GLOSA: Ještě k žárovkám ... z jiného úhlu
Edison jako vynálezce žárovky bývá často zpochybňován, určitě je však autorem technického řešení žárovky z roku 1879, které zůstalo v zásadě stejné až dodnes. To je 130 let! A už od roku 1881, kdy se žárovky začaly prodávat v obchodech, a to včetně šroubovice označované jako E27.
A to mi přijde nejvíc fascinující. Že se za celou tu dobu zachoval v Evropě jeden standard. Nikdo nepřišel se žárovkami, které by měly šroubovici poloviční, případně které by se šroubovaly na opačnou stranu anebo by vůbec žádnou šroubovici neměly. Jistě nebyl problém něco vymyslet.
Ale žárovka byla vynalezena ještě v těch krásných dobách, kdy se neměnilo to, co bylo osvědčené a co fungovalo.
Škoda, že ty doby jsou pryč. Kamarád mi nedávno vyprávěl o tom, jak hledal nějaký elektronický dokument a zprovoznil kvůli tomu svůj starý počítač. Měřeno počítačovým časem to byla stará vykopávka, ale v porovnání se žárovkou vlastně novinka. Deset let starý stolní počítač. A víte co? Podařilo se mu ho zapnout, dokonce rozběhl stará Windows 95 ... a tím skončil. Neměl tehdejší myš, pouze tu s konektorem do USB. Ale ten zas neměl starý počítač.
Jistě, stará myš jde koupit v bazaru. Ale to je jen malá špička ledovce. Další problémy vás čekají s konektory, propojovacími kabely či formáty souborů. Největší problém představují data. To je paradox moderních technologií. Zaznamenáváme s jejich pomocí doslova každý okamžik. Máme své životy do mrtě digitalizované. Ale když s tím něco neuděláme, budou už za pár let nečitelné.
Sám jsem taky před časem našel v jednom šuplíku dvacet zapomenutých disket. V polovině devadesátých let jsem si na ně kopíroval data, o která jsem nechtěl přijít. Část je dokonce na velkých, pětačtvrtpalcových disketách. Dnes je můžu používat leda jako podložku pod hrnek s čajem. Disketa se vlastně zachovala už jen jako symbol: pro "uložení souboru" v počítačových programech.
To žárovka dopadla ještě celkem dobře.
(Psáno pro Reflex)
Převzato z blogu Extra se svolením autora.