30.9.2020 | Svátek má Jeroným, Ráchel


GLOSA: Jsou i dobré zprávy

6.1.2020

V záplavě těch negativních, které jsou mediálně vděčné, se mohou ztratit ty, které říkají, že není tak zle. Časopis Forbes některé zveřejnil:

1. V České republice se daří rysům. Zhruba 80 jich žije na Šumavě, kam byli uměle vysazeni, v Beskydech se v roce 2019 narodilo 5 samicím 12 koťat. Zvíře, které bylo ještě nedávno v této oblasti zcela vyhubeno, se vrací přirozeným způsobem ze slovenských Karpat a osidluje rovněž Jeseníky, Jizerské hory a Krkonoše. Ve světě pak přední návrhářské firmy (Versace, Armani, Prada, Gucci) rozhodly, že už nebudou šít z kožešin

2. V polovině října v rámci velké akce vysadili u nás dobrovolníci stovky tisíc sazenic stromů, v plánu je vysazení cca 10 miliónů. Krajina a hory, zdevastované kůrovcem, mají nejspíše zase šanci stát se místem, kde místo holin najdeme stín a zadržíme vláhu. V Etiopii zase vysadili během jednoho dne na 350 miliónů stromů.

3: Rok 2019 byl proti roku 2018 méně sušší. Na čtvrtině území se stav podzemních vod vrátil k normálu, voda se objevuje i v mělkých vrtech. Stav zatím není samozřejmě uspokojivý, ale mnoho lidí ve vedeních obcí začíná přemýšlet o obnově kdysi existujících mezí, cest mezi lány, o obnově remízků a přirozených mokřadů

4: Odhaduje se, že V České republice dali občané v různých akcích, sbírkách atd. celkem 6 miliard korun na charitativní účely. Města vymýšlejí projekty, jak pomoci bezdomovcům v zimních měsících, jak jim umožnit bezpečné přespávání i ve velkých mrazech.

5. Z Evropy zmizí do dvou let jednorázové plasty. Talířky, pohárky, příbory na jedno krátké použití. Z oceánů začnou mizet díky nanotechnologiím miliony tun plastových mikročástic, které se budou měnit na kysličník uhličitý a vodu.

Těch zpráv je více, ale nejsou natolik atraktivní, aby byly otvírákem večerních zpráv. Přesto je dobré o nich vědět, protože se může na první pohled zdát, že se nedějí.

Odkaz na článek zde

Převzato z blogu Tomáš Vodvářka se souhlasem autora
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.