21.5.2022 | Svátek má Monika


Diskuse k článku

GLOSA: Mezi Ruskem a liberály

Rusko haraší zbraněmi a Západ se topí v progresivismu, ať už ve fanatickém ekologismu (česky stručně „zeleninismu“), nebo nekritickým zneužíváním ideálů lidských práv. Česko, které leží mezi těmito pomatenými proudy, se tlaku z obou stran úspěšně brání.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Urban 28.1.2022 8:36

Hezky napsano. Jen to ta ceska kotlinka v ramci sveta, ba ani Evropy, nejspis nevytrhne.

F. Žůrek 27.1.2022 19:42

Děkuji za pěkný text. Nejsme zdaleka jen národ "Švejků". Naše svoboda přišla pro nás velice pozdě - až v roce 1918. Není pochyb o tom, že to byl výsledek velmi statečných českých LEGIONÁŘŮ. Ano. A k nim se přidal také T. G. Masaryk a procestoval celým Ruskem. Přes Japonsko a přes USA se vrátil do tehdejšího Československa a stal se významným prezidentem. Pomluvy komunistů (prý kapitalistický prezident a nechal střílet do dělníků) ho nezničily snad ani dnes.

Po roce 1989, kdy se k nám vrátila svoboda, kterou jsem ztratili Mnichovem v září 1938 a potom přepadením 15. března 1939 žijeme v nesvobodě. V květnu v roce 1945 se konečně navrátila k nám svoboda, ale jen na krátkou dobu. Od února 1948 postupně ztrácíme svou svobodu a jsem připojeni k Moskvě (k SSSR, ke komunistickému Rusku).

Až konečně! V roce 1989 (17. listopadu) začíná návrat naší svobody. Ano. Jsme samostatným státem, i když již bez Slovenska. Ale svobodu máme a demokracii se nám nedaří dobře obnovit. Vybudovat svou českou demokracii, to není vůbec snadné.

Takže, vážený autore. To vyžaduje poctivou a čestnou politickou práci. Je složité dnes obnovit naši českou demokracii. My cítíme dobře, o co jde třeba Ukrajině, ale opřít se zase o západ, kdy zase jde o hospodářskou nadvládu bohatých oligarchů, kdy potom se nám vzdaluje stále takový soused, jako je třeba Rakousko.

Jsme mezi Východem a Západem, jsme tlačeni z obou stran. Jsme pořád národem Komenského a Masaryka. A zachovat si svou (poctivou) tvář, o to by nám mělo jít co nejvíce. Zdař Bůh!

J. Urban 28.1.2022 8:39

Nasel bych par vyhrad k nekterym vasim slovum, ale v zasade souhlas. Jen ta pozice Ceska, byt autorem i vami ponekud idealizovana, ve mne evokuje spis pozici Finska na sklonku 30. let minuleho stoleti, mezi Hitlerem a Stalinem:-(

J. Karza 27.1.2022 17:54

Nepochybně ano. Ve frontě je několik, více či méně osvícených, kandidátů na pozici hegemona. Ovšem jen v případě, že se nedomníváte, že NATO a EU jsou instituce věčné.

O. Seliger 27.1.2022 17:17

Podle komančských blábolů měl nastat přechod v obecné komančstvo až bude taková nadvýroba všech možných i nemožných krámů, že umožní dělení toho bohatstvī podle potřeby občanů v komančském ráji. Nikoliv podle zásluh , jak prý mělo platiti za socíku. Jenže tenkrát za socíku, už prý určitá část vyvolených v tom komančským ráji vegetila, jak se říká na plný céres. I tehdá velký prachy měly nakročeno k ještě větším. A za demokratůry nastalo velké svobodné rozhojňování těch co potřebně rozdělují. Viz tu masu vyvolených, co si sama svobodně určila v zákonech za kolik bude žvanit, nebo i nežvanit, nebo chrápat ve žvanírně. Že tam ani nemusí být a přidělili si k tomu asáky i auťáky. A svobodně beztrestně rozhodují komu z daní nasátých z voličstva přihodí a komu odkloní, kolik dalších byrokratů doplní a o kolik dluhů na futro voličů vyrazí. Ještě k tomu si přidělili imunitu. Jen mají strach z referend a možnosti voličů vyhnat ty žvanily předčasně. Taková jest to lidovláda.

V. Čermák 27.1.2022 12:52

Autor napsal: "Rusko haraší zbraněmi a Západ se topí v progresivismu, ať už ve fanatickém ekologismu , nebo nekritickým zneužíváním ideálů lidských práv. Česko, které leží mezi těmito pomatenými proudy, se tlaku z obou stran úspěšně brání."

Tak nejen Rusko haraší zbraněmi, ale především nadmíru rozpínavé NATO.

A těm pomateným proudům přicházejícím ze Západu, tedy z EUUSA, se Česko úspěšně Nebrání. Možná jen polovina těch normálních, obyčejných lidí, která ovšem není tou právě vládnoucí.

Článek je příliš optimistický, spíše polopravdivý...;-DRv

Z. Švrček 27.1.2022 15:47

Taky mě to praštilo přes nos v tom samém smyslu, jak píšete. Navíc naši představitelé, chtělo by se mi v tom to kontextu napsat spíše papaláši, se poníženě k západnímu chrastění proti tomu východnímu přidávají a to proti srsti i vlastních voličů, jak věřím. Voličů, nikoliv straníků.

V. Wagenknecht 27.1.2022 12:51

Samozřejmě autorovi chybí v článku známý fakt, že komunismus vymysleli a bolševismus v Rusku instalovali Němci, ne Rusové. Všichni dělají, jako by si bolševismus v Rusku vymysleli a zavedli sami.

P. Diviš 27.1.2022 15:09

Prakticky všechno vámi napsané je mylné.

Komunismus vymysleli Němci (ne tak úplně, ale budiž). V Rusku o jeho instalaci kecali taky hlavně Rusové kteří ho potom instalovali ve své verzi, zvané bolševismus. Němci se jim v tom snažili pomáhat, ale to bylo jako když se prdne do větráku. Komunismus byl snad jedině v kibucech, nikde jinde se o něj ani nepokusili, jen tak označovali různé formy diktatur. Bolševismus dokonale odpovídá Rusku (možná i trochu Číně).

V. Wagenknecht 27.1.2022 15:16

Kdybyste aspoň nelhal tak blbě ... Vy si nepamatujete z povinných hodin marxismu-leninismu, jak se bolševici chlubili jízdou Lenina v zapečetěném vagóně do Ruska a jak ho tam Němci ze Švýcarska poslali, aby rozvrátil ruský stát? Myslím, že pamatujete, ale jenom nenávistně lžete.

J. Karza 27.1.2022 17:35

Netlačte na něho. Vzdělání se předstírat nedá.

P. Diviš 27.1.2022 21:14

Lenin ve vagonu je právě to prdnutí do větráku. Nebyl jen Lenin, v Rusku.

Pamatujete, ale jenom nenávistně lžete.

V. Wagenknecht 28.1.2022 10:18

No jo, takovýchhle alternativních výkladů historie, jako ho předvádíte, je mnoho.

H. Lukešová 27.1.2022 15:28

Jenže v kibucech byl ten komunismus na bázi naprosté dobrovolnosti a Židé v kibucech vytvořili kvetoucí Stát Izrael, vysušili bažiny, zúrodnili poušť, postavili města, zřídili moderní průmysl a zemědělství.

V současnosti už v Izraeli tolik kibuců není a nežije v nich tolik lidí. Ale tehdy koncem 19. století splnily svůj účel.

Kdežto u nás v JZD a v bolševickém SSSR v kolchozech už to tak dobře nefungovalo.

P. Diviš 27.1.2022 21:15

No vždyť to píšu ...

F. Zrcek 27.1.2022 11:36

Dodal bych i tradice před- a po- křesťanské. Jakmile se z nějaké původně rozumné víry stane dogma, dnes to woke progresistické, je čas vypadnout. Ale není kam, putinovský mesianismus mě neláká o nic víc. Asi budem čekat, až nám Elon Musk zúrodní marťanské celiny...

J. Karza 27.1.2022 11:32

Pax Americana (i se svými proxy válkami) pomalu končí. Pokud bude dosaženo určité míry porozumění a respektu mezi USA a Ruskem, bude to pro Evropu ta lepší varianta. O to by měly evropské země usilovat.

I. Schlägel 27.1.2022 14:38

Bude součástí tohoto nového porozumění i přerozdělení sfér vlivu?

P. Diviš 27.1.2022 15:10

Pax Rusiana pamatuji. Děkuji, nikdy více!

M. Valenta 27.1.2022 11:10

Až na to, že putinovské Rusko je stále závislé na vývozu surovin a nepřehlédnutelně pokračuje dál ve stopách CCCP, což se o současném Německu říci nedá a to ani náhodou.

V. Církva 27.1.2022 11:33

Současné Německo vyměnilo nacismus za internacismus a progresivismu. To článek obsahuje. No je to lepší než n nacismus, ale zas tak dobré to taky není! No hlavně ale dřív jsme byli ve sféře vlivu Ruska, teď Německa, proto mi ani tak nevadí určité stopy SSSR v Rusku, jako zeLeninismus v Německu!

J. Černý 27.1.2022 12:11

R^R^

M. Valenta 27.1.2022 12:48

Leninizmus v Německu? Na to jste přišel jak? A určité stopy CCCP V Rusku. No jste napsal moc hezky. No ale aspoň něco.

H. Lukešová 27.1.2022 14:13

Tak v Německu vztyčili sochu Marxe a dokonce i Lenina..., myslím, že tomu Leninovi vzdali lidé čest v městě Gelsenkirechenu..., psala o tom včera paní Laurečíková.... Je jen otázkou času, kdy se v Německu budou stavět pomníky Stalinovi. Dost do času.

M. Valenta 27.1.2022 14:36

Paní Lukešová, současné Německo má ca 80 a tak usuzovat podle jednoho pomateného zastupitelstva, že Německo je jako celek "leninské" je poněkud zvláštní. Možná se dokonce domníváte, že Izrael je podobných jedinců ušetřen. Zato ruská většina se domnívá a to evidentně, že rozpad CCCP byla chyba a invaze do satelitů byla pomoc.

H. Lukešová 27.1.2022 14:58

Tak jistěže ani Izrael není takových excesů ušetřen. I v Izraeli existuje ultralevicová, stalinská strana Meretz, jejíž politici nazývají Židy v osadách jako "podlidské", Žid říká o jiných Židech, že jsou "podlidé"..., tak jak nazývali nacisté všechny Židy do jednoho.

Ti by chtěli stalinismus budovat v Izraeli. No a tato strana je součástí proti-netanjahuovské koalice, truc-koalice proti jednomu muži..., naštěstí jsou v ní i pravicové strany, které zabrání nejhorším excesům, ale i to, že taková strana existuje v Izraeli je děsivé. Mně se stávající izraelská vláda rozhodně nelíbí a byla bych ráda, kdyby padla...

M. Valenta 27.1.2022 16:16

Jsem potěšen, že jsme se shodli, že dle excesů nelze paušalizovat.

V. Petr 27.1.2022 12:46

Současné Německo má ještě hovadštější ideologii, než byl nacismus. Hitler nás např. nechtěl předělat na vegetariány a komunisté také ne!

V. Čermák 27.1.2022 12:57

No chtěl nás buď popravit, nebo jako méněcennou rasu přemístit na konec světa.

V. Petr 27.1.2022 13:06

Přečtěte si Heydrichův známý projev. Češi měli být převážně poněmčeni. Popraveni měli být jen notoričtí nepřátelé říše, které by se nepodařilo "převychovat."

Etničtí Češi dopadli za WW2 ve skutečnosti lépe, než za WW1.