6.8.2020 | Svátek má Oldřiška


Diskuse k článku

GLOSA: Janoušek, Rath - jménem lidu!

Nedávno odsouzený podnikatel Janoušek ke konci soudního řízení prohodil cosi v tom smyslu, že byl odsouzen na přání lidu…

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Princ 14.5.2015 15:46

Nelze vyloučit,

že demokracie na toto právní pojetí "dojede", neboť lidská invence ve vznášení nových a nových "nároků" a nových a nových aktivit vyžadujících zákaz, zahltí zákonodárné kapacity.

Když to nadsadím : mám strach se uprdnout, protože přetím nestačím přečíst 90 000 stran právnického textu, kde může být psáno, že tím poruším něčí "práva".

V. Kusý 14.5.2015 12:20

Asi nejsem pravičák podle těch, kteří se

za ně tak rádi prohlašují (co, autore?), ani žádné z těch dvou "obětí volání davu po krvi" nezávidím jejich miliony-ardy.Jen mi jako občanovi vadí to, že ne že že by si jen mysleli, že jim stát patří.Oni v praxi dokazovali že tomu tak opravdu je.To je to, co se mi jeví nepřijatelným.A každý kdo je hájí, je stejné krevní skupiny a choval by se stejně, jenom na to nemá.Jakou vlajkou při tom mává je zcela lhostejné.Poslední dobou se ozývající volání po redukci politické scény na dvě strany je zbytečné, už teď se polarizovala.Polovina jsou syčáci, zbytek dacani.Pokud se jich to dotýká, není nic lehčího dokázat opak.Pak se rád omluvím.

K. Janyška 14.5.2015 9:30

Česká republika je v první řadě protektorátem EU, pokud ne

přímo Německa. Já jsem přesvděčen, že Německa, které EU ovládá a skoro vlastní a my jen posloucháme a plníme, co  nám nařídí... Dzp.

A. Alda 14.5.2015 8:44

Co to je právní stát?

Právní stát je takový (1) demokratický stát, který je organizován na principu montesquieuovské (2) tripartity státních mocí - t.j. legislativa*exekutiva*justice, a ve kterém platí tři základní podmínky - conditio sine qua non:

(3) soukromé osoby mohou činit vše, co jim není zakázáno (co není zakázáno, to je dovoleno),

(4) veřejná moc může činit jen to, co je jí dovoleno či přikázáno (co není dovoleno, to je zakázáno), a

(5) zákazy a příkazy mohou být stanovovány pouze zákonem, nebo na základě zákona a pak v jeho mezích.

Jak vidno, proces proti Rathovi nebo Janouškovi neurčuje, zda je ČR právním státem nebo ne. To je otázka kvality justice, nikoli plnění podmínek právního státu.