23.9.2021 | Svátek má Berta


GLOSA: Letní čas malin nezralých

3.4.2014

Nastal letní čas, a přestože jsem si myslel, že se letos tomuto tématu vyhnu, opak je pravdou. Vadí mi už jen argumentace vedená odpůrci a některými novináři. Všichni už dávno vědí, že energetická úspora, jež stála kdysi na počátku, je nepodstatná. Proč tedy většina paličatě opakuje, že letní čas žádný přínos nemá a zdůrazňují neexistující negativa?

Opakuju, že letní čas je jen posun, jaký odpovídá tomu, že zaměstnavatel posune pracovní dobu a vy musíte jezdit do práce o hodinu dřív. Pár dní vstáváte "do tmy" – jako kdybyste celou zimu do tmy nevstávali, a po pár dnech se to zase upraví. Nejde v žádném případě o analogii jetlegu.

Minulý týden jsem ovšem zaznamenal neskutečnou argumentační pitomost, bohužel už nevím, kde a kdo to byl. Dotyčný změnu času označil za libovůli státu, který nám tak dává najevo svou převahu. To je ovšem hovadina nad jiné.

Co kdybychom přestali hledat racionální a ekonomické důvody a spokojili se s tím, že letní čas je pro většinu lidí přínosem. Za ty roky se výrazně změnila struktura profesí: těch dělnických a dalších, kde se z historických důvodů dělá od šesti ráno do dvou odpoledne, znatelně ubylo. Chodí se na osmou, devátou, děti ve školách taky nechodí od šesti.

Takže ti všichni mají na sebe víc času – mohou sportovat, věnovat se koníčkům, kultuře a dělat řadu věcí, jež šero a tma neumožňuje. Problém zatmít místnost kvůli spaní lze řešit snadno, ale víc světla venku nezajistíte. A prokázáno je, na rozdíl od bludů odpůrců, že sluneční svit má blahodárný vliv.

Takže letní čas je pro drtivou většinu přínosem a organizátoři petic a protestů za zrušení letního času jsou škůdci ubližující všem – i jim!Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.