29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

GLOSA: Krvavý steak z tofu

Sousedovi chcípla kráva – i když je to jen malá radost, zaplať pánbůh za ni. Tak se popisuje závist spjatá se škodolibostí. Ten rys není jen český, opakuje se ve stále nových kulisách a role posměváčků se střídají.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Krásenský 7.8.2019 7:04

„Maso nejedí,

„Maso nejedí, ale chtějí, aby jejich jídlo vypadalo jako maso.“

S tím už přišly feministky a genderaktivistky - muže (bílé a hetero) nenávidí (např. toxická maskulinita), ale chtějí být od mužů k nerozeznání. Přechylování, osobní zájmena, chování, kariéra, moc a peníze. Vzhledem k tomu, že tak pudově odpuzují muže (ne jen vzhledem), měly by vymřít v první generaci, jenže vstávají nové bojovnice a chtějí stále víc a víc, jako v té pohádce o rybáři, rybářce a zlaté rybce. Jen mám ten dojem, že na konci pohádky se nevrátí do evropy předfeministické poloviny devatenáctého století, ale na střední východ do století sedmého.

J. Holíček 5.8.2019 16:00

Už dlouho jsem neslyšel o Máslové Ramě

Ještě se vyrábí?

B. Rameš 5.8.2019 11:13

Debilní doba

kdy se lidi nenávidí i kvůli tomu, co kdo pojídá. Proboha, ať se každý krmí, čím se mu líbí, je to jeho osobní věc, ale ať svoje představy nevnucuje ostatním, to je celé. Lze mimochodem aplikovat i na další ideové a pseudoideové systémy vztahující se k osobnímu životu.

M. Mikulec 5.8.2019 10:48

Když už Brusel

překousne i takový nesmysl, jako drůbeží šunku nebo drůbeží šunkový salám....šunka je vždycky vepřová.

J. Uzel 5.8.2019 12:24

Re: Když už Brusel

Přesně, ať si tomu říká kdo chce jak chce, důležité je, jestli to dokáže prodat. A tu nastupuje přirozená inteligence kupujícího, aby se zeptal, z čeho to je.

J. Pokoutný 5.8.2019 16:37

Re: Když už Brusel

tAKÉ UŽ JSEM SI OBJEDNAL STEJK A OBDRŽEL KUŘECÍ PLÁTEK.

Perryman 5.8.2019 10:15

Pane Petracku, ctu vas rad, ale tady pisete nesmysly. Parek nebo burger jsou pouhe tvary (forma) vyrobku. Masovy vyznam jim dava az obsah vyjadreny v privlastcich: TELECI parek, HAMburger. Stejne jako TOFU parek, FAZOLOVY burger. Parek totiz znamena dve nozicky, burger je karbanatek, ktery nemusi byt nutne jen z masa. Viz kapustovy, cizrnovy karbanatek. Tedy ano, zakladem burgru muze byt cokoliv, a zelenina tuplem. Take nerozumim terminu "protimasovy pokrokar" Je to osobni a svobodne rozhodnuti, vybrat si co budete jist. Ne politicke. Az z toho bude politikum, bude to zle. Vyrok "maso nejedi, ale chteji, aby jejich jidlo vypadalo jako maso" je uz cistokrevny blabol, ba primo ucelova lez. Neni to tak a pokud tomu nerozumite, ci to nechapete, tak o tom nepiste. Prave jste totiz zmeskal bajecnou prilezitost mlcet.

J. Lepka 5.8.2019 10:40

Re:

Měl byste si možná, místo úderné filipiky, ozřejmit z čeho vznikly zmíněné názvy, vy jste se trefil akorát s párkem. Etymologie vzniku termínu řízek z odříznutí fláku masa nebo burgeru z hamburské pečeně, tedy sekané je dost známé. Ránu do vazu tomu názvu dal už cheeseburger a to ještě jen z reklamních důvodů a také proto, že angličtina si neví rady s českým smaženým sýrem.

Mimochodem, já přidávám do bramborákového těsta mleté houby a místo smažení to peču v troubě, má to ještě něco společného s bramborákem, tedy českou cmundou ???

Perryman 5.8.2019 13:07

Re:

Dobry den, trefil jsem se pokazde a rizek jsem neuvedl ale bylo by to take trefne. Jde o odriznuti a je jedno ceho. Rostliny se take mnozi rizky a zatim s tim problemy nejsou, ale to uz jsme jinde. Pouzivame vsak toto nazvoslovi a je zavedene. Cheesburger ale spise zname jako odnoz hamburgeru s platkem syra, nez "smazak". Ten vas bramborak bych si dal s chuti a nebylo by mi proti "srsti" nazyvat ho bramborakem, trebaze zadnou srst nemam. Dekuji.

J. Lepka 5.8.2019 21:18

Re:

Maršál Radecký by sice nesouhlasil, ale jinak jsou vaše argumenty logické. Asi by to chtělo hlubší lingvistickou analýzu. Ovšem ani bylinné řízky ze mě vegetariána neudělají, stejně jako kapustové placky řečené karbanátky, byť je jejich název nejspíš správný a odvozený od slovesa karbovat. Příjemný večer.

M. Mikulec 5.8.2019 10:54

Re:

Vždyť vlády strašně rády lidem něco zakazují a přikazují. Vzpomínám si, jak ve Skandinávii zmizelo z obchodů máslo. Politici usoudili, že umělé tuky s barvivy a emulgátory jsou zdravější, a lidé se začali předzásobovat máslem.

R. Gramblička 5.8.2019 10:59

Re:

kraviny (nebo spíš květákoviny?) tady melete vy. A výrok "maso nejedí, ale chtějí, aby jejich jídlo vypadalo jako maso" naopak považuji za trefný.

A pokud vím, veganům tímto nikdo nebrání ve výběru toho, co mají jíst. Když už ale uplatňujeme pravidla nomenklatury u mléka, másla, rumu atd., není důvod, proč vynechat veganské blafy. Nebo jsou snad vegani další hájenou skupinou, pro kterou pravidla neplatí?

Perryman 5.8.2019 12:06

Re:

Nene, uvedte dolozene priklady, kdy vegani a vegetariani chteji aby jejich jidlo vypadalo jako maso. Jestli je podle vas tim dukazem, ze maji vege produkty tvar platku, placicky ci valecku, nebo, ze se to namele a upece v troube a na panvi, nejedna se o snahu aby to vypadalo jako maso ani nahodou. Tesim se, ze mi otevrete oci.

R. Gramblička 5.8.2019 12:34

Re:

tím, že veganské náhražky (párky, klobásy) masových výrobků mají senzorické vlastnosti těch masných. vypadají, voní i chutnají podobně. I když rozdíl tam je, nejsou tak chutné

Perryman 5.8.2019 13:20

Re:

Dekuji za reakci. Tak to bych spise videl, ze se jedna o prebirani toho co dava zajimave chute: nektere typy koreni, uzeni a opekani, ze sorty masnych vyrobku. Dokonce se muze takovy vyrobek konzumovat s krenem, kecupem ci horcici. Proc ne? To bychom meli zakazovat aby se neco udilo, ci grilovalo, kdyz to neni maso? Hloupost, ze?

M. Krátký 5.8.2019 11:15

Re:

Ta poslední vaše věta se na vás hodí jak dělaná - hezký den

Perryman 5.8.2019 12:00

Re:

Já s tím nezačal. A mnou uvedene priklady mi vyvratte. Jinak i vy jste zmeskal. Pekny den tez.

M. Rohovský 5.8.2019 12:18

Re:

Pane který se podepisuje Perryman. Před několika dny jsem navštívil restauraci Forky ́s na Jakubském náměstí v Brně. V nabídce mají třeba pečená žebra a přitom se jedná o striktně veganské zařízení. Můžete mi nějak vysvětlit vznik žeber, která jsou rostlinného původu? Jinak je mi jedno, jak si vegani svoje pokrmy nazývají, jen mi to přijde poněkud legrační.

Perryman 5.8.2019 13:11

Re:

Dobry den, neznam. To tam tu zeleninu lepi na vetve? Ne, nemohu to vysvetlit jinak, nez jako podivne vtipkovani. Zeptejte se jich proc to delaji. Mejte se pekne

J. Schwarz 5.8.2019 16:34

Re:

Ale ono to už politikum je, zelení šílenci se například v Německu snaží zavést povinné "vegetariánské dny".Nnevím o případu, kdy by se milovník masa snažil vnutit svůj jídelníček násilím druhému. To je specialitou militantních rostlinožroutů.

Perryman 6.8.2019 1:22

Re:

To je samozřejmě špatně a stavím se proti jakémukoli vnucování. Násilím, to už vůbec ne.

Š. Svobodova 5.8.2019 17:00

Re:

Pan Petráček si nevymýšlí, pouze popisuje reakce veganů na bruselský výmysl. Už rok nesmějí veganské potraviny obsahovat slova jako máslo, mléko, smetana, jogurt či sýr. A nyní se skutečně připravuje zákaz používání tradičních názvů masových potravin pro veganské napodobeniny.

A výrok: "Nechtějí maso, ale chtějí aby jídlo vypadalo jako maso" je oprávněný. Proč by se jinak výrobci snažili, aby výrobky vypadali jako masové? Mimochodem - vyrábí se i segedín, guláš i držková polévka...

K. Janyška 5.8.2019 9:06

Na to lidi nemají.

To samo. Akce budí reakci... Dzp.