7.3.2021 | Svátek má Tomáš


Diskuse k článku

GLOSA: Je nutno bojovat s fake news?

Normální člověk lapený v dnešní mediální síti to nemá opravdu lehké. Jako pavouci na něj útočí protichůdné informace a nepomůže mu ani přesvědčení našich babiček, že to „bylo v televizi, tak to musí být pravda“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vintr 31.7.2020 9:54

Hlavně že zdrojem těch "fake news" jsou převážně oficiální média. Už je to jako za bolševika, věřit se dá jen tomu, že je tam skutečné datum.

Z. Lapil 31.7.2020 11:28

Jo jo. "A někdy stačí jedno špatné slovo, a zasmrádne celá kniha". (c) Werich.

Z. Lapil 31.7.2020 11:44

Ad "za bolševika".

Já mám dokonce dojem - pravda, ještě jsem sám sobě neuvěřil - že za bolševika byla v novinách FAKTA v pořádku. Na způsob - pochopitelně krátce po Černobylu - "Zranění při výbuchu v jaderné elektrárně ve Španělsku". Analýzou textu jsem zjistil, že jsou to články dva, střídající se po jedné větě: vcelku neutrální popis jaderné elektrárny a sdělení, že na nějakém naprosto periferním okruhu ZAfungoval pojistný parní ventil a nějaké chudáky to opařilo.

Nádherná demagogie dělající z komára velblouda, ale nebyla tam jediná lež.

V dnešních novinách, o "neoficiálním" internetu nemluvě, je těch nepravd nehorázně mnoho, i když si myslím, asi na rozdíl od vás :-), že to není spiknutí lumpů, ale prostá neschopnost a neochota přemýšlet nad tím, co píšu. Nejspíš často podpořená posuny významu skrze neumělý nebo dokonce počítačový překlad.

P. Moravčík 31.7.2020 11:52

Nedá mi to, tento Gogle preklad je naozaj perla. A potom si pripravujte platidlá do Peru. Ak ste si menili soly, máte smolu:

Ot.: (Preklad od spoločnosti Google) Koľko stojí lístok? (Pôvodný text) Cuanto vale la entrada?

Od.: (Preklad od spoločnosti Google) Dobré údaje, referencie podľa tých istých sprievodcov ... pre Qorikancha ako štátny štát zaplatíte 10 podrážok, ak ste študentom 8 podrážok a ak ste cudzinec 15 podošiev. Ak chcete platiť za viac miest, stojí 70 podláh a zahŕňa ďalšie múzeá v meste Cusco. Rozveselte (Pôvodný text) Buen dato, referencia por los mismos guías... para Qorikancha como nacional se paga 10 soles si eres estudiante 8 soles y si eres extranjero 15 soles. Si deseas pagar por mas.lugares son 70 soles e incluye otros museos de Cusco. Anímense.

Z. Lapil 31.7.2020 22:12

Fascinující. Díky.

J. Svoboda 31.7.2020 9:56

V naší euroatlantické kultuře platí křesťanský princip, že lhát se nemá a má smysl se lži bránit.

Vaše teze platí pro euroasijský kulturní okruh, tam se s tím nemažou.

Pěkný den.

Š. Hašek 31.7.2020 7:21

Normálně se člověk čertil nad tím, co (o něm) prohlašovala domovnice, sousedka, tchyně ...... Taky se usmál nad Ruďasem (a "přeložil si to").

Langšádlová se čertí nad tím, že občané čtou, co chtějí. Občané sledují to, co chtějí. Občané mluví, jak jim zobák narost.

Je to nebezpečná ..... vlastně hlupačka. Zapálená novodobrem.

J. Svoboda 31.7.2020 7:24

Fake News není o Langšádlové, ale například o článku Ferdinanda Peroutky z úst hlavy státu.

Pěkný den.

Š. Hašek 31.7.2020 7:30

Nečetl jste Peroutku.

President republiky Miloš Zeman se o Ferdinandu Peroutkovi vyjádřil ostatně velice kulantně. Já bych volil jinačí slova!

Jo, a taky jste nečetl i druhou stránku toho rozsudku!!! Znáte to o "špinavých penězích Václava Klause"? Tam totiž také něco někdo zamlčel.

Peroutka mohl mlčet/nepsat. Mlčeti zlato.

J. Svoboda 31.7.2020 8:19

Zeman nedokázal doložit článek, za který Peroutku zostouzel a ani se nedokáže omluvit.

Pěkný den.

Š. Hašek 31.7.2020 8:32

1. Peroutka napsal asi čtyři články ve "velice zajímavém duchu".

2. Nebyl ostouzen presidentem, byl decentně kritizován za "poněkud malý rozhled a předvídavost v jisté době".

3. Omluvit by se měla hlupačka Kaslová, redaktorští manekýni a všichni ti, kteří nepřečetli ani řádek od Peroutky a "svolali sborem inkvizici na presidenta".

Teď aspoň vím, ve které socioskupině se nacházíte Vy. Zkuste Vy mně doložit, že Peroutka nenapsal to, co napsal. A já jsem četl. Tedy nejen já! Nedbale sledujete diskusi o článcích Peroutky o Třetí Říši, Židech a nových možnostech Evropy pod vedením Německa. O tom psal. O "solidnosti" Adolfa Hitlera.

Zdar! A hodně piva v ledničce.

J. Svoboda 31.7.2020 9:10

Máte ten článek? Nemáte a tak mlžíte.

Pěkný den.

Š. Hašek 31.7.2020 10:29

To je jak debatovat s cihlou ......

Mám, resp. máme (!!!) nejméně dva Peroutkovy články, které naplňují až skoro matematicky přesně "definici": Peroutka napsal, že Hitler je gentleman. Peroutka nenapsal, že Hitler je zločinců futrál a nad Německem si za šest let každý Evropan jen uplivne a bude mu přát to nejhorší. Mohl to napsat, jiní to psali, řekli. Peroutka psal o budoucí spolupráci s německým kulturním, spolehlivým národem a jeho kulturními, spolehlivými politiky. Proč vlastně mluvím do dubu ......

Není Vám fakt blbý debatovat o něčem, co jste vůbec nečetl a neznáte to??? Jak vidno tak není.

Překonáváte -sohorova- a podobné exoty. Mně to neva. Ale opakovaně mě překvapuje, že Vy nepotřebujete číst, nepotřebujete skutečnost. Vám stačí plky z televize - tedy stran Peroutky.

Zdar, s dneškem jsem opět spokojen.

J. Svoboda 31.7.2020 10:32

Máte něco jiného a mlžíte. Článek neexistuje, citace názvu neplatí odkazy na jeho obsah neexistují. Omluva se nekoná. Mašek má ale náhradní vysvětlení o něčem jiném Rv

Pěkný den.

Š. Hašek 31.7.2020 10:46

Existují čtyři, které jsem četl.

Až budete debatovat o Karlu Čapkovi a spletete se o písmenko, dám Vás k soudu. Sofort, lidi z Respektu pomůžou. A do televize, do pařátů Nory.

Byl byste asi bezvadný finanční kontrolor celé té naší finanční štrasbrusele. Jak by tam někde chyběla Tatranka (napsaná jako Horalka) .... šmik, hlava dolů!

Zdar! Čístíte dnes zdatně určité sektory mého již nemladického Hirnu. Děkuji.

V. Církva 31.7.2020 14:04

Pane hnidopich. Píšete jak dogmatik.cz. Zmíněný článek Peroutky se skutečně nenašel. Ale politika je společenská věda, tam nikdy přesnosti nedosáhnete, proto nemá cenu se zabývat detaily jako ve fyzice či matematice. Podstatné je gro myšlenky jak Vám píše pan Hašek. Pan Peroutka zdá se pár článků v duchu Hitler je gentleman napsal. Možná mnohem méně servilně a v jinotajích které se dali pochopit že to nemyslí vážně.

Hledat se mi je taky nechce. ale vy si je vyhledat můžete.

P. Urban 31.7.2020 11:18

To je zajímavé. Máte nejméně dva články, čtyři jste četl. Tak proč nenapíšete, které články to jsou, v kterém čísle které tiskoviny na které stránce je najdeme?

Š. Hašek 31.7.2020 11:32

Nebuďte lenoch. Nenapíšu, mně je také nikdo přímo a přesně nenapsal. Trvalo mi to několik hodin, hledání i četba. Najít Přítomnost (1938, 1939) na netu ale bylo hned.

Víte, pane Urbane, můj otec (narozen za Rakouska) mě také nevodil za ručičku. Snad také proto lépe přežívám "vodění za ručičku" tou drzou paní Kaslovou. Včas jsem se jí vytrhl! Přežívám i jiná bušení do hlavy, kdy někdo chce nahrazovat četbu "přežvýkaným shrnutím" od nějakých novinářů.

Přeji zajímavé počtení. Mě také při té četbě leccos překvapilo. Znalosti čtenářské presidenta Zemana mě nepřekvapily. Spíš ta drzost a hlupáctví mnohých zúčastněných. Zejména tedy u paní navrhovatelky Kaslové.

P. Aron 31.7.2020 19:34

Najděte si to ! Já jsem je sem dával vícekrát a nebudu to lenochům ulehčovat !

P. Jaroš 31.7.2020 12:49

Pane Svobodo, tady jeden článek máte: http://www.pritomnost.cz/archiv/cz/1939/1939_22_2.pdf

Z. Lapil 31.7.2020 11:50

Hlava státu se naprosto lidsky spletla. Že to potom začala rozpatlávat? Inu spletla se podruhé.

První spletení jí nevyčítám, zvlášť když si uvědomím, kolik MÝCH jistot nepřežilo střet s fakty (před třemi nedělemi například s jízdním řádem). Druhé mám naopak za významnou profesionální chybu.

Š. Hašek 31.7.2020 13:25

Pane Lapile,

rozpatlávali to jiní.

Hodnotím kladně, že se president neobul do Peroutky ještě razantněji. Já bych to udělal. Zejména po "osvětové činnosti Kaslové, ČT09, Halíka ...... a dalších, velice trapných nečtenářů. Ani ten rozsudek nečetli celý!!!

Srdečně zdraví pozorný čtenář několika článků Ferdinanda Peroutky. Nikoliv všech článků.

Z. Lapil 31.7.2020 22:16

Rozpatlávali jiní, ale Zeman vydatně přisí... pomáhal.

J. Svoboda 31.7.2020 6:32

Právě skrze Fake News jsou lidé manipolovaní. Vzpomeňte, jak Babiš liboval dovést roušky všude, kde chybí, protože jich vláda má plné sklady.

Jak ověříte takovou informaci tvrzenou v přímém přenosu na kameru premiérem země třebas s doktorátem v kapse?

Pěkný den.

P. Dvořák 31.7.2020 7:24

Nerozumím: ".... Babiš liboval dovést roušky všude ...."

Nemá být náhodou "...... Babiš sliboval dovéZt roušky všude....."? Pak by to dávalo smysl, protože by roušky nikdo nikam nevodil, ale vozil. To není překlep!! ;-D

A jinak je opravdu třeskutě obtížné ověřit tvrzení, že někde něco je, když tam nic není.

Š. Hašek 31.7.2020 7:26

Vy se o moje "manipulování/zmanipulování" vůbec nestarejte. Já se o Vaše též nestarám.

Docela jste se odhalil tím, že píšete o lidu/lidech. Solidní lidé píší za sebe.

Takže informace podle směrnice "Svoboda-Langšádlová"??? Nezdá se Vám, že jste drzoun namyšlený? Vy také budete kontrolovat noviny v kiosku? Internet?

Bude přenádherný letní den.

J. Svoboda 31.7.2020 8:23

Jo tak on je manipulován pomocí FakeNews někdo jiný, než lidé? Tak to vaše vysvětlení si rád poslechnu, protože to bude teda odhalení na mimořádné vysílání v TV ;-D

Mimochodem, místo argumentů jste opět sklouzl k vulgárnímu ad hominem.

Pěkný den.

Š. Hašek 31.7.2020 8:36

Pokud jste mínil, že specielně já nejsem v množině zmanipulovaného lidu, potom se Vám, pane Svobodo, omlouvám.

Bacha na lid! Kdo jste Vy? Za který lid mluví Langšádlová? Za který Vy?

J. Svoboda 31.7.2020 9:12

Zase jen mlha, když nedokážete reagovat na to, že jste argumentačně v háji.

Pěkný den.

Š. Hašek 31.7.2020 10:34

Co jste měl z matematiky?

Stran literatury asi taky nic moc. Pokud si musíte pomáhat opsanými referáty nějaké Kaslové o jejím dědečkovi.

A fakt bacha na ty fake! Ale u Vás to nehrozí, Vy je rozeznáte. Lid ne. Tiše závidím.