24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

GLOSA: Již vzhůru, psanci této země…

Ne, nebojte se, nejsem příznivcem "starých pořádků", ale člověkem, který v České republice zaznamenal vznik početné skupiny novodobých "psanců". Jsou jimi všichni ti, kteří nejsou žádnou formou odměňováni ze státního rozpočtu, nepracují ani na veřejných zakázkách a odvádějí na daních více, než na nejrůznějších dávkách zase získávají nazpět. Jsou to "plniči státního rozpočtu".

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Rychlý 23.8.2012 14:25

Vyzyvatelé k nové demokratické revoluci jděte

do (_!_) .

J. Kanioková 23.8.2012 14:47

Souhlas !

Ještě bych přidala ty, co paušalizují..

J. Slanina 23.8.2012 14:06

Impotentní diskuze.

I na těchto stránkách jsem byl svědkem spousty různých návrhů, jak zajistit, aby volby byly skutečně demokratické, návrhů na úpravu stávajícího poměrného volebního systému, případně jeho nahrazení systémem většinovým. Ale to jsou jenom plané řeči. Stačila by malinká úprava stávajícího volebního zákona, tak jak to zde již před drahnou dobou kdosi navrhoval. (Bohužel si nepamatuji jeho jméno.)

Při vstupu do volební místnosti by každý volič vyfasoval obálku s přiloženou tisícovkou. Platné hlasy by pak byly pouze ty, u kterých by ta tisícovka zůstala.Na námitku, že by ty prachy mohla rozkrást sama volební komise uvádím, že zástupci jednotlivých stran by si už setsakramentsky pohlídali, aby si někteří nenakradli více.

I. Schlägel 23.8.2012 14:13

Re: Impotentní diskuze.

Bída tohohle národa spočívá v tom, že by bohatě stačila stokoruna.

Z. Rychlý 23.8.2012 14:18

Re: Impotentní diskuze.

To je fakt hnusné, leč pravdivé !

J. Kanioková 23.8.2012 14:48

:))))))))))

R. Langer 23.8.2012 15:29

Re: Impotentní diskuze.

To navrhuji odjakživa já. A aby si nikdo nemohl stěžovat, že pro chudobu nemohl k volbám, dostal by každý (volič) od státu jednou za 4 roky tzv. volebné - částku potřebnou pro zaplacení volebního hlasu. Jak by s ní naložil, by byla zcela jeho věc. Myslím že obecně by se to státu finančně vyplatilo.

J. Slanina 23.8.2012 15:35

Re: Impotentní diskuze.

Domyšleno do důsledku, zcela určitě!!!

V. Husák 23.8.2012 16:49

Demokratické volby nebudou nikdy spravedlivé,

dokud budou volit i ti, kteří ze státního rozpočtu žijí a tedy žádnými penězi získanými za jimi vyprodukovanou a posléze i prodanou službu či výrobek nepřispívají.

Těch je totiž, bohužel, většina.

Tito lidé tedy budou vždy volit strany a jednotlivce, kteří jim formou přerozdělování vybraných daní od "reálných daňových poplatníků" něco "bezplatně" slíbí. Jedinou cestou je omezení volební demokracie. Pouze kdo platí (platil), ten volí !!!

M. Dvořák 23.8.2012 11:25

Volby

Kdyby se volbami dalo něco změnit, mám obavu, že by už dávno nebyly. Považuji je za ryze DEMOKRATICKÉ oblbování lidí.

I. Schlägel 23.8.2012 11:43

Re: Volby

Máte nějakou lepší variantu vládnutí? Navíc na oblbování musejí být dva, ten, kdo oblbuje, a ten, co se nechá.

Z. Rychlý 23.8.2012 12:01

Re: Volby

Dá se něco změnit, pane Dvořáku. Ale dokud budou lidé věřit všeobecným slibům o lepších zítřcích, které si každý představuje odlišně, až protichůdně, budou partaje provádět to, co provádějí. Pokud se my voliči sjednotíme na základních věcech, které chceme všichni a budeme volit partaje, které to zahrnou do progamu a budou to pak plnit, pak to půjde.

Z. Rychlý 23.8.2012 10:32

Řešením není revoluce,

problém je totiž v nás a v našich spoluobčanech. Parlament je výběr z nás všech. Procento lumpů je tam zastoupeno stejně, jako v celé populaci. Mají příležitost si "ucucnout", tak to udělají. Ale dejte tam jiného občana, současného kritika a věrozvěsta, a ejhle, za chvíli ho vidíte cucat taky. Pan Čech navrhuje vyměnit Čechy za Svýcary, ale to je jaksi utopie.

Jediná reálná cesta je házet dacanům klacky pod nohy. Jsou naše současné trable zaviněné nenasytností partajních pokladen ? Musí tedy vzniknout zákon, který jim to bude ztěžovat. Zabránit úplně černým fondům stoprocentně nejde, ale zase by to neměli mít tak snadné, jako teď. Transparentní stranický účet, se kterým bude partaj pracovat, tedy veřejně kontrolovatelný. Volme jen ty, kteří vznik takového zákona mají v programu. Nevolme ty, kteří ho slíbí a slib nedodrží. Jak jednoduché.

Udělejme pozice vyšších státních úředníků nestranické a nezávislé na měnících se ministrech pomocí zákona o státní službě. Zrušíme tím trafiky pro odložené politiky a profesionální partajní šíbry odklánějící veřejné peníze jinam. Jeden důležitý typ penězovodu tím zanikne. Pokud tohle po politicích nebudeme bez pardonu vyžadovat, dotud se nic nezmění, kdybyste i švejcarský systém zavedli.

P. Čech 23.8.2012 11:01

Re: Řešením není revoluce,

Nikoliv. zásadně se mýlíte, pane Rychlý.Parlament (sněmovna) není výběrem z nás všech, ale výběrem některých z nás. Takovým výběrem, aby procento lumpů tam bylo zastoupeno mnohem více než kdekoliv jinde.Já nenavrhuji vyměnit Čechy za Švýcary, já navrhuji se "Švýcary" stát. K tomu nám však chybí jen onen švýcarský společenský systém.

 Musí vzniknout zákon, který jim to bude ztěžovat? Prosím Vás, jak? Myslíte si, že politické strany, sedící ve sněmovně, takový zákon dobrovolně schválí? Svatá prostoto! To by podřezaly větev samy pod sebou. Jejich poslanci (nikoliv naši) jsou sice duševně méněcenní diletanti, hloupí však nejsou. To, co navrhujete v posledních dvou odstavcích má něco do sebe. Ovšem uskutečnitelné to je pouze novou, demokratickou revolucí. Jinak ne.

I. Schlägel 23.8.2012 11:47

Re: Řešením není revoluce,

Pane bože, kdo tu Vaši novou demokratickou revoluci bude provádět, řídit, korigovat, specifikovat omyly a trestat viníky? Budou to lidé ochotní dělat politiku s umem a motivací, kterou mají posledních 20 let. Jiné, lepší lidi nemáme. A pokud máme, do politiky jich půjde oproti prospěchářům minulým i současným naprosté minimum. A revoluci odstartuje co, státní převrat?

Z. Rychlý 23.8.2012 11:57

Re: Řešením není revoluce,

Pane Čechu, parlament vzniká volením. To, že výsledkem volení vznikají voli, může být způsobeno tím, že volí voli a ti volí voly. ale musíte uznat, že demokraticky.

P. Čech 23.8.2012 13:15

Re: Řešením není revoluce,

Nic nemusím, pane Rychlý. Na to jsem docela háklivý. Musel jsem za komunistů. Dnes zde máme určitou větší míru svobody a tedy nic nemusím.To, že naše volby jsou demokratické obzvláště nemusím, poněvadž nejsou. Demokratické a současně svobodné volby vidím takové, kde někdo (politické strany, občanská sdružení, ale i sami občané) navrhne do voleb kandidáty a voliči z nich většinovým systémem a přímo volí. Nic více a nic méně. Voliči nevolí žádná sdružení či spolky typu politických stran, ale přímo kandidáty  Tito kandidáti se v případě jejich zvolení také přímo odpovídají svým voličům a to nejen politicky. Kandidáti musí být zvoleni nadpolovičním počtem voličů, což předpokládá většinový dvoukolový volební systém do všech úrovní státní správy.Parlament vzniká volením. Z toho demokratickým volením vzniká senát a nedemokratickým diktátem sněmovna. To je ten , zdá se, nepřekonatelný problém, na který stále upozorňuji. Volením nevznikají voli. Voli jsou všude kolem nás. Volením se voli (lépe řečeno volové) dostávají k moci. Ambiciózní a hlavně loajální voly navrhují do kandidátek politické strany. Poměrný volební systém potom tyto voly volí.  Voliči nevolí stejně, jako nevolili před listopadem 1989. Odsouhlasují pouze voly, kteří jsou umístěni na volitelných místech kandidátek. Současně volí politické strany. Kdo tento systém považuje za volby, nemá ani ponětí o tom, co tento pojem ve skutečnosti znamená.

I. Schlägel 23.8.2012 13:26

Re: Řešením není revoluce,

Kde berete jistotu, že změnou volebního systému na systém, kdy voliči nebudou volit sdružení či spolky typu politických stran, ale přímo volené kandidáty, že tito kandidáti nebudou mít stejný charakter a mentalitu jako stávající nemravní politici vzešlí z kandidátek svých stran?

P. Čech 23.8.2012 13:35

Re: Řešením není revoluce,

Za prvé, většina občanů-voličů dokáže odhalit opět ve většině případů charakter kandidátů a za druhé, stačí se podívat na systémy a státy, kde takovýto volební systém mají. To mi dává sice nikoliv jistotu (jistý si člověk ve skutečnosti nemůže být ničím), ale vysokou míru pravděpodobnosti, že tak, jak píšu to může být lepší.

I. Schlägel 23.8.2012 13:44

Re: Řešením není revoluce,

Jste příliš velký optimista. Podceňujete charakterové vady lidí, kteří jsou ochotni dělat politiku hlavně kvůli svému osobnímu prospěchu a možnosti české demokracie takzvaně v plenkách tyto charakterové vady ve volební kampani dešifrovat a podle toho volit. I když se dá říci, že se to obecně velmi pomalu zlepšuje (viz kroužkování při posledních volbách). Problém je, že většinu voličů zajímá, co jim stát nadělí, zatímco charakterní politici by měli podporovat systém minimálního státu a vlastní samostatnosti a zodpovědnosti občanů. A toto bohužel přestává fungovat i ve vyspělejší části světa (v sociálních státech blahobytu), tak že už se skoro není od koho poučit. A na tom Vaše vize ztroskotává. Vaše vize, mnou podporovaná, nemá většinovou podporu u občanů, tudíž ani neexistuje možnost, jak ji zavést. Vlastně existuje, musíme padnout na hubu, o ta rozpálená kamna se spálit, a potom nám, voličům možná dojde.

P. Čech 23.8.2012 13:41

Re: Řešením není revoluce,

Nemravní politici vzcházejí z nemravných politických stran. Mravné strany ve sněmovně nemáme. Kterákoliv politická strana, která se v počátcích zdála býti mravnou (SZ, VV a pod), jakmile se dostala do sněmovny a zvláště do koalice vládnoucích stran, stala se nemravnou zejména proto, že v zájmu své účasti na nemravné moci rezignovala na svůj předvolební program a podrazila tak své voliče. Tak to dosud dopadlo vždy a v případě existence poměrného volebního systému a následné, nikým a ničím nekonrtrolované moci poltických stran to bude dopadat nadále.

R. Langer 23.8.2012 15:32

Re: Řešením není revoluce,

SZ mravná? VV mravná? :-D

Z. Rychlý 23.8.2012 14:16

Re: Řešením není revoluce,

Pane Čechu, připusťme, že takhle obejdeme politické strany a zvolíme přímo (podobným srandovním způsobem, jako budeme volit presidenta) 201 poslanců. Jakpak zabráníte různým koalicím a seskupování podle osobní potřeby ? Tito lidé nebudou zodpovídat už vůbec za nic a hlavně nikomu. Je to velmi hloupé řešení, co navrhujete.

Taky se pletete v tom, že voliči volí partaje. Voliči volí programy. To, že pro řadu voličů jsou to fikce a nezajímá je to, to je bída voličů, nikoli partají. Běžného voliče zřejmě nezajímá ani plnění, či neplnění programu, hlavní je, že nosí stejnobarevnou šálu. A takovému voliči je volební sytém šumafuk. Takový vůl zvolí vola se správnou barvou i v tom švejcarským systému.

R. Langer 23.8.2012 15:33

Re: Řešením není revoluce,

No, nicméně korupční dohoda mezi takto zvolenými lidmi bude daleko obtížnější než pro dnešní mafiánskostranické buňky...

I. Schlägel 23.8.2012 15:49

Re: Řešením není revoluce,

Máte svatou pravdu, jako fandové jsou Češi nepřekonatelní. "Kdo neskáče, ten neskáče" nebo jak to je :-)

O. Mayer 23.8.2012 9:55

řešení je celkem nasnadě...

... dejte se v nějaké podobě na politiku (resp. starejte se aktivně o věci veřejné) a dělejte to lépe.... a to samozřejmě neplatí jen na autora, ale universálně.

P. Čech 23.8.2012 10:19

Re: řešení je celkem nasnadě...

Svatá prostoto, Vy tomu snad věříte? Co to obnáší v ČR starat se aktivně o věci veřejné? Nutnost vstoupit do některé (nejlépe parlamentní) politické strany, veřejně tím podpořit jejich zlodějské a podvodnické manýry. Zevnitř je totiž rozložit nelze. K tomu je nutný zásah zvenčí, podobně, ale ne stejně, jako tomu bylo v listopadu 1989. Toto platí universálně, pane Mayere. Váš názor jen podporuje a konzervuje prohnilý systém moci, zavedený a uzákoněný v České republice. Moc KSČ byla nahražena mocí více politických stran (obvykle tří, ale může jich být víc). Mocí, která ovládá moc zákonodárnou, výkonnou i soudní. Moc nad občany, která těmto občanům vládne, moc, která je stejně jako před listopadem 1989 zakotvena v Ústavě ČR a to v čl. 5. O tom to je.

I. Schlägel 23.8.2012 11:53

Re: řešení je celkem nasnadě...

Zásah z venčí v r. 1989 poslal do politiky typ lidí, kterých se chcete dnes zbavit. V čem bude kvalitnější další "zásah z venčí" 25 let po revoluci? A kdo zásah zorganizuje provede? Bude podroben výběrovému řízení s důrazem na morálku a zároveň podroben výslechu na detektoru lži? A až ho někdo vybere, tento osvícenec zbuduje nová "šlechetná" pravidla na zelené louce pro ty samé občany, kteří stávající politické strany volí dílem z prospěchu, dílem z naivity a dílem z vlastní hlouposti? Vám vzývaný švýcarský demokratický systém vznikl díky "zásahu z venčí"? Svatá prostoto! Nejste Vy nějaký praštěný sociolog?

P. Čech 23.8.2012 13:31

Re: řešení je celkem nasnadě...

Zásah zvenčí, v roce 1989, poslal do politiky lidi, kteří tam již dávno nejsou.Chybou těchto politiků a zvláště Václava Havla bylo, že neuhájil existenci OF a VPN a dále to, že do politiky povolal Václava Klause. Zásadní chybou Václava Havla bylo ovšem to, že se paktoval s t.zv. "bývalými" komunisty. "Bývalí" komunisté, povětšinou však ti, kteří po listopadu zahodili rychle rudé knížky a rozlezli se jak do OF a VPN, ale dále do všech vznikajících politických stran. Posléze dosáhli toho, že byli volebním systémem (nikoliv voliči) zvoleni do sněmovny, kde dodnes mají jedinou výraznou většinu. Navrhli novou ústavu k obrazu svému a tuto ve sněmovně také svou ústavní většinou schválili. Dále prosadili poměrný volební systém, který znemožňuje nastolení moci většinové vůle občanů a zavádí vždy menšinovou (nedemokratickou) moc politických stran jako nejvyšší moc ve státě. Nejvyšší moc, nadřazenou a nadřízenou mocím zákonodárné, výkonné a soudní, mocím to demokratickým. Nastolili diktaturu politických stran nad občany země. Tak je potřeba to vidět, protože to tak ve skutečnosti je a žvanění politiků, loajálních politickým stranám na tom nic nezmění.

I. Schlägel 23.8.2012 13:50

Re: řešení je celkem nasnadě...

Pokud by zůstalo OF a VPN, nalezli by tam časem stejní lidé, jako jsou ti v ODS a SOCDEM. Kolik už tu bylo poctivých stran, které se "změnily" po nějaké době vládnutí ve zprofanované. Myslíte, že by nová, spravedlivá strana byla odolná vůči lidem, kteří si v podstatě každou stranu dokáží ochočit, aby posloužila jako výtah k moci? A jak takovou stranu dopředu poznáte? Podle toho, že sama o sobě tvrdí, že je konečně ta správná, poctivá? Vy si myslíte, že většinový volební systém (jsem pro něj), něco radikálně změní? Na západě je řada zemí s většinovým volebním systémem a míra korupce a svinstev v politice obecně je tam násobně nižší než u nás.