1.11.2020 | Svátek má Felix


GLOSA: Mimo EU i ohniska?

1.7.2020

Opět se otevírá škvíra exotických dovolených

Ještě v březnu se říkalo, že druhá vlna „korony“ prostě přijde. Když pak klesal počet infekcí, hospitalizovaných i zemřelých, zdálo se, že už nepřijde. Ale teď čísla opět rostou, takže se vnucuje otázka: hrozí druhá vlna, nebo jde jen o místní ohniska, která lze udržet pod kontrolou? To není akademická otázka, souvisí s otevíráním vnější hranice EU.

Zatím to vypadá tak, že podle čísel i postojů vlád střední Evropy je b) správně: jde o lokální ohniska. Platí to pro Česko, ale i pro jiné země. Snad každá má nějaké slabé místo. Takové, které nevynikne na mapách celostátních srovnávání, ba ani německých spolkových zemí, ale dobře se ukáže v měřítku okresů.

Slabým místem Česka a Polska jsou hornické oblasti (Karviná, Horní Slezsko). Slabé místo Německa představují masokombináty, například v Severním Porýní-Vestfálsku, kde nákaza postihla okresy Gütersloh a Warendorf. I proto Rakousko uvolnilo turistiku s Německem, ale s výjimkou obyvatel těchto okresů. I proto úřady německé země Meklenbursko – Přední Pomořansko vydaly seznam adres lokalit, jejichž obyvatelé nesmí být ubytováni jako turisté. Česká vláda zase rozhodla o zvláštních pravidlech pro okresy Karviná a Frýdek-Místek či pro Prahu. Ale jako celé státy jsou Česko, Polsko, Německo i Rakousko bezpečné.

Vtírá se otázka. Vidíme-li, že opatrnost se upírá k ohniskům, nikoliv k celým státům (kromě Švédska), jak s tím ladí otevírání cest mimo EU? Unie stanovila seznam bezpečných států, z nichž si mohou členové vybírat. To odpovídá semaforovému modelu z Černínského paláce. A ministr Petříček říká, že pro nás je klíčem reciprocita a prioritou západní Balkán. To našinec chápe, ale stejně si pomyslí: Nemělo by být prioritou spíš zkoumání možných ohnisek v těchto bezpečných zemích? Nemusíme strašit druhou vlnou, ale je dobré mít představu, zda se mezi bezpečnými letovisky neskrývá nějaký Gütersloh či Karviná.

LN, 30.6.2020Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.