Neviditelný pes

GLOSA: Konopná razie

11.11.2013

Minulý týden proběhla po českých zahradnictvích a grow shopech razie.

Dalo se to čekat. Dlouhodobě panuje neúnosná situace, kdy je marihuana na pomezí legality, společností vyžadovaná a státem donedávna trpěná. Lidi ji chtějí, stát ne.

Když už se nepodařilo marihuanu zakázat úplně, začalo se jednat o tom, aby ji bylo možné sehnat v lékarnách, na předpis, kontrolovaně. Ministerstvo zdravotnictví ovšem dělá vše proto, aby proces co nejvíce zkomplikovalo viz zde.

A jak jinak, proč něco dělat jednoduše a levně, když se do toho může vložit stát, vše zkomplikovat, ztížit a postavit na hlavu. Do lékáren budou z tisíců možných dodávány jen čtyři odrůdy, od firmy, která s MZ spolupracuje až tak úzce, že legislativně je jí monopol v ČR ušit na míru. Samozřejmě, i limity byly posazeny nesmyslně nízko, a ceny naopak tak vysoko, že si je běžný člověk nebude moci dovolit. 6000 měsíčně are you kidding me?

Když za zlomek této částky lze vypěstovat konopí na několik let dopředu? Vždyť i nově registrovaný distributor vyjádřil pochyby, zda bude o holandské předražené konopí vůbec zájem, prý "vždyť to ti pacienti všichni pěstují doma, z každého druhého skleníku čouhá konopí."

A stát si je toho vědom. Co tedy udělá? Musí pro Bedrocan vyčistit prostor a lidem pěstování prostě znemožnit. Vystrašit drobné pěstitele i zahradníky tvrdou represí. Proto ta razie, proto to masivní zabavování všeho, co i jen zdánlivě souvisí s marihuanou. Květináče, plastové obaly, zavlažovací technika, zemina, hnojiva...

Samozřejmě se nabízejí paralely... nejvíce vražd je spácháno v rodinách a jejich kuchyních. Policie by tedy logicky měla vtrhnout do obchodů s domácími potřebami a zabavit všechny paličky, sekáčky a nože, zabavit veškerou hotovost, obstavit účty a zadržet majitele na 48 hodin pro podezření z napomáhání k zločinu. Vlastně proč ne. V případě, že si stát usmyslí, že na nože bude mít monopol jeden dodavatel, že rodina bude moci vlastnit maximálně jeden kus a ten bude stát dvacet tisíc a ještě jej bude nutno registrovat, tak se to docela dobře může stát. Absurdní, že? Policie si je toho jistě vědoma. Přesto dostala úkol a musí ho splnit. Představte si, už z akce vytěžila celý jeden (!) kilogram té hanebné drogy.

Stát nezajímá, že existuje vysoká společenská poptávka po léčivém konopí, nezajímá ho, že odborná veřejnost po něm volá už dlouhou dobu, že tato možnost má i politickou podporu a že odpovídá legalizujícím tendencím ve světě. Když není schopen poskytnout transparentní podmínky, aby si lidé mohli pro vlastní potřebu buď sami pěstovat nebo za přiměřenou cenu koupit, a prosazuje z vlastní neschopnosti model, který je překonaný a bude vyhovovat pouze jedné jediné firmě, musí jej nutně protlačit silou, ať to stojí, co to stojí.

Doufám, že se majitelé postižených obchodů spojí, podají hromadnou žalobu a uspějí.

Převzato z blogu Evropanka.blogspot.com s laskavým svolením autorkyzpět na článek