28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

GLOSA: Ke krymskému referendu

Začnu příběhem z dětství. Vidím to jako dneska. Bylo chladné sobotní dopoledne. Lehce rozmrzelý otec mne vtáhl do reálsocialisticky vyzdobené železobetonové nálevny Astra na okraji náměstíčka vytvořeného mezi paneláky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Farda 30.3.2014 20:50

Re: Vy jste někde skutečně toto četl ? že VŠECH ?

Ano, ´sím promiňte pěkně, pí, Kanioková, já vše jen, co se oněch volebních výsledků někde četl, ináč bych si zde nedovolil, i s drzostí sobě vlastní, zde se svými pouhými dojmy exhibovat. Víte, já důchodec a popřevratový zaměstnanec MV odpověděl nedávno svému tamnímu kolegovi a kamarádovi, že jsem upřímně nešťastný, jak se věcí RuskoUkrajinské odvijejí, bo si myslím, že by byla tragická chyba naší židokřesťanské civilizace opakovat vražedné rozbroje islamistických nejen Iráckých šiitů a sunitů. Přes všechny rozdíly máme, my křesťani západní katoličtí contra křesťani východní pravoslavní, společný civilizační základ. Doprčic alebo kam, v USA se protestanti a katolíci nějako dokázali porovnat, tak proč ne Xakru ne my zde v EuroAsii. Jsem upřímně neštastný z toho, kam se věci zdejší ubírají, že já se zkušeností z roku 1968 prostě v souvislostech Krymu musím v Rusech, líbějí prominout, vidět jen s/prosté asijskobolševické uchvatitele, a tejkon jen doufám, že alespoň za mého víceméně končícího života nedojde na Orwelovo ´1984. Tečka.

V. Kolman 30.3.2014 18:26

PO "INTERNACISTICKÉ" RUSKÉ VOJENSKÉ "POMOCI" V ROCE 1968....

...už rusákům nevěřím ani slovo. Dosud mi zní v uších Brežněvovo: "Éto váše dělo." No a v noci z 20. na 21.srpna tu byli s tanky! Lidé by neměli zapomínat a měli by i mladou generaci seznamovat s licoměrností a nedůvěryhodností Rusů. Lidé by rozhodně měli více dát na drsnou realitu, nežli na líbivé krásné řečičky.

J. Vyhnalík 30.3.2014 16:49

Re: Říkali to v televizi, tak to bude pravda

Já se snažím na věci dívat zároveň z více úhlů a chápat je v souvislostech. Jednostranný pohled je výsledkem mediální manipulace a duševní pohodlnosti. Je jednodušší mít silný a vyhraněný názor, než se snažit chápat souvislosti. Mně nejde o to lidi válcovat "nějakou mojí pravdou", ale vyprovokovat k přemýšlení a formulování názorů. Pokud má někdo jiný pohled než já a dokáže ho formulovat, tak mne to obohatí.

J. Vyhnalík 30.3.2014 16:41

Re: Říkali to v televizi, tak to bude pravda

Politruky a milicionáře bez jakýchkoliv argumentů jste vytáhl Vy jako první. Takže je můžeme odložit do propadliště dějin a věnovat se něčemu rozumnějšímu. Souhlasíte?

U voleb, u kterých jsem byl už byla, ale pamatuji si na debaty z roku 1968, kde se kritizovalo, že dříve nebývala a dokonce se tím režim chlubil jako "novým stupněm demokracie, kdy se nikdo za svůj názor už nemusí stydět" ;-).

Vypnutí ukrajinských kanálů se mi nelíbí stejně jako Vám, v tom se shodneme. Ovšem vedle vypnutí ukrajinských kanálů na Krymu došlo i k vypnutí ruských na Ukrajině. Vzhledem k poloze a rozloze Krymu není takový problém vysílání chytat z Ukrajiny. Navíc existuje i-TV a internet jako takový. Nejspíš jste viděl záznam toho, jak poslanec a člen výboru pro svobodu slova (sic!) za stranu Svoboda (sic!) přesvědčuje ředitele ukrajinské TV k tomu, aby provedl sebekritiku a rezignoval na svoji funkci. Nakonec ještě zmláceného ředitele vyvedli na Majdan, aby se omluvil celému národu.

Nejde ani tak o tu akci nějakých násilníků v čele s poslancem, kdy do budovy TV vtrhla skupina po zuby ozbrojených rváčů, zmlátila ředitele, donutila ho podat demisi, pak ho vyvlekla ven a nutila ho veřejně se "kát". Jde o to, že po celou tu dobu nikdo nezasáhl a celou tu makabrózní akci nezastavil. Kde byla ochranka TV, kde byla policie, kde byli redaktoři a poslanci, kteří věc dodatečně odsoudili?

Ptáte se proč to sem tahám? Protože se snažím vysvětlit, že občané Autonomní republiky Krym se nerozhodovali mezi svobodnou Ukrajinou a Putinovským Ruskem, ale mezi Ukrajinou ohrožovanou rozpadem právního systému a Putinovským Ruskem.

J. Kanioková 30.3.2014 16:12

Re: Trosku jiny pohled

"Každému spojenci lzed ůvěřovat pouze do výše jeho vlastních zájmů." George Washington

“Začnou-li se zájmy rozcházet, pouze idiot nehájí ty vlastní.“

Z. Sohorova 30.3.2014 15:39

Nechapu diskutery

Jak mohou rikat ruskym vojakum Krimska domobrana  Asi maji klapky na ocich a v usich jim zni internacionala   a Vy pane Pavlik neplette sem  Ameriku,kdyby nebylo Americanu,tak sem nenapisete ani radek...o tom neni pochyb

D. Nowodny 30.3.2014 14:01

Re: souhlas

Šejnoho Šejnoho vám už opravdu není pomoci. Zkrátka Internacionalista se nezapře.

D. Nowodny 30.3.2014 13:58

Re: co bychom my dali za referendum

hm..... nedemokraticé menšinové zájmy.....Zřejmě jste tam byl osobně ! Takže menšina Ukrajinců a Tatarů na Krymu jednala násilně  ??

D. Nowodny 30.3.2014 13:54

Re: Říkali to v televizi, tak to bude pravda

Nevím, kde jsem si vysloužil titul zakl. LM

Ted naposledy jste to napsal skoro správně (až na tu plentu, která většinou nebyla, nebo byla na opačném konci volební místnosti ). Moje výtka se týkala především vaší obhajoby t.zv.

krýmského referenda a "domobrany". Jako by někde v Rusku existovala nějaká demokracie a svoboda informací. Viz v první řadě zrušení ukrajinské TV na Krymu. Stále tam platí:

KDO nejde s námi....... !

K. Pavlik 30.3.2014 3:48

Re: Říkali to v televizi, tak to bude pravda

Nemate to jednoduche pane Vyhnaliku. Ne ze bych s Vami vzdy souhlasil no ale bojujete statecne a i ferove coz se casto nedela.

Toz tak.

K. Pavlik 30.3.2014 2:47

Trosku jiny pohled

Moje mama mne rikavala tak si vem tu onuci (pionyrsky satek) at te vezmou na vysokou skolu. Hodne lidi v Cesku zapomina ze na Krymu nas americane dali Ceskoslovensko do pachtu rusum. Ja osbne nikdy nezapomenu na slova americkeho presidenta v 1968 - delejte si tam co chcete. Hodne lidi v Cesku na to zapomnelo a to je podle mne obrovska chyba.

J. Vyhnalík 30.3.2014 1:36

Re: Z Wiki

Já se zabýval spíš praktičtějšími aplikacemi, ale některé modely měly i tisíce parametrů, které se postupně zpřesňovaly a dolaďovaly podle toho, jak výzkumy přicházely.

Problém je, že jedna věc je metodiku vymyslet teoreticky a druhá věc je ji zkalibrovat podle reálných měření. To není nic levného a velké firmy slibné metodiky skupují a pokud je nevyužijí, tak je klidně "strčí do šuplíku" a "zahodí klíč", aby tu metodiku nemohla mít konkurence.

P. Sulc 30.3.2014 1:35

Re: Pane Velebný, máte tam jednu důležitou chybu:

Diky, a jdete uz spat, nebo vas pejskove rano pokousaji. Dobrou.....

J. Šejnoha 30.3.2014 1:34

Re: :-)

Horší. Je to propaganda.

J. Šejnoha 30.3.2014 1:33

Re: souhlas

Je smutné pozorovat, jak jsou lidé manipulovatelní a  nedokážou používat  vlastní mozek.

Paralela  s rokem  68 je  naprosto nepatřičná. Tehdy  šlo o  boj mezi  Sovětskými a  Čsl. komunisty. Ačkoliv by  patrně  naše  verze komunismu byla  pro lidi snesitelnější než sovětská.

Paralela  s Kosovem je na  místě. Naštěstí Krym není tak krvavý.

J. Vyhnalík 30.3.2014 1:30

Re: Pane Velebný, máte tam jednu důležitou chybu:

Nejsem odborník, ale Vogézy jsou to pěkné. Pokud jsem stačil pochytit, považují se za Alsasany a možná Lotrince. O Alsasku toho vím o něco málo víc. Lidé na venkově umí mluvit Alsasky, což je takový podivný kříženec francouzštiny a němčiny. Na rozdíl od jiných Francouzů, ale běžně umějí německy a do Německa jezdili třeba nakupovat to co je v Německu zrovna výhodnější (byl jsem tam těsně před zavedením eura). Jména jsou často německá, ale jsou hákliví na výslovnost a vyslovují je francouzsky. Steiner tedy není Štajner, ale Stenérh. Pokud jde o historii, tak si tyto kraje kradli navzájem. Řekl bych, že se považují za Francouze, ale za jiné, speciální Francouze.

J. Šejnoha 30.3.2014 1:28

co bychom my dali za referendum

V EU  je  referendum za  sprosté slovo.

Autor sám si asi napamatuje  jak to bylo před  89. rokem. Bylo zcela nemožné akby  13%  voličů nepřišlo k  volbám, jak se stalo na Krymu.

Pokud  si  mohl  občan vybrat  ze dvou  variant v tajné volbě, tak je  úplně  jedno, kolik ozbrojenců je  na ulici. Naopak, kdyby ozbrojenci  voličům vadili, tak by  to Rusům řádně  oplatili při  volbě !

Zajištění Krymu proti Majdancům bylo velice rozumné. Zamezilo se nedemokratickému násilnému prosazování menšinových zájmů.

S. Prosek 29.3.2014 23:35

Re: Z Wiki

takze pane Vyhnaliku "Social Computing, Behavioral-Cultural Modeling and Prediction" Vam neni neznamy ?

J. Vyhnalík 29.3.2014 23:18

Re: Z Wiki

Zesměšnění se nebojím. Já o tom totiž opravdu něco vím.

U hlasování je to obtížné, ale u výzkumů je to docela běžné. Dokonce tvrdím, že když se něco potřebuješ opravdu dozvědět, tak se na to nesmíš přímo zeptat.

Mám za sebou desítky analýz, kde se výsledky zkoumaly metodami psychoanalýzy a to mluvím o kvantitativních výzkumech na velkých vzorcích. V kvalitativním výzkumu je to základní metoda.

J. Vyhnalík 29.3.2014 23:12

Re: Říkali to v televizi, tak to bude pravda

Ano bojůvky pravého sektoru už na Krymu byly, ale hlavní bylo to, co se dělo v Kyjevě, zrušení jazykového zákona, insultace poslance za to, že si dovolil promluvit rusky, poté, co krymský parlament vyhlásil referendum ho ten kyjevský na dálku "rozpustil" atd.

Pokud jde o chápání úlohy armády, je dobré si uvědomit, že vystřelenou kulku už nelze vrátit. Přes rozsah celého akce, přišel o život jeden krymský Kozák a jeden Ukrajinec, který ho zastřelil a pak se odmítl vzdát. Každá loď, byť třeba zastaralá, disponuje obrovským ničivým potenciálem a pokud by došlo na střelbu ostrými, počítaly by se oběti na desítky, nebo stovky. Ukrajinské velení nebylo schopné jednat ani vyjednávat. Nejnebezpečnější jsou bezradní vojáci s ostrými náboji. Z vojenského hlediska to bylo provedeno optimálně. Prakticky bez ztrát a to je moje hledisko.

Na rozdíl od politiků EU, kteří nebyli schopni Ukrajině nabídnout efektivní pomoc. Jenom vedli obecné a vzletné řeči a o pomoci začali jednat až ve chvíli, kdy začali umírat lidé po desítkách. V Kyjevě bylo mrtvých přes stovku a raněných tisíce. Na Krymu byli mrtví dva a raněných pár. Čemu dáváte přednost?

H. Gene 29.3.2014 23:05

Re: Z Wiki

No bodéjť! Ti hlasující znali jen své odpovědi, kdežto ty víš nejen na co při tom mysleli, ale i čím se zabývalo jejich podvědomí!

Nech toho, než se úplně zesměšníš...

J. Vyhnalík 29.3.2014 23:01

Re: Z Wiki

A víš, že v lecčems ano? Ti hlasující, znají pouze svoje odpovědi. Zato, když ty odpovědi analyzuješ dohromady, tak nemusíš znát ty hlasující a přesto vidíš rozdíly mezi lidmi z města a venkova, mezi různými regiony atd. No, říká se tomu statistická analýza dat... ;-)

J. Vyhnalík 29.3.2014 22:56

Re: Říkali to v televizi, tak to bude pravda

Ale tak to v životě chodí, že nikdy nedostaneš přesně co bys chtěl. To referendum bylo vypsáno už dříve a pak bylo pouze o čtrnáct dní uspíšeno. Samozřejmě, že by bylo lepší, kdyby si na to daly všechny zúčastněné strany půl roku, nebo třeba rok na přípravu a všechno pěkně pod demokratickou kontrolou EU a USA. Problém je ale v tom, že Kyjev by to referendum nikdy nepřipustil. Ve chvíli, kdy Krymský parlament referendum vyhlásil, tak ho ten Kyjevský na dálku rozpustil (a nebýt přítomnosti ruské armády na Krymu, tak by ho už nejspíš i vypustil).

Na poloostrově, kde na nějaké cca 2,3 miliony obyvatel (tj. odhadem 1,85 milionu voličů) připadá 45 000 vojáků, se vojenské přítomnosti nevyhneš.

Krym je Autonomní republika Krym už skoro 100 let. Má vlastní legální ústavu, parlament, vládu, samosprávu uznávané Kyjevem i Moskvou. To není Frýdlant, ale free land ;-)

V. Patkoš 29.3.2014 22:50

Re: Říkali to v televizi, tak to bude pravda

Proč by se to ale mělo dít? Byly snad nějaké náznaky, že by se tam chystaly bojůvky, které by vraždily civilisty po stovkách? A už proto, že je tam jedna základna vedle druhé, tak by nebyl problém rychle zasáhnout, kdyby se tam nějaké nepokoje chystaly. A ne to preventivně obsadit, včetně ukrajinských základen, lodí a ponorky.

P. Sulc 29.3.2014 22:44

Re: Pane Velebný, máte tam jednu důležitou chybu:

To mate pravdu na 100 procent.  , Ukrajinci si to opravdu polepili sami hloupimi akcemi, ten zakaz rustiny, to byla naprosta slepota..

Nicmene, zajimalo by mne neco o Alsasku a Lotrinsku. Citi se ti lide Nemci ci Francouzi, jsou dvoujazycni, nebo jen jednojazycni ?  Tihnou vice ku Francii ci Nemecku. Svate risi tyto zeme ukradl, tusim , Ludvik IV. Ale neznam nikoho, kdo tam byl, abych se preptal.

H. Gene 29.3.2014 22:38

Re: Z Wiki

No o tom nepochybuju! Já dokonce nepochybuju, že víš víc než ti hlasující!

J. Vyhnalík 29.3.2014 22:29

Re: Z Wiki

Možná to bude tím, že o sčítání obyvatel a průzkumech názorů vím i něco víc, než sis přečetl v novinách.

J. Vyhnalík 29.3.2014 22:27

Re: Říkali to v televizi, tak to bude pravda

Ty Vy argumentujete stylem zakládajícího příslušníka LM.

Pokud jde o o volby za socíku, tak jediná šance, jak vhodit hles proti, bylo jednotlivá jména kandidátů NF přeškrtat a napsat místo nich jména jiných existujících osob. Jinak platilo, že i kdyby jste lístky roztrhal a pak se do nich, řekněme vysmrkal, tak kdyby jste je vhodil do urny, pořád by to byl platný hlas.

Já jsem to řešil tak, že jsem chodil za plentu a tam jsem pečlivě přepisoval jména z kandidátky do FS místo jmen kandidátů do NS a naopak. Někdo volil pouze do místního národního výboru a zbylé lístky ztopil.

Ovšem vše marno. Jak mi s vykulenýma očima vyprávěla příbuzná, která byla nominována do volební komise na venkově. Komise si dělala čárky za lidi, kteří přišli, nebo které odchytila doma a pak lístky vysypali, nijak zvlášť je nekontrolovali, ale hlavně je přepočítali a případné "chybějící" doplnili z rezervy. Volební účast byla hodnocena po volebních obvodech a ty mezi sebou "soutěžily" o co nejvyšší procento voličů. Často neunikli ani ti, kdo zůstali doma, protože volební komisaři je s nasazením všech sil vyhledali a odchytili. Takže to byly volby za socialismu. Dlužno podotknout, že volební účast, či neúčast každého občana byla přesně evidovaná a spolu s dalšími papíry z tzv. uliční organizace strany, lidi provázela životem a objevovala se při žádostech o přijetí na VŠ, do zaměstnání atd. a to i za rodiče a další příbuzné.

Tak teď zase Vy napište něco o tom, v čem jsem, podle Vás lhal.

H. Gene 29.3.2014 22:18

Re: Z Wiki

Jak ty všechno víš, co kam kdo a proč napsal a po čem touží...

H. Gene 29.3.2014 22:15

Re: Říkali to v televizi, tak to bude pravda

Meleš ptákoviny. Korwa jaký svobodný volby? Ty vojáky mělo právo mít na základnách a ne v ulicích! Copak nechápeš ten rozdíl? Nikdo nebere Krymu právo táhnout třeba do prdele, ale ne takhle!!!

Jak by asi OBSE odpověděla na žádost Frýdlantu o vyslání pozorovatelů? Meleš ptákoviny. Jinýmu bych teda napsal rovnou blbosti, tobě se držím zpátky.