23.10.2021 | Svátek má Teodor, Theodor


Diskuse k článku

GLOSA: Lidský faktor

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Štastný Jim 14.3.2009 11:58

Uspěchaný svět

který drtí slabé a nepřizpůsobivé,nedostatek tolerance a empatie,vlastnictví střelných zbraní,rozpad rodiny a tradičních hodnot.Spěchající svět se neohlíží,ousideři kteří nestačí tempu,jsou příštími kandidáty-masakranty.Nedá se tomu zabránit jen možná zvýšenou ostražitostí šílené činy omezit.Ale ruku na srdce chce se nám žít ve světě,kde se každý ohlíží a předem podezdřívá druhé?Rv

Kolumbo 14.3.2009 11:08

Re: tak nejak laicky

Blbost podobných předpisů z nich přímo civí. vrah, který použije expanzní střely se nemá čeho obávat, dokud ho nechytnou. A když ho chytnou, tak skončí v base kvůli vraždě a ne typu střely. Ale napřed ho musejí chytit a usvědčit. V případě obránce je to jiné - je znám hned a úřad ho může začít buzerovat, zda se bránil "legálními prostředky". nejlíp udělat trestnou přímo obranu pod záminkou, že JAKÉKOLI násilí bude trestné.

Kolumbo 14.3.2009 11:01

Re: Máte pravdu,

když bez výjimek, pak by zbraně neměli mít ani policajti a armáda. To jsou taky lidi, taky ji mohou zneužít.

Kolumbo 14.3.2009 10:51

Re: Máte pravdu,

Ještě nepříjemnější pocity by ale člověk měl, kdyby mu nějaký darebák povraždil rodinu, kterou by však mohl ochránit, jen mít po ruce zbraň. Tu zbraň, kterou mu Budiš zakázal a vzal, zatímco tomu gaunerovi ji vzít nedokázal.

Kolumbo 14.3.2009 10:47

jen mně nejde

do hlavy, že se akce "šílenců" objevují jen v zemích, které zavedly výchovu "osobností", odbouraly cokoli co by mohlo "dětem" způsobit frustraci , i pohlavek od dospělého je takřka zločinem. není to tak dlouho, co se i v ČR oběsil učitel po mediální štvanici kvůli pohlavku , který oštědřil drzému frackovi. Dospělí jsou sice z vlastní blbosti vůči "dětem" bezmocní, ztratili ale i možnost vůbec se míchat do jejich záležitostí včetně šikany a násilí ze strany spolužáků a různých "part". Neukazují  právě příklady "šílenců" že "bezstresová" výchova stresuje daleko víc než ta tradiční, autoritářská? A stresuje nejen učitele, ale i děti.

walter2000 14.3.2009 10:19

K té otázce na konec

Divím se, že se v médiích neobjevila informace, že policie šíleného střelce zavraždila. Je to jejich obvyklý postup. Stejně jako v případě pumového atentátu tvrdí, že se při něm zranilo tolik a tolik lidí, kteří ve skutečnosti byli zranění atentátníkem. Chybí je aby začali říkat, že se při atentátu zabilo tolik a tolik lidí. Vlastně si to zavinili sami, neměli tam co dělat....

Honza42 14.3.2009 10:07

Vy jste fakt budiš(kničemu.)

Darebák Vás určitě půjde zastřelit LEGÁLNĚ drženou zbraní.

jízlivec 14.3.2009 9:44

Re: Máte pravdu,

Asi to myslíte dobře...

Ale uniklo Vám, že Vy neseberete zbraně tomu střílejícímu darebákovi. Vy je chcete sebrat všem z mojí rodiny, na které on bude střílet! Nemám Vás rád...

Forstmeister 14.3.2009 9:37

Re: Máte pravdu,

Příklad řešení "ad absurdum", zakažme legální šukání, zabráníme tím vraždám z vilnosti, znásilněním, pohlavním chorobám, HIV a zřiďme instituci, zabývající se reprodukcí "in vitro". Tak budeme všichni obrněni, tak jste to asi myslil a jest to Váš nástin řešení se zbraněmi?

Trotl 14.3.2009 9:29

Re: Máte pravdu,

A jaký vliv to podle vás bude mít na trestnou činnost spáchanou nelegální palnou zbranní? Že vy jste ochoten naprosto rezignovat na vlastní ochranu je určitě humánní, ale nevidím důvod proč mají rezignovat ti, co si svého života váží. A nehodlají čekat až přijede "pomáhat a chránit." Aby byli zadokumentováni a jejich ostatky humánně odstraněny. Jestli vy nejste zločinec, který chce více klidu na "práci".

Forstmeister 14.3.2009 9:26

Re: Máte pravdu,

..."přijal bych jednoznačné opatření", pravda, pravda. Vy ste klasický odvar pseudopacifisty s totalitárním přístupem. Každá diktatura, vždy co první provedla, byl zákaz držení a nošení zbraní, jejich konfiskace a přísná represe obyvatelstva (ozbrojené "guerily" jim však zůstaly). Zeptám se Vás, co je Vám po tom, zdali já, jako svéprávný občan legálně vlastním bambitku "k ochraně zdraví a majetku"? Vaše rozhodnutí je asi "zbraň (dle 119/2002 Sb.) nevlastnit", a předjímám, asi se zřeknete i vidlí, pantoku, kapesní kudličky či válečku na nudle, neboť v obecném smyslu jsou to také zbraně. Navíc je obecnou pravdou, že legálové mají docela přísnou kuratelu na držení a nošení zbraní a střeliva, zatímco zlotřilí nelegálové si tím hlavu nelámou. Vždy se historicky úspěšně podařilo odzbrojit legály, nelegálové však nad touto pitomostí vždy plesali (ve VB po "odzbrojení" legálů vzrostla mnohonásobně kriminalita páchaná se střelnou zbraní, neboť si najednou nelegálové byli jisti, že jim přepadený neudělá díru do teletiny, neboť ze zákona nesmí být ozbrojen). Škoda polemizovat. Můj názor. 

BOMBON 14.3.2009 9:20

naprosty souhlas

R^

Budíš 14.3.2009 9:18

Re: Máte pravdu,

Doufám, že se nedržíte zásady "nejlépe je nic neřešit" já jsem vždy pro řešení.A věřte ,že problem se zbraněmi bych vyřešil jednou pro vždy, bez vyjímek podotýkám.

Budíš 14.3.2009 9:13

Re: Máte pravdu,

Nic špatného nikomu nepřeju a co mohu každému pomoci, rád pomohu.Pane nedej bože, aby nějaký darebák zastřelil někoho z Vaší rodiny .Jistě si pak  příspěvek jízlivce připomenete.Vaše připomínka je bohužel smutná.Zapomněl jste se  k obsahu jaoliv vyjádřít.

jízlivec 14.3.2009 9:01

Rychle nový zákon!

Nerad bych se mýlil, ale střílet bez rozumného důvodu na lidi už je zákonem zakázáno dlouho...

Vždy když se něco semele, vystoupí spousta chytrých a začně žvát o "nedostatečné legislativě". Docela slušný zbraňový zákon (tedy císařský patent) podepsal už stařičký mocnář FJI, když byl ještě mladý a v plné síle...

Jestli to snad nebude tím, že ti pachatelé jaxi zákony porušují?

jízlivec 14.3.2009 8:56

Re: Máte pravdu,

Správně! Ale nesmí se to omezit na palné zbraně - zbraní ve smyslu trestního zákona je přece "cokoliv, čím lze učinit útok důraznějším". Takže pojďme na to po vzoru starých zemí EU: zakázat nejdřív dlouhé nože, potom špičaté nože, potom ostré nože, potom všechny nože a nakonec nejlépe lidi...

Vlado Z 14.3.2009 8:54

Co se dá udělat

Excesům se zcela zabránit nedá,přesto si myslím,že prevence je možná. Ve všech případech byli pachateli psychicky labilnější jedinci,kteří neunesli váhu svých problémů. Tedy zavést mezi povinné předměty základní školy základy psychohygieny a asertivity by mohlo mít do jidté míry preventivní efekt. To je však práce dlouhodobá, žádné okamžité řešení neexistuje. Jak je vidět na příkladech, tak ani volný přístupk zbraním (USA), ani zbraňová restrikce(EÚ) to neřeší. Zbraně totiž nezabíjí, zabeíjejí lidé.

Budíš 14.3.2009 8:02

Máte pravdu,

zákonů musí být conejméně,musí být jednoduché a minimálně slušného občana omezující.Ve věci zbraní však nesouhlasím a přijal bych jednoznačné opatření. Jaký je důvod, aby měl občan zbraň. Žádný! Lidi střílet nesmí, zvěř střílet nesmí ,tedy absolutní zákaz zbraní. Okamžitý výkup zbraní od občanů. A kdo jede do státu musí zbraň na hranici odevzadat a při cestě zpět vyzvednout.Vyhlásit termín k odevzdání zbraně a po termínu by měl každý při zjištění zbraně smůlu.Jistě řeknete to je omezující, nebo nazvete postup ještě tvrději, ale i v demokracii musí kdo řídí rozhodnout a slušného člověka OCHRÁNIT. MĚLO BY PLATIT HONOSNÉ HESLO NA AUTECH POLICIE "POMÁHAT A CHRÁNIT"

Kačka 14.3.2009 3:49

Akorát budou buzerováni...

Akorát budou buzerováni a omezováni ti, které něco takového udělat ani nenapadne.  - Ale o to přece jde, ne?

Paul Sulc 14.3.2009 2:59

Re: tak nejak laicky

R^R^R^R^R^R^R^R^R^R^R^R^

Presne tak. Ty pitome domaci zenusky se domnivaji za zakazanim zbrani se automaticky zabrani vrazdam. A bohuzel jdou volit.V Cesku jsou zakazany expansni strely. Takze mordyr, nez pujde nekoho zamordovat , se presvedci jestli ma plastove strely.

Trotl 14.3.2009 2:01

Re: tak nejak laicky

Policie stihla akorát spočítat mrtvé. Což jí nelze vyčítat. Jenže držení zbraní může zabránit násilí v takovém rozsahu. Ozbrojený útok na neozbrojené je prostě masakr bez možnosti obrany. Viz: Ozbrojený muž vtrhl do obchodu a na prodavači vymáhal "výpalné". Měl smůlu. Zákazníci obchodu ho zastřeli.  Obchod byl totiž se zbraněmi.....  Mexican desperatos si počkali až rodina ráno opustí svůj dům aby ho mohli v klidu vykrást. Narazili však v domě na devítileté děvče, která je oddělala brokovnicí. (trénovala s tátou střelbu na holuby) Desperáti měli na svědomí několik vraž starších lidí. Ani jeden uvedený desperát už nikoho neohrozí ani nezabije. Nicméně tyto zprávy se moc nezveřejňují. Není to korektní...Přece zbraně jsou fuj a nikdy jinak. Holka přece měla podat oběma chleba se solí, předat rodinné úspory a poděkovat za návštěvu...

Petr Vileta, balík z Plzně :-) 14.3.2009 1:41

tak nejak laicky

P. S.: Může mi někdo vysvětlit, proč všechna média v prvních informacích opakovaně zdůrazňovala, že se neví, jestli toho šílence zabila policie, nebo jestli se zabil sám?

Tak nejak laicky vam to vysvetlim. Pokud se zabil sam, je to dukaz, ze byl opravdu sileny. Pokud ho zabila policie, je to dukaz jeji kvalitni prace. ;-D