdy slouží pohotovost a inkasují místo třiceti devadesát korun. Lék bez doplatku lékárna obvykle na skladě nemá (objednáme, přijďte zítra), preparát s doplatkem je k dispozici okamžitě. Zubaři si zase zcela svévolně vysvětlili zákon tak, že když ošetří pacienta, který u nich není registrován, jde o pohotovostní zákrok. Opět devadesát korun namísto třiceti. Prezident stomatologické komory Jiří Pekárek je v klidu - na takovém výkladu zákona se prý komora dohodla s ministerstvem zdravotnictví. Ministerstvo si nad postupem zdravotníků myje ruce. Když se vám postup lékařů nelíbí, tak si stěžujte u vedení nemocnice, radí jeho mluvčí Tomáš Cikrt. Lidé, kteří na zvůli zdravotnických zařízení média upozornili, se však bojí i prozradit své jméno, natož aby se odvážili si stěžovat. Svého lékaře potřebují. Mají bolesti a strach. Jsou totiž nemocní. A nebo ještě hůř – jsou to rodiče nemocných dětí. A není pro ně tak jednoduché se uprostřed léčení sebrat, jít jinam (i kdyby měli kam) a začít s léčbou od začátku.

Ministerstvo nám tedy ústy svého mluvčího vzkazuje, že požáry jen zakládá. Hasit je mají sami nemocní. Zneužívání systému poplatků se dalo čekat stejně jako nečinnost ministerstva. Vždyť přece vrána vráně oči nevyklove. A lékařská lobby má v politických špičkách své velké vzory. Malá domů a po nás potopa. Obecný vzorec chování, který udává tón.

Psáno pro deník Metro

poslankyně Evropského parlamentuAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.