29.9.2023 | Svátek má Michal


GLOSA: Jak na mladé řidiče, postrach našich silnic

4.6.2021

Ačkoliv počet závažnějších nehod v České republice pomalu klesá, máme zde jeden opomíjený problém.

Pozor, každý pátý majitel vozu ve věku osmnácti let způsobí dopravní nehodu. Dále pak je zjištěno, že u šoférů do 24 let je objektivní nebezpečí, že způsobí dopravní nehodu, skoro třikrát vyšší, než je průměrná nehodovost u starších (dospělejších) řidičů. Důvodem je vedle řidičské nezkušenosti často agresivní nebo jinak nebezpečné chování.

A teď přijde klíčový údaj pro naši glosu: U mladých řidičů-mužů je nehodovost skoro pětkrát vyšší než u mladých řidiček. Navíc naši junioři oproti juniorkám způsobují častěji závažnější nehody s následkem smrti či vážného zranění – mnohdy s doživotními následky.

Nošením nočních ptáků do Athén by bylo asi připomínání, jak významné ekonomické škody mladí řidiči způsobují – jak sobě, tak ostatním členům společnosti.

Řešení se nabízí, ačkoliv některým politikům nebude asi po chuti. Co takhle zahájit diskusi na téma, zda ženám nadále dávat „řidičáky“ od osmnácti let věku, ale mužům později? Navrhuji až od dvaceti let věku. Konkrétní výši bych již nechal na debatě. Odůvodnění: ženy vyspívají (biologicky) rychleji, a jak jsme uvedli výše, způsobují v mladém kritickém věku řádově méně dopravních nehod.

Samozřejmě by z pravidla mohly existovat odůvodněné výjimky – kupříkladu, že by někdo potřeboval řidičské oprávnění k výkonu určitých důležitých povolání. Nicméně primárně jde o tu masu mladých řidičů – de facto postrachu našich silnic. I kdyby zmíněné opatření zachránilo je jeden lidský život (třeba zrovna ten váš), tak by jistě stálo za úvahu.

Samozřejmě by to mělo jít ruku v ruce s posílením dohledu nad kvalitou výuky v našich autoškolách. Tím se netvrdí, že by byla nějak extrémně nekvalitní, nicméně i zde je zapotřebí neustále zvyšovat „výukovou jakost“.

Zpátky k věkovému omezení mužů-řidičů. Kterak bylo předesláno výše, politici se do tohoto ošemetného tématu bojí pustit, jelikož mají obavu nejen o hlasy mladých mužů, ale i jejich rodičů anebo prarodičů, takže této rozumné regulace se asi jen tak nedočkáme. Smutné.

LN, 2.6.2021

Autor je právník a VŠ pedagog

SuKolman.cz