17.10.2019 | Svátek má Hedvika


GLOSA: Komu fandí Městský soud?

22.3.2019

V pondělí se Městský soud v Praze vyjádřil, že informaci získanou v jedné kauze nelze použít jako důkaz v kauze druhé. Stalo se to při projednávání jednoho z případů lobbisty Rittiga. Obžaloba zde chtěla použít odposlechy získané při šetření kauzy bývalého státního zástupce Grygárka, soud to ale nepřipustil.

Podrobnější zdůvodnění tohoto bizarního právního názoru zatím nemám k dispozici, možná ani neexistuje. Takto jednoduše podáno to však vyvolává husí kůži, kopřivku a žaludeční vředy. Tak tedy: zjistí-li policie při šetření dopravní nehody, že v autě jsou krevní stopy, může to využít v kauze nedávno spáchané vraždy? Objeví-li se při domovní prohlídce nařízené kvůli podezření z krádeží zápisník s adresami nezletilých prostitutek, bude to platný důkaz při obžalobě z mravního ohrožování mladistvých?

Městský soud v Praze už jednou Rittiga podržel, když odmítl žádost státního zastupitelství o vydání počítače, ve kterém měly být informace o vyšetřovaných machinacích. Obecná specifikace soudu nestačila, chtěl určit konkrétní hledané dokumenty. Na stejném soudu působí soudkyně Králová, autorka neuvěřitelných rozsudků ve věci Jana Nečasová a spol.

Bylo už několikrát smutně konstatováno, nejen u nás, ale po celé Evropě, že rovnováha mezi ochranou společnosti a ochranou práv obžalovaných se v praxi nepřijatelně posunula ve prospěch obžalovaných. Doufejme, že tentokrát nadřízené soudy budou neuvěřitelnou benevolenci Městského soudu korigovat.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.