22.9.2021 | Svátek má Darina


Diskuse k článku

GLOSA: Lidský faktor

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
jarda 14.3.2009 12:39

TERORISTÉ

myslím, že úplně tento jev odstranti nelze, ale u palstinckých teroristů je jiný problém- oni jsou podporování, cvičeni a naváděni k tomu co dělají a to je třeba důrazně řešit.

franta tyčka 14.3.2009 12:13

Nejhorší na tom je , že fyzickou likvidací tady vyhrožují ti, kteří ani nevědí jak se taková zbraň používá

Marat 14.3.2009 12:00

Vraždit se dá i nevinými předměty, dokonce i jen rukou.

To je přece slávy, když se něco takového stane. V TV se o tom řeční i několik dní i týdnu. To je přece něco, co duševně vyšinutý chlapík neunese a také zaslouží po té slávě. Co na tom, že při tom příjde o život, ale bude se o něm psát a mluvit.

A zabíjet vážení se dá všim možným, né jen střelnými zbraněmi. Mám zbraní spoustu a z většiny jsem ještě nevystřelil a takových nás jsou miliony.

Kdy už všichni ti velehumanisté a ochránci všech zločincu pochopí, že se někdo už zločincem narodí a že žádná převýchova, žádná prevence takovým zločinum nezabrání.

franta tyčka 14.3.2009 12:36

Re: Vraždit se dá i nevinými předměty, dokonce i jen rukou.

President Jeferson prohlásil, že demokracie je založená na tom, že každý může vlastnit zbraň,

hafusak2 14.3.2009 13:24

Re: Vraždit se dá i nevinými předměty, dokonce i jen rukou.

Toto je věc vytržená z kontextu, ale která se stále používá. Přitom původní smysl byl v tom, že v Evropě v tu dobu byla doba nošení kordů, šavlí, kordíků a tesáků, čímž se šlechta odlišovala od obyčejných lidí. V USA tedy nošení zbraně bylo znamením svobodného občana, ne neustálá připravenost někoho zabít. Tento význam je citátu dáván až v dnešní době.

DsT 15.3.2009 7:38

Re: Vraždit se dá i nevinými předměty, dokonce i jen rukou.

Máte pravdu, ale víceméně svoboda (zákonem vymezená) mít zbraň u nás taky není neustálá připravenost někoho zabít. Stejně jako v USA. Je to prostě pocit občana, že se může násilníkovi účinně bránit. Policie není všude, zejména ne tam, kde se zrovna loupí a vraždí, ani tam být z principu být nemůže. Pochopitelně asi není OK ustanovení (v některých státech USA) , že jestliže někdo bez povolení vstoupí na můj pozemek tak ho můžu zastřelit, to asi udělá jen blb, může jít o člověka, který se ptá na cestu nebo má potíže atd. S tím by asi málokdo souhlasil. Ale měl by mít prioritu princip, že za následky může útočník. Kdyby nepřepadl, nebyl by postřelen (či zastřelen, to se v časovém presu těžko volí).

hafusak2 15.3.2009 8:57

Re: Vraždit se dá i nevinými předměty, dokonce i jen rukou.

Na toto téma vyšla před několika lety kniha "Jak přežít v betonové džungli", je to překlad, kde jsou popisovány skutečné případy, kdy přišli policisté v USA v akci o život, hlavní je ponaučení, kde udělali chybu a čeho všeho jsou opilci a narkomani schopní.

Štastný Jim 14.3.2009 11:58

Uspěchaný svět

který drtí slabé a nepřizpůsobivé,nedostatek tolerance a empatie,vlastnictví střelných zbraní,rozpad rodiny a tradičních hodnot.Spěchající svět se neohlíží,ousideři kteří nestačí tempu,jsou příštími kandidáty-masakranty.Nedá se tomu zabránit jen možná zvýšenou ostražitostí šílené činy omezit.Ale ruku na srdce chce se nám žít ve světě,kde se každý ohlíží a předem podezdřívá druhé?Rv

Kolumbo 14.3.2009 10:47

jen mně nejde

do hlavy, že se akce "šílenců" objevují jen v zemích, které zavedly výchovu "osobností", odbouraly cokoli co by mohlo "dětem" způsobit frustraci , i pohlavek od dospělého je takřka zločinem. není to tak dlouho, co se i v ČR oběsil učitel po mediální štvanici kvůli pohlavku , který oštědřil drzému frackovi. Dospělí jsou sice z vlastní blbosti vůči "dětem" bezmocní, ztratili ale i možnost vůbec se míchat do jejich záležitostí včetně šikany a násilí ze strany spolužáků a různých "part". Neukazují  právě příklady "šílenců" že "bezstresová" výchova stresuje daleko víc než ta tradiční, autoritářská? A stresuje nejen učitele, ale i děti.

Marat 14.3.2009 12:02

Re: jen mně nejde

V tom to asi také bude.

gioconda 14.3.2009 15:13

Re: jen mně nejde

nelze než jen plně souhlasit

Vlaod 14.3.2009 17:11

Re: jen mně nejde

Obávám se, že Kolumbo má naprostou pravdu. Štěně příliš brzo po porodu odebrané od matky a ostatních štěňat nezíská základní abecedu sociálního chování mezi psy, nenaučí se podřizovat silnějšímu jedinci (matce), nenaučí se navazovat vhodné sociální kontakty s ostatními psy v dospělosti, napadá v dospělosti bezdůvodně jiné psy nebo provokuje tak, že je samo napadáno.  Lidská "bezstresová" výchova neumožní vštípit dítěti, že jeho projevy musí mít určité hranice, že jeho svoboda musí počítat s právy ostatních lidí a v neposlední řadě že existují nějaké autority. Pseudohumanistické postoje k výchově dětí se rozšířily nejprve v USA, pak vítězně táhly západními státy Evropy a dnes se díky šílencům typu Džamily nebo Kocába pokoušejí zakořenit i u nás. Ruce pseudohumanistů jsou dnes už umazány krví prolité ve školách.

walter2000 14.3.2009 10:19

K té otázce na konec

Divím se, že se v médiích neobjevila informace, že policie šíleného střelce zavraždila. Je to jejich obvyklý postup. Stejně jako v případě pumového atentátu tvrdí, že se při něm zranilo tolik a tolik lidí, kteří ve skutečnosti byli zranění atentátníkem. Chybí je aby začali říkat, že se při atentátu zabilo tolik a tolik lidí. Vlastně si to zavinili sami, neměli tam co dělat....

Marat 14.3.2009 12:08

Re: K té otázce na konec

Walter, tedy vy jste ale kolosální vůl ! To numero 2000 i vašeho kryptonymu zanamená, že  vás v tom roce strčili do cvokhausu? Je vidět pokorok. V dřivějších dobach chovanci blázincu ovšem neměli k dispozici počítač.

To policisté  se měli nechat postřílet od toho šíleného střelce. A ješetě měli nechat postřílet další i víc jak desítku lidi?  Ten podle vás už nebyl vrah, jen šílený střelec. Jste opravdu vůl a hovado !

Harry 15.3.2009 9:52

Re: K té otázce na konec

Asi jste nepochopil, ze to minil naopak. Cili divi se, ze noviny neoznacily zneskodneni silence za vrazdu ze strany policie.

Marat 14.3.2009 12:12

Re: K té otázce na konec

Waltře, měl by ste se vy dostat do rány takovému šílenému střelci. Tá vaše nucená porážka by bkla opravdu na místě.

jarda 14.3.2009 12:37

Re: K té otázce na konec

obávám se, že to Walter myslel jinak než za co mu spílají ti přede mnou.

hafusak2 14.3.2009 13:00

Re: K té otázce na konec

Kdybyste si ten příspěvek přečetli pořádně, tak by vám neuniklo spojení policie zavraždila, i když se jedná o oprávněné použití zbraně. Vždy se však najde nějaký pseudohumanista, který začne obviňovat policii a omlouvat vraha, protože "jenom" neunesl rozchod s dívkou, měl problémy ve škole či omylem si šlehl vyšší dávku. Ale kdyby k němu někdo projevil více pochopení, případně začnou litovat zmaření mladého života /ti zavraždění zřejmě nárok na život neměli/. Takovéto slinty jsou prakticky vždy. A také vždy se k nim připojí výzvy k zákazu zbraní a pod. Jednou na tu pseudohumanitu chcípneme všichni.

BOMBON 14.3.2009 9:20

naprosty souhlas

R^

jízlivec 14.3.2009 9:01

Rychle nový zákon!

Nerad bych se mýlil, ale střílet bez rozumného důvodu na lidi už je zákonem zakázáno dlouho...

Vždy když se něco semele, vystoupí spousta chytrých a začně žvát o "nedostatečné legislativě". Docela slušný zbraňový zákon (tedy císařský patent) podepsal už stařičký mocnář FJI, když byl ještě mladý a v plné síle...

Jestli to snad nebude tím, že ti pachatelé jaxi zákony porušují?

Vlado Z 14.3.2009 8:54

Co se dá udělat

Excesům se zcela zabránit nedá,přesto si myslím,že prevence je možná. Ve všech případech byli pachateli psychicky labilnější jedinci,kteří neunesli váhu svých problémů. Tedy zavést mezi povinné předměty základní školy základy psychohygieny a asertivity by mohlo mít do jidté míry preventivní efekt. To je však práce dlouhodobá, žádné okamžité řešení neexistuje. Jak je vidět na příkladech, tak ani volný přístupk zbraním (USA), ani zbraňová restrikce(EÚ) to neřeší. Zbraně totiž nezabíjí, zabeíjejí lidé.

Budíš 14.3.2009 8:02

Máte pravdu,

zákonů musí být conejméně,musí být jednoduché a minimálně slušného občana omezující.Ve věci zbraní však nesouhlasím a přijal bych jednoznačné opatření. Jaký je důvod, aby měl občan zbraň. Žádný! Lidi střílet nesmí, zvěř střílet nesmí ,tedy absolutní zákaz zbraní. Okamžitý výkup zbraní od občanů. A kdo jede do státu musí zbraň na hranici odevzadat a při cestě zpět vyzvednout.Vyhlásit termín k odevzdání zbraně a po termínu by měl každý při zjištění zbraně smůlu.Jistě řeknete to je omezující, nebo nazvete postup ještě tvrději, ale i v demokracii musí kdo řídí rozhodnout a slušného člověka OCHRÁNIT. MĚLO BY PLATIT HONOSNÉ HESLO NA AUTECH POLICIE "POMÁHAT A CHRÁNIT"

jízlivec 14.3.2009 8:56

Re: Máte pravdu,

Správně! Ale nesmí se to omezit na palné zbraně - zbraní ve smyslu trestního zákona je přece "cokoliv, čím lze učinit útok důraznějším". Takže pojďme na to po vzoru starých zemí EU: zakázat nejdřív dlouhé nože, potom špičaté nože, potom ostré nože, potom všechny nože a nakonec nejlépe lidi...

Budíš 14.3.2009 9:13

Re: Máte pravdu,

Nic špatného nikomu nepřeju a co mohu každému pomoci, rád pomohu.Pane nedej bože, aby nějaký darebák zastřelil někoho z Vaší rodiny .Jistě si pak  příspěvek jízlivce připomenete.Vaše připomínka je bohužel smutná.Zapomněl jste se  k obsahu jaoliv vyjádřít.

Honza42 14.3.2009 10:07

Vy jste fakt budiš(kničemu.)

Darebák Vás určitě půjde zastřelit LEGÁLNĚ drženou zbraní.

Budíš 14.3.2009 15:07

Re: Vy jste fakt budiš(kničemu.)

Honzo čtěte .Mluvím o zákazu zbraní, který legálně drženou zbraň vylučuje a počet nelegálních zbraní se sníží na minimum.Nevím, co je na tom nepochopitelného a divného.

Kolumbo 14.3.2009 10:51

Re: Máte pravdu,

Ještě nepříjemnější pocity by ale člověk měl, kdyby mu nějaký darebák povraždil rodinu, kterou by však mohl ochránit, jen mít po ruce zbraň. Tu zbraň, kterou mu Budiš zakázal a vzal, zatímco tomu gaunerovi ji vzít nedokázal.

Budíš 14.3.2009 9:18

Re: Máte pravdu,

Doufám, že se nedržíte zásady "nejlépe je nic neřešit" já jsem vždy pro řešení.A věřte ,že problem se zbraněmi bych vyřešil jednou pro vždy, bez vyjímek podotýkám.

Forstmeister 14.3.2009 9:37

Re: Máte pravdu,

Příklad řešení "ad absurdum", zakažme legální šukání, zabráníme tím vraždám z vilnosti, znásilněním, pohlavním chorobám, HIV a zřiďme instituci, zabývající se reprodukcí "in vitro". Tak budeme všichni obrněni, tak jste to asi myslil a jest to Váš nástin řešení se zbraněmi?

Budíš 14.3.2009 13:25

Re: Máte pravdu,

Pane trochu málo demagogie. Vy o voze já o koze.