13.8.2022 | Svátek má Alena


GLOSA: Kvůli Opencard míří před soud politici

23.6.2014

Po úřednících by mohlo dojít i na politiky. Tímto způsobem se dá mimo jiné vyložit informace o tom, že pražští radní zamíří kvůli projektu Opencard k soudu.

Prvně jmenovaní byli potrestáni za to, že z pohledu města uzavřeli nevýhodné smlouvy s firmou, která nesplňovala předem dané podmínky pro získání zakázky na kartu pro Pražany, chcete-li Opencard. Při soudním líčení byly mimo jiné prezentovány výsledky auditu. Podle něj byl tento projekt zadán takovým způsobem, že byl velmi závislý na vítězi tendru.

Tím byla firma Haguess, která byla dodavatelem i provozovatelem celého systému. Zmiňovaná firma měla v té době akcie na doručitele. Zjednodušeně řečeno, kdo je držel v ruce, inkasoval podíl na zisku. Kdo to konkrétně byl, to zůstalo utajeno. Což vedlo ke spekulacím, že tento projekt mohl sloužit k vyvádění peněz z městského rozpočtu. K čemuž by jen těžko mohlo docházet bez součinnosti některých magistrátních úředníků s některými politiky pohybujícími se ve vedení Prahy.

Zjednodušeně řečeno, úředníci byli pouze vykonavateli politického zadání. Proto se očekávalo, že dříve nebo později se před soud musí dostat i zmiňovaní politici. Nyní by toto očekávání mohlo být naplněno. Obžaloba pražských radních tomuto scénáři odpovídá.

V průběhu času však došlo k přeobsazení jednotlivých rolí. Radní a primátor, kteří u zrodu projektu Opencard stáli, žádnému trestnímu stíhání nečelí. Spekuluje se o tom, že také kvůli špatné práci policie. Od ní například unikla informace o chystané akci na magistrátu. Proto dříve než byly zajištěny potřebné důkazy, zmizela z počítačů důležitá data.

Podobné štěstí nemají bývalý a současný primátor Bohuslav Svoboda a Tomáš Hudeček. Policie ve spolupráci se státními zástupci je přesvědčena o tom, že může těmto i několika dalším pražským politikům dokázat, že v souvislosti s projektem Opencard porušili povinnosti při správě cizího majetku a pravidla hospodářské soutěže. Mělo k tomu dojít tím, že radní nevypsali řádnou veřejnou soutěž a oslovili pouze firmu Haguess.

Vzhledem k tomu, že zmiňovaný projekt byl pro ni ušit na míru, měli pouze dvě možnosti. Buďto prodloužit smlouvu s touto firmou, nebo celý projekt převzít na svá bedra. Tehdy vybrali první variantu. Před několika týdny se naopak radní rozhodli provozovat tento systém sami.

Před soudem budou muset hodnověrně vysvětlit, proč takovýto postoj nezaujali už tehdy a proč prodloužili smlouvu s původním dodavatelem a zároveň provozovatelem systému. Jinak na rozdíl od tehdejšího vedení hlavního města, které pochybný projekt prosadilo, odejdou paradoxně od soudu s trestem ti, kteří se snažili problémy způsobené jejich předchůdci řešit. Po úřednících tak na lavici obžalovaných sice zasednou politici, ale jiní, než se čekalo.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusLéto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...