9.8.2022 | Svátek má Roman


GLOSA: Jako cedník

20.9.2019

Komentáře k aktuálnímu dění v kauze Čapí hnízdo celkem otevřeně hovoří, zejména ty vzrušené z prvních okamžiků, o krizi justice a jejím selhání. Dovolím se ohradit, justice jsou soudy, notáři, exekutoři, státní zástupci a advokáti. Jediný, kdo selhává, je státní zastupitelství. Bez znalosti spisu však těžko hovořit o tom, zdali selhává právní hodnocení, je tu ještě spousta prostoru k přezkumům.

Jedna věc je jistá. Ukázalo se, odkud skutečně pocházejí úniky z vyšetřovacích spisů. V justici pocházejí ze strany státního zastupitelství (policie, odkud informace tečou, patří pod represivní složky, o ty teď nejde).

Je to smutný a zároveň geniální scénář. Státní zastupitelství nejdřív vypustilo spekulativní zprávu, jak věc dopadne, a když už se s tím veřejnost seznámila a bylo evidentní, že je to schopno projít, tak teprve bylo příslušné rozhodnutí přijato a zveřejněno. Opět polovičatým způsobem a tak, aby se dalo se vším hýbat. Ať čtu zákony o trestním řízení, jak chci, nepodařilo se mi najít žádné ustanovení, které by říkalo, že trestní řízení je veřejné v přípravné fázi a že řízení státního zastupitelství je výkladní skříň, do které může nahlížet každý dle libosti. Jinými slovy, nikomu do toho příliš co není a obžaloba je veřejnou věcí, až když je věc před soudem. Jde tedy o profesní selhání státního zastupitelství jako Brno.

Do spisu má přístup jen omezený počet osob a už teď si myslím, že si kárné řízení zaslouží jak dozorující státní zástupce, tak šéf státního zastupitelství. Nejde o to, jak věc dopadne, ale jak se dostala na veřejnost.

Profesní tajemství tady není pro legraci a na tomto případu se shodou okolností krystalicky ukazuje, na co poukazují advokáti dlouhou dobu. Úniky z vyšetřování a z přípravného řízení mají svůj zdroj na straně policie a obžaloby.

Porušuje se tak princip rovnosti zbraní, narušuje profesní integrita státního zastupitelství a obžaloby obecně. Kdyby se podobného prohřešku dopustil advokát, skončí před kárnými orgány ihned. Nezbývá než se veřejně ptát, jestli v této věci bude státní zastupitelství tak důsledné a halasné, jako když svádí úniky ze spisů na advokáty anebo když tvrdě dbá „o dodržování zákonnosti“ u druhých.

Autor je advokát

Právo, 19.9.2019