Neviditelný pes

GLOSA: Leváci

20.7.2007

V Praze je kamenný obchod pro leváky. Jsem pravák, proto tento článek tak berte. Pominu-li dřívější nahlížení na leváctví jako úchylku a jeho násilné přecvičování, nevidím problém v tom, že leváci nemají speciálně uzpůsobené nástroje. Až na pár výjimek, rozhodně ne tolik, kolik se jich prezentuje. Nejvíce levákům uškodila ergonomie nástrojů, která ostatně ani pravákům často nic dobrého nepřinese.

Obyčejné kladivo, nůž, tužka, otvírák, nůžky, slipy, počítačová myš a další jsou neutrální, symetrické osově, středově či funkčně. Jakmile se do toho cpe design zdravého používání, mají smůlu všichni, leváci víc.

Pokud jde o psaní, prostě si "hrnou" text před sebou a rozmazání problém je. Tedy není - pokud vidím píšící leváky, počítají s tím a je po problému. Slipy jsem uvedl záměrně: četl jsem stížnost na to, že přístup k orgánu při močení mají leváci "přes ruku". Tohle je klasická ukázka absurdnosti a lenosti stěžovatelů. Kdo se neumí promptně zorientovat a nepřehodí si ruku, nebo holt to udělá druhou, ať se klidně pomočí.

Zatím jsem nezaznamenal volání leváků po upraveném řízení v autě (řadicí páka by přece měla být vlevo od volantu, a to i když je volant vlevo...), přehozených brzdách z řazení na kole, analogie motocykl aj. Mobilní telefony pro leváky by měly mít zrcadlově přehozená tlačítka, dveře by se měly otvírat na opačnou stranu...

Nenapadám leváky jako takové, ale ty, kteří si - podobně jako hmosexuálové - ze své zvláštnosti dělají kšeft.zpět na článek