23.6.2021 | Svátek má Zdeňka


GLOSA: Kardinálovo nedovolání se

13.5.2021

Jak jsme se dozvěděli, kardinál Dominik Duka nepochodil se svým dovoláním k NS ohledně nechvalně proslulého divadelního představení, které se odehrálo před třemi lety v rámci festivalu Divadelní svět Brno. Prý nejde o zásah do jeho osobnostních práv. Mám na mysli hru režiséra Olivera Frljiče „Naše násilí a vaše násilí“.

Zkusme si tedy teoreticky představit, že by někdo odehrál představení pobuřující jinou menšinu – místo u nás neprivilegované křesťanské menšiny například nyní privilegovanou menšinu LGBT. Opravdu jen teoreticky, jelikož žádného slušného (slušného s malým „s“) člověka, natož křesťana, nic podobného zrealizovat ani nenapadne. Samozřejmě by se také jednalo o uměleckou svobodu a provokaci k zamyšlení, nikoliv o nějaký útok na čísi identitu, urážku či zásah do osobnostních práv, že?

Takže nyní onu dle našich soudů (a například i kněze Tomáše Halíka) zřejmě přijatelnou provokaci k zamyšlení. V takové hře by šlo také o násilí páchané na společnosti – co jiného než znásilnění je prosazování redefinice manželství a požadavek na adopce homosexuálními páry prostřednictvím lobbistických tlaků vedených na poslance a zpracovávání veřejného mínění spřátelenými médii.Dále by v takové hře mohl vystupovat LGBT aktivista, který na jevišti ztvární zprznění chlapce adoptovaného z dětského domova. No a na závěr by si mohl nějaký nahý herec mužského pohlaví vytáhnout z řitního otvoru duhovou vlajku. Ano, vím, je to hnus, ale ne menší, než jaký předvedli divadelníci v Brně.

Myslím, že lepší test spravedlnosti učiněných soudních rozhodnutí a lepší test svobody společnosti si zřejmě nelze představit. Co myslíte, jak by dopadl?
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.