21.10.2020 | Svátek má Brigita


Diskuse k článku

GLOSA: Liberálové, nespěte

Témata typu přechylování ženských příjmení jsou mediálně vděčná. Patří k těm, o něž vedou „kulturní války“ jurodiví stoupenci změny s jurodivými odpůrci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Severa 16.9.2019 14:09

Ne, že platí " Sovětský svaz náš vzor", ale neodlišují Rusové také mužská a ženská příjmení ? To bychom nebyli s tím problémem jediní.

V. Liptovský 16.9.2019 16:28

Jediní určite nie, prakticky sa do dotýka všetkých slovanských (ale nielen ich, i keď inak) národov... Hoci všade sú isté výnimky (v Česku a na Slovensku napr. priezviská typu Janků, Pavlů atď., Rusku napr. priezviská končiace na "o" typu Šapiro, Šarpo...)... Ide však o podstatu - vzdáme sa svojho jazyka, ako ho sráročia budovali predkovia, alebo... No, ak áno, vzdajme sa aj svojbytnosti... Vlezme im do krku...

M. Prokop 16.9.2019 21:17

Problém není odlišování, ale nucení k němu.

J. Vlček 16.9.2019 10:02

Budiž chvála a úcta tvořitelům českého jazyka, kteří tento jazyk vypiplali k takové dokonalosti, v jaké ho můžeme my dnes, k naší všeobecné spokojenosti, používat.

Přechylování příjmení žen je jen malou ukázkou dokonalosti našeho jazyka. Bez dalšího vysvětlování je totiž zřejmé, už jen z podpisu kohokoli, zda se podepsal muž, nebo to byla žena.

Existují příjmení, která se obtížně přechylují, a jejich nepřechylování má tudíž své opodstatnění, ale v ostatních případech, myslím, že není v našich podmínkách důvod, přizpůsobovat a měnit tyto naše zvyklosti podle zemí, kde se jména nepřechylují. [>-]

V. Liptovský 16.9.2019 10:20

Absolútny súhlas, podobná situácia je aj v slovenčine - pravda, v výnimkou pre našich Hunov... Napriek tomu - až na výnimky najvýraznejších svetových umeleckých hviezd - v médiách by mali byť aj neprechýlené priezviská prechyľované... Skrátka - to je náš jazyk. Nie Edit Bauer, ale Edit Bauerová... (to bola v istom čase mimoriadne agresívna poslankyňa z maďarskú stranu)... Atď...

M. Prokop 16.9.2019 10:40

Dokud to zůstane u zvyklostí a používání, je vše v pořádku.

Problém je, že stát své občanky k něčemu zvykovému nutí. I občany, schvalováním křestních jmen.

Do obojího je státu prd.

V. Liptovský 16.9.2019 13:00

Štátu je do toho prd, pokiaľ to nie je národný štát... Ale nie je tomu "prd to toho" národu... Existuje vedná disciplína, ktorá sa volá jazykoveda... Jej úlohou okrem iného je pripravovať normy jazyka, aby vzájomná komunikácia bola zrozumiteľná, aby mala svoje pravidlá... Alebo si myslíte, keď je "štátu do toho prd", že je reálne, aby sa nejakým spôsobom (napr. ozbrojeným prevratom) dostala k moci radikálna skupina, ktorá odrazu začne s občanmi komunikovať po arabsky (zámerne som postavil extrémnu možnosť)...? Alebo že by v štáte každý komunikoval v oficiálnom styku svojim nárečím? To by bol v Česku, ale najmä na Slovensku, pekný Babylon... Zemplíčtina... Vysokoškolské skriptá v spišskom nárečí, či šarištine...

J. Vintr 16.9.2019 9:12

Kvůli genderové vyváženosti by se měl především zrušit mužský a ženský rod podstatných jmen. Jak k tomu ženy přijdou, že jsou některá slova "mužská"? Měl by se důsledně ožívat střední rod. U ne žádný "ten" a "ta",;-) ale vždy a všude jen "to".

P. Remeš 16.9.2019 8:52

A co muži a genderová rovnováha? Proč by pouze ženy měly mít možnost volit mezi variantami s -ová a bez -ová? Proč bych já coby muž neměl mít možnost se přejmenovat na p ̈Prokop Remešová ??? ;-D;-D;-D

R. Dubravský 16.9.2019 8:50

Nakolik tomu rozumím, v této věci nejde o možnost aby si žena podle své vůle zvolila příjmení s nebo bez přechýlení. Taková možnost již existuje, včetně možnosti při svatbě si ponechat rodné příjmení. Tady jde o to, že by rodiče již při narození dítěte a jeho zápisu do matriky volili formu jeho příjmení. A toto si představme ve spojitosti s uvažovaným právem nezletilého na volbu pohlaví bez ohledu na pohlaví biologické. V souvislosti se změnou pohlaví bude mladistvý určitě chtít také změnu jména, a to eventuálně i několikrát. Tak nějak tuším, že to povede k pěkným zmatkům, přinejmenším administrativním. Jo, při volbě pohlaví a jména by se mělo změnit také rodné číslo, protože v něm je pohlaví zakódováno... Líbí?

V. Liptovský 16.9.2019 7:22

Niektorým už trčia len nohy...

...tak hlboko vliezli do zadného otvoru Anglosasom... Odpovie niekto na otázku, prečo sa im chcete prispôsobovať...? Nech sa prispôsobia oni... Prečo naši imigranti vo VB nežiadajú, aby sa prechyľovalo tam? Pokiaľ v ich korektnom jazyku sa americká černoška nazýva "Vaginoafroameričan", u nás je to americká černoška.... Čo sa vám lepšie páči?

F. De Winter 16.9.2019 6:35

To je zase diskuse o ničem. Milí volnomyšlenkáři, jestli jste si nevšimli, ta zvolit si nepřechylované příjmení může žena už dnes a řada z nich to taky tak mám. Takže zase virtuální problém, na kterém mohou někteří jedinci demonstrovat svojí pokrokově ideologickou příslušnost. :-P

J. Pilny 16.9.2019 5:43

Já bych jim to nepřechylování umožnil. Ale protože je to v ČR nestandardní, pořádně bych to zpoplatnil. Ten úředník, co zase dostane 1500 Kč přidáno, stojí dost peněz.

J. Krásenský 16.9.2019 4:56

Zajímavé mi přijde, že ženy pokrokové až feministky preferují mužskou variantu příjmení. Nepopírají tím svou osobnost?

J. Anděl 16.9.2019 5:59

To je zajímavé. Snad že muži žádnou koncovku nemají. Mohl bych se jmenovat Jindřich Andělový... Vy to tak máte a ženský tvar vašeho jména se obejde bez ová.

Nebo by tvar mohl být volný a žena by se mohla jmenovat třeba Natálie Anděla. Kdyby chtěla.

Možností je spousta.

P. Dvořák 16.9.2019 7:27

Jen tak aby řeč nestála:

V rámci svobodné volby koncovky by se žena mohla jmenovat Natálie Anděl, Natálie Anděla, Natálie Andělá i Natálie Andělová. Možná i Natálie Andělí?

:-)

J. Hanzal 16.9.2019 8:36

Dalo by napsat i Natálie Andělská ;-D;-D;-D

J. Kombercová 16.9.2019 9:50

Zkráceně a všechno v jednom - Andělka.

Z. Lapil 16.9.2019 9:14

Přesně tak, to -ový mě taky napadlo.

Mám ale otázku do ještě větší pranice: měla by být součástí té novely možnost, aby se paní Novotná jmenovala Novotný? Protože když spravedlnost, tak pro všechny.

Co s mužským jménem TA Smetana, to je mimo i moji jazykovou představivost.

P. Dvořák 16.9.2019 9:44

Tak ta Smetana a ten Smetana, to odpovídá blbosti naší doby.

Ale co takhle se ženským jménem, kdyby se muž jmenoval Smetanový? Smetanová je drsně genderově nevyvážené a Smetana je ještě větší blbost.