Neviditelný pes

GLOSA: Jak je to vlastně s tou nezaměstnaností v ČR?

16.12.2015

Podle úředních statistik patří Ústecko k oblastem s největší nezaměstnaností v ČR. Když jsem tu projížděl poprvé, praštilo mě hned do očí, jak to ale na tom severu Čech přesto žije.

Jaké množství mladých lidí se tady dopoledne bezstarostně promenuje většími městy, nákupními středisky .

Pochopil jsem, že to patrně nějak souvisí se zmíněnou nezaměstnaností. Ještě jsem kdesi četl, že zdejší nezaměstnaní mají navíc povětšinou mizernou kvalifikaci - mnoho z nich je bez práce už roky.

Nevím, v takové situaci, i když to není nic příjemného, bych se asi odstěhoval. Naštěstí v jiných krajích to s tou nezaměstnaností není ani zdaleka tak špatné.

Je mi ale také jasné, že tohle není v České republice zvykem, že mnohým přijde pohodlnější tak nějak přežívat na dávkách. I tomu rozumím.

Jenže už tak rok poměrně pravidelně pendluju mezi Litvínovem, Mostem a Teplicemi. Ta trasa vede také kolem dvou větších strojírenských fabrik, před jejichž vstupními branami celý ten čas (marně) visí nepřehlédnutelné nabídky volných míst.

Nehledají tady vysoce kvalifikované atomové vědce, ani programátory. Většinou jde o nabídky míst skladníků, lidí do výroby a pomocných dělníků.

Člověk by ani nevěřil, že projíždí krajem s nevětší nezaměstnaností v ČR...

Převzato z JosefHavranek.blog.idnes.cz se souhlasem autora.zpět na článek