Neviditelný pes

GLOSA: Lithiové baterie jsou zrádné

20.1.2022

Nikdy je nenabíjejte bez dohledu

Mám baterku s Li-ion baterií TR 18650, jakou vidíte na obrázku. Tedy přesněji řečeno – měl jsem, až do předvčerejška. A nechybělo mnoho, abych v minulém čase musel psát i o našem domě, který málem padl za oběť požáru.

Baterka se dobíjí připojením k USB nabíječce 5 V, jakou nejspíš máte i vy doma pro nabíjení mobilu. Dobíjel jsem ji už několikrát, ostatně mobil dobíjím obden, takže téhle operaci nevěnuji nijak zvláštní pozornost. Po pár hodinách nabíječku odpojím a mám nabito.

Předevčírem jsem takhle baterku připojil ke kablíku od nabíječky a nechal ji ležet na zemi vedle psacího stolu. Připomněla se mi asi za dvě hodiny nečekaným syčivým zvukem, který mě trochu vylekal. Než jsem se zorientoval, odkud zvuk vychází, rozletěla se baterka s hlasitým pšouknutím na dva kusy a z většího vyšlehl oheň jako z rakety. V mžiku byl v plameni i papírový sáček od vánoc, který stál poblíž v dráze plamene. A už začínal hořet i koberec pod baterkou a sáčkem. Bleskově jsem plameny zadupal, než se stačily rozšířit. Zuhelnatělé torzo baterky se nedalo vzít do ruky, jak bylo horké. Teprve později mi došlo, že nebýt v tu chvíli v místnosti, objevil bych oheň příliš pozdě na to, abych ho dokázal uhasit. Lithium v baterii funguje jako neuvěřitelně účinná hořlavina. (O požárech elektrokol a elektromobilů si můžete přečíst na internetu, stačí do vyhledávače zadat „požár baterie“.) Teď jsem to viděl na vlastní oči a věřte, bylo to dost děsivé.

Poučení: nikdy nenabíjet přes noc (taky máte svůj notebook připojený ke zdroji trvale?) a ani ve dne nenechat nabíjení bez dohledu. A když už u toho nemůžete po celou dobu sedět, dejte aspoň mobil nebo baterku na nehořlavou podložku, nebo ještě lépe do kastrolu a přikryjte pokličkou. Čert nikdy nespí.

Li-ion baterie TR 18650,


zpět na článek