Neviditelný pes

GLOSA: K čemu je semafor

3.8.2020

Poučení z krizového vývoje na konci července

Stačí se podívat do novin či na web, aby člověk zjistil, jak rychle se vše mění. Tu se dočte, že Antverpy vyhlásily noční zákaz vycházení, tam zase, že Polsko má nejvíc nakažených od začátku pandemie. Domažlice či Cheb donedávna patřily k dost postiženým okresům. Teď jsou „čisté“, zato nákazou hrozí donedávna nedotčené Prachatice. Totéž vidíme v Německu. Na mapě zhasl okres Gütersloh s jatky, ale rozsvítily se okresy jiné (včetně Výmaru na dosud bezproblémovém východě). Člověka to nutká, aby sáhl po hesle typu „poučení z krizového vývoje na konci července“.

Poučení hledají evropské státy i občané. Proto Česko spustí svůj semafor, pomůcku názorně ukazující, které oblasti jsou „čisté“ – a které podezřelé, rizikové, ba průšvihové. Semafor se spustí v pondělí a není fér kritizovat ho předem. Ale to, co o něm již bylo oficiálně řečeno, k jistému zamyšlení vyzývá.

Jestli z „poučení z krizového vývoje“ něco plyne, pak hlavně to, jak rychle – během dnů – se věci mohou měnit. I Praha okusila, jak s čísly za milionové město zahýbe jeden mejdan v baru Techtle Mechtle. V tomto zrcadle působí zvláštně, že semafor se má aktualizovat jen jednou za týden. Chtělo by se říci s klasikem: „Není to málo, Antone Pavloviči?“

Kdyby někdo tvrdil, že to nejde jinak, zřejmě nezná běžné zpravodajské weby jako Novinky či německý Die Welt. Ty aktualizují vývoj každý den, čísla srovnávají s těmi o týden dříve, přehledně a jasně, v textu, grafu i na mapě. Na nich lze názorně sledovat, jak se mění situace ze dne na den. Bude-li český oficiální semafor fungovat jen s týdenní aktualizací, větší přidanou hodnotu nepřinese.

Ten rozdíl ilustruje web Českého hydrometeorologického ústavu. Nabízí mapu výstrah v úředním pojetí, po obcích s rozšířenou působností. Ale i aktuální vývoj v podobě záběrů oblačnosti z radaru. Chce-li covidový semafor sloužit k rychlé orientaci, ať má raději blíže k radarovým snímkům vývoje než k týdenní bilanci podle okresů.

LN, 31.7.2020zpět na článek