26.2.2020 | Svátek má Dorota


GLOSA: Jízdní řád / Cestovný poriadok

22.11.2013

Důvodová zpráva k novému Občanskému zákoníku uvádí, že návrh zákoníku se vrací ke klasické (tradiční) české právní terminologii, od níž se občanské zákoníky z r. 1950 a 1964 postupně odvrátily zavedením jednak některých slovakismů při unifikaci českého a slovenského práva… Takže se můžeme těšit na 1. leden 2014, kdy nabude účinnosti velevýznamný český právní kodex konečně už zbavený slovakismů.

Nezpůsobila to jen unifikace českého a slovenského práva, jak uvádí důvodová zpráva. Slovakismy pronikaly v poválečném Československu do řeči úřední i neúřední, aby totéž platilo i naopak; také Slováci si stěžovali na přívaly čechismů do jejich jazyka. Často stačilo málo. V Praze například úřadujícímu slovenskému náměstkovi ministra třeba neobstarali slovenskou sekretářku, a tak když té české diktoval cosi o ústavním pořádku, znělo to oné dívce docela česky, takže svého šéfa neopravovala, no a od té doby máme tady u nás nikoli ústavní řád, ale ústavní pořádek, neboť řád je slovensky poriadok a obecenstvo znuděné omílaným pojmem ústavní řád ochotně přijalo jazykové osvěžení v podobě ústavního pořádku. Ostatně - pořádek musí být, jak víme ze Švejka.

Přední znalci ústavního práva, prof. Václav Pavlíček a dr. Jiří Hřebejk, připravili a v roce 1994 vydali (Linde Praha) záslužné dílo Ústava a ústavní řád české republiky. Všimněte si, prosím: ústavní řád! Jejich práce obsahuje především plné znění Ústavy České republiky ze dne 16. prosince 1992. Takže i její článek 3, ve kterém se praví: Součástí ústavního pořádku České republiky je Listina základních práv a svobod. Komentář k tomuto stručnému článku pak říká: Tímto článkem se zavádí do Ústavy pojem ústavní pořádek… Tak vida. Víme, a dokonce na den úplně přesně, kdy tento slovakismus vystoupil až na samotný vrchol pyramidy právního řádu České republiky.

Autoři nového Občanského zákoníku sice v důvodové zprávě oznamují konec slovakismů, aby však v dalším textu frekventovali například pojem ústavní pořádek v míře nikoli malé. Škoda. Ústavního pořádku se asi hned tak nezbavíme.TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské
TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské

Může se stát, že maminka ze zdravotních důvodů kojit nemůže nebo má mléka málo, případně má dítě problémy se sáním. Trápit se donekonečna tím, že vás maminka kojila do dvou let a vy už po pár měsících nemáte ani kapku, není nic platné.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.