28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

GLOSA: Liberalizujte zdravotní služby!

Dnes se výjimečně pustím na velmi tenký led zdravotnictví a očkování: Předkládám návrh na částečné urovnání sporu mezi příznivci a odpůrci vakcinace, který by spočíval ve výrazné liberalizaci zdravotnictví včetně zdravotních pojišťoven, mezi kterými by bylo možné si vybrat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Bubeníček 13.12.2021 17:39

Blbost. Fakt nerad bych dopadnul, jako v USA, kde i příslušníci střední vrstvy, v nemoci, počítají, jestli se jejich rodině vyplatí jejich léčení, nebo jestli by neměli raději zhebnout. Nehledě na to, že, jak už tu padlo, někteří lidé by byli nepojistitelní.

A kromě toho, pokud by to platilo pro vakcínu, bude to samé platit pro kuřáky, alkoholiky, sportovce, řidiče, obézní, cuktovkáře (min. 2 typu) atd.? To jsou všechno lidé, co si zničili sami zdraví.

Š. Hašek 13.12.2021 20:30

Vy se domníváte, že náš -system státního přídělu zdravotní péče- nepočítá? Že to máte neomezeně a zadarmo?

Pak teda tě noha!

T. Bubeníček 13.12.2021 20:43

Hele Šašku, myslíš, že jsem blbej nebo co? Asi vidím, kolik ode mne teče každý měsíc do pojišťovny (a garantuji, že to není malá částka). To nemění nic na tom, že americký systém je na prd, protože je vrstva lidí, co si tam nemůžou dovolit ani antibiotika, natož něco dražšího.

P. Diviš 13.12.2021 21:46

A v těch USA jste byl, nebo to máte z Halo novin?

T. Bubeníček 13.12.2021 21:50

Já je nečtu, takže pokud tam o tom něco psali, tak to zřejmě víte nejlépe vy (zdá se, že je máte načtené).

Nicméně, já tam mám cca třetinu rodiny, co tam zdrhli ještě za komančů (duhá třetina do Kanady). A ačkoliv to rozhodně nejsou voliči demokratů (a rozhodně nemají hluboko do kapsy), názor mají podobný.

P. Kubáč 13.12.2021 13:46

Autor přemýšlí zcela správně, když místo zdravotní daně placené ze zákona ( a po vládách s ČSSD dokonce bez možnosti příplatku a připojištění ) žádá, aby zde bylo zavedeno skutečné povinně smluvní zdravotní pojištění s bonusy, malusy, smluvní spoluúčastí a korektní likvidací pojistných událostí.

Auta už to mají, ale lidi si budou muset ještě počkat, přitom tento systém by sám od sebe vyřešil nebo zmírníl řadu problémů které zdravotnický systém trápí.

J. Janotová 13.12.2021 14:03

Souhlasím a tleskám.

Jen ještě podotknu, že pokuty za neplacení povinné zdravotní daně dosahují takových výšek, že se stát s "pojišťovnami" dohodl , že je nutno dlužníky oddlužit8-o

P. Diviš 13.12.2021 16:03

A zdravotní stav pojištěnce by na to smluvní pojištění měl nebo neměl vliv? Protože podle pojistné matematiky by někteří lidé byli totálně nepojistitelní.

Š. Šafránek 13.12.2021 13:36

Je typicky české, že se vymýšlí něco speciálního, a nakonec se nic nevymyslí. Přitom by stačilo převzít model země, která je nám mentálně nejblíž, kde je zdravotnictví na obdivuhodné úrovni, všeobecně dostupné, a přitom využívá kromě povinného zdravotního pojištění i spoluúčast a připojištění. Samozřejmě mám na mysli Rakousko.

J. Kulheim 13.12.2021 13:57

V žádné zemi není organizace a financování zdravotní péče bez problémů. U nás je ve zdravotnictví zabetonovaný socialismus.

Systém ovládají lidé s podobnými názory jako pan MUDR M. Kubek, prezident LK. Opakovaně zvolený. To není náhoda.

"Reforma místo poplatků. reforma zdravotnictví, atd „ „ Zda se, že po šesti letech vstupuje právě do svého posledního dějství tragikomedie Julínkových regulačních poplatků. Poplatků, které nepředstavovaly žádnou reformu zdravotnictví, ač za ni byly vydávány.“ atd. „Hovoříme- li o regulaci, pak samozřejmě nemam na mysli primitivní poplatky, ale fungující revizní systém pojišťoven. Každý z nás má přece jen jedno srdce, jedna játra, jeden žaludek... a tak je množství léků, vyšetřeni a další zdravotní peče, které můžeme legitimně spotřebovat, omezené.“ atd "Pokud se nám podaří prosadit tuto opravdovou reformu, která přinese do zdravotnictví přirozené ekonomické vztahy, automaticky se také stanou zbytečnými jakési smlouvy mezi pojišťovnami a zdravotnickými zařízeními. O osudu a prosperitě nemocnic a jednotlivých soukromých lékařů pak budou svým zájmem rozhodovat sami pacienti, kteří se tak konečně stanou nejdůležitější součástí našeho zdravotnictví. Tudy vede cesta.“

Kecy, samé kecy. Oprášil teorii stejných žaludků. O tom se psalo naposledy v padesátých letech.

F. Zrcek 13.12.2021 13:32

Vliv poplatku za zdravotní péči je děsně přeceňován od té doby, co si socdemáci usmysleli, že jim jeho zrušení pomohlo vyhrát volby. V souvislosti s covidem ceteram autem censeo, že pojišťovny by těm, co se z vlastního rozhodnutí nedají očkovat, neměli platit ošetření v rámci standardního pojištění. Zároveň bych zrušil ostatní covidové sankce. (Virusu je to nejspíš jedno).

V. Novák 13.12.2021 12:40

Jen připomenu, že není tak dávno, co byla liberalizována dodávka energií včetně elektřiny...

J. Janotová 13.12.2021 13:25

A taky nám nějak podražily emisní povolenky, když se staly "neočekávaně" bankovním produktem, který má zaručeno, že poroste, že?

V. Novák 13.12.2021 15:04

Domníváte se, že by bylo zavedeno "ošetření poslední instance"? Nemám na mysli krematorium...

A. Ová 13.12.2021 11:20

Hospitalizace, hospitalizace. A jaká léčba by se pacientovi (pokud by byl při vědomí, pokud ne, měl by sepsanou Vůli platnou pro případ hospitalizace) nabídla? Začal by se někdo bavit s pacienty? A co by to udělalo s cenami v současné době téměř nedostupných léčeb? A nemělo by tak čím dále více pacientů vyšší povědomí o biologii?...že by se začali zajímat. A nerozmatlala by se tak totální medicína? Proboha, liberá...ani to slovo raději neříkejme nahlas... Nejsou vakcíny úzkoprsé? Neměli bychom býti odvážnější?

P. Diviš 13.12.2021 12:37

A co na to Aštar Sheran? :-P

A. Ová 13.12.2021 12:50

Nevím, na internetu píšou: duchovní bytost vyššího vědomí. Jak z něho vytřískat peníze myslíte? Nevím, asi má známosti

J. Kulheim 13.12.2021 11:05

Málokdo se bohužel zamýšlí nad tím, proč zdravotnictví špatně funguje prakticky všude na světě a proč se reformy často míjejí účinkem; proč se ještě nikde na světě taková reforma nepovedla a neslouží jako zářný příklad ostatním a proč žádný z českých ministrů nikdy neprosadil nic účinného. V posledních deseti letech výdaje na zdravotnictví ve všech vyspělých zemích rostou rychleji než domácí ekonomika. V členských zemích OECD činil růst výdajů na zdravotnictví v průměru přes 4 % ročně.

Stávající sytém organizace a financování zdravotní péče je nereformovatelný. Jediný ministr, který se snažil zavést systémové změny, byl pan Julínek.

Byl to pan MUDr Ráth, a další podporovaný panem prof. MUDr Pavkem, kdo podporoval zrušení poplatků. Pokud poplatky nic nepřinesly, tak proč chtějí socialisté peníze z jiných daní. Nebylo racionálnější, když se podíleli na finacování lidé, kteří zdravotní péči víc využívali?

V časopise LK TEMPUS MEDITORUM 7-8/2014 ROČNÍK 23, pan MUDR M. Kubek mj. píše:

Reforma místo poplatků. reforma zdravotnictví, atd „ „ Zda se, že po šesti letech vstupuje pravě do svého posledního dějství tragikomedie Julínkových regulačních poplatků. Poplatků, které nepředstavovaly žádnou reformu zdravotnictví, ač za ni byly vydávány.“ atd. „Hovoříme- li o regulaci, pak samozřejmě nemam na mysli primitivní poplatky, ale fungující revizní systém pojišťoven. Každý z nás má přece jen jedno srdce, jedna játra, jeden žaludek... a tak je množství léků, vyšetřeni a další zdravotní peče, které můžeme legitimně spotřebovat, omezené.“ atd "Pokud se nám podaří prosadit tuto opravdovou reformu, která přinese do zdravotnictví přirozené ekonomické vztahy, automaticky se také stanou zbytečnými jakési smlouvy mezi pojišťovnami a zdravotnickými zařízeními. O osudu a prosperitě nemocnic a jednotlivých soukromých lékařů pak budou svým zájmem rozhodovat sami pacienti, kteří se tak konečně stanou nejdůležitější součástí našeho zdravotnictví. Tudy vede cesta.“

A. Stárek 13.12.2021 11:33

No, Julínek ani Cikrt poplatky rozhodně za reformu zdravotnictví nevydávali. Poplatky měly pouze přimět lidi, aby se zamysleli nad tím, jestli opravdu do ambulance potřebují jít a i poplatky za hospitalizaci byly téměř symbolické, navíc byly omezeny a neplatil je každý. Takto to taky opakovaně ministerstvo prezentovalo.

Ta opravdová reforma, o kterou tehdy šlo (tedy v podstatě přidání důrazu na nestátní zdravotnictví), byla tuším sněmovnou shozena ze stolu velmi rychle, v praxi se nijak neprojevila.

J. Kulheim 13.12.2021 11:54

Ano.

J. Janotová 13.12.2021 13:21

Ono tenkrát šlo hlavně o to ,že Julínek chtěl velmi ořezat síť nemocnic a omezit počet akutních lůžek. To se lidem, hlavně na venkově ,silně nelíbilo a na tom reforma zkrachovala. Že za to mohly poplatky, je do jisté míry politická pohádka související s vítězstvím ČSSD v krajských volbách.

P. Diviš 13.12.2021 12:40

Zamyslil jsem se, zde v 10.10.

Kubka radši nekomentuji, z toho by cenzor/ka dostal pupínky.

J. Kulheim 13.12.2021 13:10

Systém, který nemá brzdy na straně konzumentů služby, ani na straně poskytovatelů nemůže přežít. Protože poptávka i nabídka jsou nekonečné. Udržuje se pouze tím, že se do něho přidávají peníze. Jenomže to má svoje limity. Současné zdravotnictví je schopné zkonzumovat jakékoliv množství peněz.

P. Sura 13.12.2021 10:38

chtěl bych vidět toho smělce (vola) který by si takovou pojišťovnu pro odpírače uvázal na krk.

Š. Hašek 13.12.2021 10:50

Ani jste si nepovšiml, že nemáme jedinou skutečnou zdravotní pojišťovnu. Máme třeba pojišťovny na kapající vodu nebo vyhoření. To jo.

Máme totiž několik velkých a drahých budov, které si rozdělují státní zdravotní daň. A potom ji přidělují chovancům. Vždycky jedna tvrdí, že je lepší než ta nějaká jiná. Potom si to prohodí.

Dokonce Vám některé poskytnou "zdarma", jednou za deset let, balíček dětské kaše a olej pro miminko.

Odpíračem nazýváte koho? Já myslel, že jsou to popírači. Vy nepoužíváte modernější -antivaxer-? To zní odborněji, ne?

Když napíšu, že dnes jsou vhodnější zimní boty, tak jsem popírač pantoflí do kamenitého moře? Co o tomto soudíte?

J. Jirát 13.12.2021 10:15

Na tomhle námětu kdysi ODS prohrálo volby.

P. Diviš 13.12.2021 10:27

Názorná ukázka pitomosti voličů.

P. Diviš 13.12.2021 10:10

Jo, spoluúčast by se měla zvýšit, to ano.

Ve zdravotnictví na sebe naráží dva neopominutelné principy:

1. Efektivitu zajistí jen konkurence.

2. Pokud by byla připuštěna plná konkurence, někteří pacienti, chronicky nemocní, by se podle pojistné matematiky stali nepojistitelní.

Proto jsou všechny životaschopné systémy zdravotnictví kompromisní. Odstrašující příklad je britský NHS, plně státní a nekonkurenční, proto zoufale nevýkonný.

Š. Hašek 13.12.2021 10:29

Přesná, výborná poznámka.

Dle mého se i my nacházíme "před koncem z dechem". Povinná zdravotní daň (nikoliv pojištění!!!), pro každého různá ..... a potom přidělovaná péče pacientům ve frontě. Všem. A všem stejná.

Nemyslím si, že občan s dvojnásobnou hmotností a neustálou hladinou nikotinu v krvi je "automaticky chronicky nemocný". Spíš má "navyšovací koeficient zdravotní daně". Ale neplatí ho.

Současný system je už i schopen "pracovat sám pro sebe", tedy pro zaměstnance a úředníky! Pacient bude až třetím čekatelem. Viz vir a "průmyslová výroba zdraví".

M. Salaquarda 13.12.2021 9:59

Aktuální data ze stránek ministerstva zdravotnictví, 13.12.2021

Včera testováno celkem 33 609 osob

Z toho

88 % negativních a tedy bezpříznakových

8 % pozitivních bezpříznakových

4 % pozitivních příznakových

Jaký je přínos testování bezpříznakových? Jaké jsou náklady?