20.10.2020 | Svátek má Vendelín


GLOSA: Ministerstvu dřiny a asociálních věcí…

8.10.2011

Hanba, hanboucí, řekla moje maminka, když jí za komunistické totality vyměřili důchod za její celoživotní dřinu na polích a v chlévech státního statku a předtím někdejšího zkrachovalého JZD. Nesčíslněkrát jsem se dožadoval spravedlivé nápravy, že za oněch 300 Kč nemůže být živa. Všichni tři sourozenci jsme samozřejmě maminku nenechali zemřít v bídě, nakonec jsem zůstal sám, který se o maminčino spokojené stáří postaral.

S manželkou jsme dva, zatím se svými důchody vyjdeme, nemusíme své děti žádat o žádnou podporu, ale na nějaké "ejchuchů", cesty za poznáním do ciziny či po našich vlastech to už, bohužel, nestačí.

V této souvislosti je do nebe volající návrh dnešního ministerstva asociálních věcí, podle kterého se mají naše důchody v lednu 2012 zvýšit o 1,6 %, namísto původně – ještě v srpnu - navrhovaných 2,5 %! Na základě platné metodiky by měly vzrůst alespoň o 1,9 %. I tak jde o směšnou kompenzaci vzhledem k očekávanému růstu životních nákladů v příštím roce, ale už i letos.

Jak dlouho si myslí, ono ministerstvo a naše vláda spolu s ním, že to můžeme takto vydržet?Nadřazenost, povýšenost, asociálnost do nebe volající. Sami si nenechají na své platy sáhnout, dosáhly snad nejvyšší možné výše, nehledě na platy těch představitelů bankovních domů, jimž jsme kdysi ještě mohli svěřit své úspory. Úroky jsou tak nízké, že už nižší být ani nemohou, naproti tomu úvěry tak vysoké, že už také nemají kam růst, ale rostou!

Zajímavé by bylo zjištění, kdože tak rychle dokázal skoupit všechny ty státní dluhopisy?

Opravdu, nelze mlčet v takových chvílích, kdy se nůžky v tomto státě tak rychle rozevírají – po střední vrstvě občanůa daňových plátců se marně rozhlížíme, zůstává jakžtakž zaplacená vrstva nás důchodců a lidí s nízkými příjmy – a potom dlouho nic a poslézeuž jen 17 000 milionářů.

Nic proti zásluhovosti, ale s tím rozdělováním by přece jen vláda něco dělat. Což takhle působit na ty, kteří nevědí, co s penězi, aby se stali sponzory, mecenáši, dárci v místech, která si to nejvíce zasluhují, která jsou nejpotřebnější? To nejsou, prosím pěkně, golfová hřiště… Aby mi bylo, páni milionáři, rozuměno, pokud vůbec čtete tento první internetový deník v naší zemi.

Což vypracovat celostátní přehled zdevastovaných míst, památek a objektů, které nemají dosud své movité majitele, nabídnout tento seznam těm movitějším, zda by nepodpořili podobné projekty obnovy našeho kulturního dědictví?

Vládo a pane ministře sociálních věcí, vzpamatujte se ze své bohorovnosti!
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.