30.6.2022 | Svátek má Šárka


GLOSA: Makak a právo šaría

3.10.2015

Makak Naruto, který před čtyřmi lety našel fotoaparát a náhodně si pořídil vlastní selfie, by měl mít na snímek autorské právo. V úterý to prohlásili ochránci zvířecích práv během soudního procesu v Kalifornii.

Takže si zřejmě makak ustanovil svého právního zástupce a pověřil ho plnou mocí. Nikoliv, samozvaný ochránce zvířecích práv vystupuje jménem makaka. A co když si to makak nepřeje? Nikdo se ho neptal. Pokud soud rozhodne kladně a vznikne autorské právo, zřídí si makak Naruto bankovní konto, bude udělovat povolení k použití svého díla a vybírat autorské poplatky? Vznikne precedens? A jak se budou řešit problémy, když zvíře nemůže jednat jako člověk? Absurdní, že? Ano, ale řada věcí před pár lety absurních se stává součástí našeho bežného života. Za pár let bude možná mít i krtek autorské právo na svoji krtinu a bez jeho souhlasu ji nebude možné odstranit.

Islámské právo šaría se poprvé, byť okrajově, dostane do britského právního řádu. Nově sepsané muslimské závěti, které budou muset uznávat britské soudy, nepočítají s nemanželskými nebo adoptovanými dětmi coby legitimními dědici. Takže v Anglii, kde jsou s muslimskou otázkou trochu dál, vytvořili speciální odnož zákona pro muslimské spoluobčany. Platí právo pro všechny stejně? Nebo podle náboženství? Asi už ano. A jak bude občan s anglickým občanstvím prokazovat, že je muslim? Bude moci podle práva šaría sepsat závěť i nemuslim?

Příchozí do evropského domu se musí chovat tak, jak je v tomto domě zvykem a zákonem. A nemůže argumentovat tím, že on je doma zvyklý jinak. Akceptováním cizorodých požadavků na náš úkor a vytvářením paralelního práva otvíráme Pandořinu skříňku. Chraňme Evropu a její tradice.Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...