27.11.2021 | Svátek má Xenie


Diskuse k článku

GLOSA: K výročí (další) elitářské nadutosti

Jistý čtenář adresoval v těchto dnech jednomu z českých deníků následující slova: „Do Norimberku jezdím často, vždy to bývalo čisté a upravené město. Už loni jsem tam viděl výrazné změny – na ulicích plno odpadků, na chodnících a u dveří kostelů posedávají přistěhovalci a žebrají. Němci nostalgicky vzpomínají na doby, kdy se nezamykaly automobily a domy...“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Zak 18.8.2016 15:19

Selsky rozum

Muzeme jen doufat, ze selsky rozum nakonec zvitezi.

Kdesi jsem cetl krasnou myslenku (volne): prostym lidem je to jasne, to jen ti chytri a vzdelani maji porad nejake pochybnosti.

B. Hamáček 18.8.2016 14:57

Důvodně

Důvodně se domnívám , že ač vědci, nejsou schopni pochopit podstatu problému s muslimy. Jsou natolik odtrženi od běžného života , že je zaujala pouze myšlenka pomáhat druhým. Ovšem nedomysleli důsledky. Je mezi nimi dost VŠ profesorů , kteří bohužel načichli levičáctvím svých studentů a nejsou schopni si to uvědomit.

D. Stirský 18.8.2016 14:16

Tak a můžeme diskutovat - cíc textu se nevešlo:

My, zde podepsaní vědci a vědkyně, pracovníci akademických a výzkumných institucí, jsme velmi znepokojeni prudkým nárůstem xenofobie ve společnosti. Mnozí politici i média užívají rétoriku strachu z cizinců a lhostejnosti k jejich utrpení, dříve považovanou za extrémní a nepřijatelnou. O imigrantech, lidských bytostech, se píše, jako by šlo o škodnou zvěř či parazity valící se do naší vlasti, aby vysávali sociální systém nebo rovnou vraždili a znásilňovali. Cizinci žijící v Evropě jsou vykreslováni jako pátá kolona, podvodníci a zločinci. Muslimové jsou házeni do jednoho pytle s teroristy, bez ohledu na jejich skutečné názory či nepřebernou rozmanitost náboženských směrů, které vyznávají. Dennodenně se z našeho údajně holubičího národa ozývají hlasy přející té či oné skupině cizinců smrt. Nic z toho neodpovídá realitě a neodráží ani tak skutečnou migrační krizi, jako nemoc naší vlastní společnosti, která ztrácí lidskost a zdravý rozum.Proto žádáme politiky, aby nezneužívali cizí neštěstí k hromadění levných politických bodů. Jednejte jako odvážní státníci, nikoli jako malicherní obchodníci s mocí! Vyzýváme vás, abyste ve věci přijímání uprchlíků zohledňovali skutečné potřeby a možnosti, ne vrtkavé nálady veřejného mínění. Všem, kdo v Evropě hledají útočiště, by mělo být zajištěno bezpečí a důstojné zacházení. Ti skutečně potřební musí být přijímáni a integrováni na základě individuálního a spravedlivého výběrového procesu, aniž by je předem diskvalifikovala jejich etnická či náboženská identita.Apelujeme na média, aby si uvědomila svou nesmírnou moc nad názory společnosti. Informujte pravdivě a s chladnou hlavou, nešiřte vykonstruované senzace a paniku. Svoboda slova patří k tomu nejcennějšímu, co máme. Užívejte ji zodpovědně a citlivě. Historie učí, že strach plodí nesvobodu. Svoboda slova, zneužitá ke lži a očerňování nevinných, zabíjí sebe samu.Především ale prosíme veřejnost, každého jednoho z vás, tedy nás, o opatrnost v soudech a kritický pohled na svět!

M. Klas 18.8.2016 14:23

Re: Tak a můžeme diskutovat - cíc textu se nevešlo:

Stále tam nevidím nic závadného, pod co bych se nemohl podepsat (přesto jsem nepodepsal). Petice snad nemá přesvědčovat, ale vyjadřuje mínění těch, kdo podepsali. Nebo se mýlím? Spoustu z nich znám a vážím si jich, stejně jako znám spoustu těch, kteří, ač jsou vysokoškolští pedagogové, nepodepsali a vážím si jich také.

V. Klepetko 18.8.2016 15:22

Re: Tak a můžeme diskutovat - cíc textu se nevešlo:

Petenti především ŽÁDAJÍ své politiky aby zajistili věci principiálně nemožné. "Všem, kdo v Evropě hledají útočiště, by mělo být zajištěno bezpečí a důstojné zacházení." Jedná se o naprosto nesplnitelný požadavek! Marné pokusy o naplnění tohoto dealistického snu přináší uprchlíkům i evropanům jen bolest a smrt! Potenciálních "hledajících" je řádově více než Evropanů...

Všem, kdo v Evropě hledají útočiště, by mělo být ve skutečnosti zajištěno jen zacházení v souladu s Ženevskou úmluvou o uprchlících z roku 1951 (kdo z vědců ji četl?), včetně doplňkového Protokolu z roku 1967, a dále s platným Nařízením Dublin II EU. Požadovat cokoliv jiného je ze strany vědců vlastně výzva k porušování platného mezinárodního práva. Jak se ukázalo, jiný postup generuje tisíce a tisíce utopených chudáků. Vědci je mají částečně na svědomí, protože pod jejich tlakem politici volí - tak jako Merkel - nestandardní a nezákonné postupy, a ve výsledku tu máme hory mrtvých, slzy a teror!

Nechte politiky a bezpečnostní experty dělat svou práci! Nenavážejte se do věcí mimo svůj obor, kterým vůbec nerozumíte! Z vaší hloupé petice vzešla zatím jen krev a zoufalství... Za smrt utopených uprchlíků nesete přímou spoluzodpovednost! To vaše petice jim dala falešnou naději!

J. Václavíková 18.8.2016 17:01

Re: Tak a můžeme diskutovat - cíc textu se nevešlo:

Požadovat pro uprchlíky zajištění bezpečí a důstojného zacházení je nesplnitelný požadavek?

V. Klepetko 18.8.2016 18:06

Re: Tak a můžeme diskutovat - cíc textu se nevešlo:

Není. Nesplnitelný sen je poskytovat toto "všem, kdo v Evropě hledají útočiště". Budete lákat do svého domu hladové ubožáky na dobrou večeři, když víte, že každý desátý cestou umře? Jestliže ano, pak budete mít ty mrtvé na svědomí, a nedá se to štěstím těch nasycených nijak vvykoupi!

Eskalace migrace pod vlivem různých lží a vzdušných zámků přinesla tisíce zmařených lidských životů! Jedním z virtuálních pilířů těch vzdušných zámků byla i Výzva našich vědců. Pod vlivem podobných výzev politici porušili zákony a způsobili smrt lidí. Doufám že jednou budou souzeni. "Český vědec" mezi nimi nebude, možná že dostane i půlpenny odškodného, ale z morálního hlediska je to velké selhání! Podobná situace jako v Evropě byla před nedávnem v Austrálii. Také tam ve vlnách umírali lidé. Nyní stát provádí rozumnou a velkorysou migrační politiku, a nikdo se v moři netopí! I Ajlan mohl žít těžký, ale ŽIVOT v Turecku...

Místo toho mu mafie, Merkel, novodobý Himmler - Avramopoulos a vědci nachystali smrt.

Vědci nemají ponoukat své politiky k zločinnemu a vrazednému chování - a pokud k tomu došlo v dobré víře, tak by člověk alespoň po roce očekával nějakou sebereflexi! Místo toho vidíme je sebestylizaci do role "chartistů" (Sic!) Není to hanebné!?

Omlouvám se, nebudu moci odpovědět, mám tu 02.01 ((((

I. Mertl 18.8.2016 20:05

Re: Tak a můžeme diskutovat - cíc textu se nevešlo:

Hm, hm.

P. Vaňura 18.8.2016 14:44

Žádný nepozvaný cizinec nemá v Evropě co pohledávat!

Neexistuje povinnost nikoho přijíjmat a každá smlouva toto nerespektující lze VYPOVĚDĚT!

Není migrant, není problém. Je lepší problémům PŘEDCHÁZET, než je následně muset řešit, viz právě Německo.

M. Klas 18.8.2016 14:58

Re: Žádný nepozvaný cizinec nemá v Evropě co pohledávat!

Wikipedie: Od 3. století př. n. l. žili v Čechách Keltové (kmen Bójů), od 1. století n. l. Germáni (kmen Markomanů). Slované přicházeli ze severovýchodu od 5. století. Otázka: myslíte, že jsme byli zvanými cizinci?

J. Kombercová 18.8.2016 15:40

Re: Žádný nepozvaný cizinec nemá v Evropě co pohledávat!

Jsou čerstvější data obsazení území nezvanými cizinci. A to současné obsazování je zatím data nejčerstvějšího.

V. Klepetko 18.8.2016 16:26

Re: Tak a můžeme diskutovat - cíc textu se nevešlo:

Vy ale nediskutujete :-) V lepším případě za Vás odpovídá pan Mertl, ten ale pro změnu upozorňuje, že jeho příspěvky "není možné chápat jako výzvu k diskusi":-)) Obrana "samozvaných chartistů" se prostě nějak nedaří. Musím se rozloučit - u protinožců je už moc pozdě. Snad někdy jindy si si v klid popovidáme.

Dobrý zbytek dne!

L. Severa 18.8.2016 13:52

Už to tady bylo.

Bylo dost propagátorů světlých zítřků z řad intelektuálů. Většina z nich prohlédla a jako disidenti se postavili proti komunistům. Nevím jak nazvat výzvy k toleranci migrace která snad nemá v dějinách obdoby. Ze strany vyznavačů Islámu nevidím nějakou vstřícnost ke křesťanům, naopak i donedávna poevropštělé Turecko naznačuje, že se vrací k něčemu co je nám naprosto cizí. Hrát si na humanismus vypadá ušlechtile, ale co když se ti pánové mýlí. Nestojím o něco podobného jako byli disidenti kteří se budou bušit v prsa.

F. Houžňák 18.8.2016 13:13

Vzhledem k častému výskytu slova "petent" v diskusi

jenom věcná poznámka: franzouzsky "péter" znamená (mimo jiné) "prdět" a "pet" znamená "prd". Petent zní velice hezky.

J. Svoboda 18.8.2016 13:59

Re: Vzhledem k častému výskytu slova "petent" v diskusi

Vy si soudruhu jděte poslat ruku s Miloušem Jakešem.

Takovému výronu blbosti jste jistě musel věnovat dost úsilí. Jako příspěvek v této situaci je to velmi nevhodné.

P. Švejnoch 18.8.2016 15:04

Re: Vzhledem k častému výskytu slova "petent" v diskusi

Och... Skutečně? A kdo je arbitrem vhodnosti? Vy, pane Svobodo?

V tom případě já (s kvalifikací rovnou té Vaší) prohlašuji, že příspěvek pana Houžňáka považuji za vhodný. Co s tím hodláte dělat? :-)

J. Svoboda 18.8.2016 20:26

Re: Vzhledem k častému výskytu slova "petent" v diskusi

Snad ještě mohu napsat svůj názor.

S tím, že příspěvek považujete za vhodný, nehodlám, nemůžu a ani nechci dělat vůbec nic.

Ani do role arbitra se nepasuju, jen trvám na svém názoru. Arbitr, nearbitr, připadá mi minimálně nerozumné, že ten, kdo nemá nic k tématu, začne rajtovat na nepodstatné maličkosti. V článku, na který pán reagoval, se slovo "petent" nevyskytlo ani jednou. Je tam pouze synonymum "signatář".

F. Houžňák 18.8.2016 17:23

Jakému výronu blbosti, Francouzi toto slovo

mají a používají. Já za to nemůžu. Běžte si stěžovat do Ústavu pro jazyk francouzský v Parýzu.

J. Svoboda 18.8.2016 20:56

Re: Jakému výronu blbosti, Francouzi toto slovo

To, o čem píšete, mne ani ve snu nenapadlo. Mohl bych si stěžovat na vás, což ale rozhodně neudělám. Slovo, o kterém píšete, se ve článku nevyskytlo ani jednou.

To, že o tom píšete, asi svědčí o tom, že se počítáte k "elitám" a nedá vám jinak, než že musíte ukázat, že ovládáte také několik francouzských slov.

F. Houžňák 18.8.2016 21:27

No, já za to nemůžu, že vás to nenapadlo,

asi máte podvyvinutou fantasii. Stěžujte si na mě, máte na to plné právo, jenom mi není jasné, kde? Zkuste to v tom Parýzu. Slovo "petent" se v diskusi vyskytlo několikrát, zkuste si ji znova přečíst a vnímejte při tom čtený text. O článku jsem neutrousil ani slovo, to si mě s někým pletete. K žádným "elitám" se nepočítám, a francouzských slov ovládám spoustu. Máte ještě nějaký problém? Pokud se nudíte a z nudy blábolíte, kupte si medvídka mývala.

D. Stirský 18.8.2016 12:27

A pak: Dnes auta

v Česku nezamykáme? Tomu nějak nerozumím. Když jsem v 80. letech jezdil za příbuznými do SRN, tak auta i dům i byt pečlivě zamykali.

J. Svoboda 18.8.2016 14:01

Re: A pak: Dnes auta

Zas jeden veleduch, který plácá scestné nesmysly, místo aby se držel tématu.

P. Švejnoch 18.8.2016 15:07

Re: A pak: Dnes auta

Skutečně se, pane Svobodo, cítíte povolán k tomu, abyste umravňoval, usměrňoval a jinak mentoroval spoludiskutující?

A kdo Vás k tomu zmocnil? :-o

J. Svoboda 18.8.2016 20:49

Re: A pak: Dnes auta

A vy, jakožto i vaši souvěrci, neumravňujete a nementorujete jiné, kteří s vámi asi ani diskutovat nehodlají?

D. Stirský 18.8.2016 12:26

Tak pořád žádné konkrétní argumenty

proti textu petice. Autor, je-li z IVK, by měl jako řádný nealmistický vědec ocitovat větu či odstavec z textu a pak uvést konkrétní argumenty s odkazy na zdroje, v čem se autoři mýlí či kde chybují. A tak petici rozcupovat na kousky. Ale on možná jen čeká na uznalé pokývnutí šéfJ. Jinak IVK je neziskovka a ty, jak známo, měsíčkářům a vyprovázečům pijí krev a chtějí je zrušit, neb jsou podhoubím levičáckého zla.

J. Spousta 18.8.2016 12:34

Re: Tak pořád žádné konkrétní argumenty

Byla ta petice myšlena jako vědecké pojednání ?

Ale zkusme to jinak. Z Vašeho textu lze předpokládat, že s peticí souhlasíte. Dokázal byste větu po větě petice obhájit v konfrontaci se znalostí dnešního stavu věcí ?

V. Klepetko 18.8.2016 12:54

Re: Tak pořád žádné konkrétní argumenty

Hlavním problémem petice je to, že nedokázala oslovit lidi, kterým byla primárně adresována. Máte nějakou teorii proč došlo k tomu komunikačnímu problému?

Tedy, pokud ta petice vůbec upřímně chtěla někoho oslovit, a nebylo to jen to "vymezení se proti"...

J. Spousta 18.8.2016 13:17

Re: Tak pořád žádné konkrétní argumenty

Oslovit je dokázala. Bohužel blbě. A to i přesto, že jak pan Stírský správně argumentuje, v ní žádná vědecky zpochybnitelná nepravda nejspíš není.

V. Klepetko 18.8.2016 14:14

Re: Tak pořád žádné konkrétní argumenty

Souhlasím. V čem přesně se ale stala chyba? Mám dvě hypotézy:

1. Před rokem ten problém, popsaný ve "Výzvě" byl minimálně celostředoevropský. Proč tedy iniciovat lokální českou petici? Nebylo to snad proto, že petice nebyla od počátku adresována domácímu publiku, ale měla spíše ukázat zahraničním kolegům : "U nás tady je lid prostý a nevzdělaný, podléhá různým fóbiím, prezident ovar je mocichtivý populista,ale my jsme ti praví humanističtí liberálové, máme petici, nejsme jako oni, za nás se stydět nemusíte!".

Pokud se mýlím, proč ten lokální záběr petice? Vědecká komunita je přeci internacionální, proč nás neoslovili evropští nebo alespoň středoegropští vědci? Nacionalistickou zaprděnost v této komunitě nepředpokládám, takže to bude spíše to ALIBI...

2. Přesně si pamatuji, jak paní Šiklová v TV řekla, že výhrady z Hradu vůči petici jsou nesmyslné, protože žádný vědec sám sebe za "vědce" nikdy neoznačí. Přitom petice začíná slovy: My, zde podepsaní vědci a vědkyně... Znamená to že paní Šiklová podepsala něco co vůbec pozorně nečetla! Asi jako řada ostatních signatářů. Jinak by ten arogantně laděný text byl hned v zárodku nějak stylisticky upraven...

O. Uživatel 18.8.2016 13:59

Uživatel požádal o vymazání