24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

GLOSA: Jak dlouho ještě?

Jak dlouho se neustále se zmenšující skupina pracujících vytvářejících reálně směni­telné hodnoty ještě nechá okrádat neustále se zvětšující skupinou záměrně a dlouhodobě nepracujících jedinců tyjících z nesmyslně a nemotivačně nastavených sociálních dávek a mnoha dalších forem politické volební korupce?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Veltrubský 8.4.2014 19:05

A fuj

Tento článek měl být vyloučen, autor nemá kinderstube.

J. Jurax 8.4.2014 22:04

Re: A fuj

Ale nápady má dobré.

Ono všeobecné a rovné volební právo je vrozeným neduhem zastupitelské demokracie. Koneckonců - kdo platí, ať poroučí ...

V. Mlich 8.4.2014 16:28

Stát není firma

Volební právo se musí opírat o to, co se od zvolených zástupců očekává. Primárně je to právní řád, t.j. aby definovali, že krást ani vraždit se nemá a trest za to bude takový a takový. Bohužel dneska se stát stará do věcí, po kterých mu nic není, jako je školství, zdravotní pojištění, doprava a podnikání ve státních firmách a to pak vede k mylnému dojmu, že váha hlasu voliče by měla být úměrná množství peněz, které do toho "podnikání" vkládá. Jenže náprava není ve změně váhy volebního hlasu, ale v minimalizaci státu - je potřeba volit strany, co chtějí podnikání státu omezit.

J. Jurax 8.4.2014 22:07

Re: Stát není firma

Jenže takové strany jsou voleny zejména těmi, co do toho podnikání nuceně vkládají své nemalé peníze. A těch je bohužel málo. Ti, kdož všelijak tyjí z masivního přerozdělování, štíhlý stát volit nebudou - bylo by to proti jejich zájmům.

V. Mlich 8.4.2014 16:17

Je to trošku jinak

Hodně z těch lidí na podpoře by rádo platilo daně, bohužel vláda vytváří ekonomické dusno, ve vzduchu visí Damoklův meč zvyšování daní a dalších byrokratických překážek v podnikaní typu zákaz prodeje o svátcích, minimální mzda, kauce, kamery, registrační pokladny atd, takže lidi, co mají "koule" rozběhnout projekt, si to radši rozmyslí a odjedou si své penízky užít na Maledivy, místo aby je vrazili firmy, nechali si je ukrást státem a ještě si pověsili na krk kriminálku, že neplatí zaměstnancům odstupné.

S. Rehulka 8.4.2014 15:55

Když jsem.....

....před lety dosluhoval vojnu u PTP (tedy tehdy už jen Technického praporu), sloužilo tam i několik cikánů.

Někteří dobří, někteří špatní. Ale všichni s lopatou a krumpáčem uměli zacházet a když se jednalo o vycházky, makali dobře. Tato generace je sice rozmazlená, ale kdyby nedostali jinak "penáze od gadžů", makat by se naučili !

L. David 8.4.2014 15:31

Všechny zdravé nemakačenky bych nechal kanál Dunaj-Odra-Labe

vykopat ručně.

A kdo z nich by odmítl jít průplav kopat, nedostal by ani korunu jakýchkoliv dávek, ani zdravotní péči zdarma.

Tento lék na "nemožnost" najít práci by okamžitě vytřídil skutečné nezaměstnané od nezaměstnavatelných pro lenost.

L. Severa 8.4.2014 13:29

O tom,

že by nezaměstnaní měli odpracovat nějaké hodiny pro blaho obce mluvila minulá vláda. To bylo křiku, kdepak potom nucené práce !

J. Gogo 8.4.2014 13:16

Což o to, článek je to sice hezký,

ale mám kontrolní otázku. Co dává společnosti autor tohoto článku. A nejen tento, ale stovky jiných pisálků? Jakou oni vytvářejí přidanou hodnotu? Zavřou hubu a mají vercajk sbalený. Já bych byl ještě důslednější a zavedl směnný obchod, aby se zrno vytřídilo od plev. Jsem zvědav, co by autor nabídl za pytel brambor?

V. Husák 8.4.2014 14:05

Re: Což o to, článek je to sice hezký,

Tak se tedy podívejte: www.rollpa.cz

V. Venc 8.4.2014 12:19

Socializmus nemá rozum

Většina příspěvků lamentuje nad bezvýchodným stavem naší společnosti, který ovšem nepřišel sám od sebe.

Mainstreamoví euroatlantičtí politici (napříč spektrem) odmítli respektovat historicky ověřenou skutečnost, že zdravá společnost spočívá na svobodném občanovi, který sám odpovídá za své zdraví a osud, který jej potká ve stáří, protože život patří jen jemu. A že tato odpovědnost pomáhá k úspěchu i ostatním.

Po převratu 89 začali budovat společnost blahobytu - socioekonomicky regulovaný sociální stát. Stát je náhražkou pravého Boha. K němu se lid utíká, on má být spravedlivý, střežit rovnost, péči o potřebné, napravovat hříchy: samoživitelky, geje, feministky, ekologické hrozby, války….všechny neduhy společnosti.

Socioekonomické regulace způsobují, že dochází k násilné restrukturalizaci tržních vztahů (produkce), nelze zjistit co je nebo není efektivní, výkonnost hospodářství klesá, životní úroveň obyvatel se snižuje a stát hromadí dluhy. Systém vyžaduje další nárůst politiků a byrokratů, samozřejmě na náklady jak chudých, tak bohatých.

Společnost přišla o zdravý rozum a čeká ji politický rozvrat.

J. Berger 8.4.2014 12:13

To je sice výborný,

já s článkem v podstatě souhlasím, i když bych jako důchodce přišel o volební právo, ale bohužel existuje "listina základních práv a svobod" (o listině základních povinností jsem neslyšel), kterou dělali nějací silně levicoví idealisté a kterou nadšeně všichni politici přivítali, i stala se částí naší Ústavy. Z ní vyjímám: nikdo nesmí být nucen k práci. Každý má právo na bezplatnou lékařskou péči (maingot, viděli jste už něco, co by fungovalo zcela bez peněz?).  

celé znění této povedené taškařice najdete na http://zakony.centrum.cz/listina-zakladnich-prav-a-svobod?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=zakony-od-centrum_cz

Prostě, každý má právo na vše a nemusí nic. Doporučuji si to přečíst, zejména hlavu II a IV, je to velice zábavné čtení (i když, jestliže si uvědomíme, že podle toho žijeme, je to k naštvání - slušně řečeno).

J. Jurax 8.4.2014 22:14

Re: To je sice výborný,

Přesně.

A jako důchodce byste o volební právo přijít nemusel. Síla hlasu občana platícího daně by se odvíjela od výše daní z příjmu, které zaplatil za určité období předcházející volbám - měl by hlas patřičně silnější než jeden. Důchodcům by se síla hlasu počítala z daní, které odvedl za posledních x let před důchodem - násobeno inflací. Berňák ví všechno.

No a kdo by nezaplatil daně ani korunu, měl by jen ten jeden základní hlas.

Z. Švrček 8.4.2014 11:40

Je to k vzteku

Pamatuji, jak se naše firma kdysi přece jen  vymanila z chaosu a nestandardností propvázející raná devadesátá leta. Nastavili jsme si pomalu běžné vztahy s partnery, kteří chtěli pořádek, platební morálku a volný obchod. Zjevně se vše pomaloučku dostávalo do normálu. Pak přišla EU se svými regulacemi a dotacemi a bylo po ptákách. Mezi ty klasické "pobírače" a dávače" by bylo nyní třeba zařadit i obě tyto kategorie nově redefinované,  žijící z dotací a grantů, mnohdy splývající co do osob a obsazení a křivící tržní prostředí více a nenávratněji, než ty dvě kategorie klasické. Je to fakt k vzteku.

J. Jurax 8.4.2014 22:15

Re: Je to k vzteku

Souhlas.

P. Jansky 8.4.2014 10:03

souhlas s pracovnimi tabory

jen bych jim rikal ozdravovny aby politicky korekni nervali.. jinak ty lidi do prace nikdo nedostane..

O. Zuckerová 8.4.2014 12:18

Re: souhlas s pracovnimi tabory

Jedna z největších blbostí současného systému je NEPRÁCE vězňů. Je to podle nějakého zdeformovaného výkladu EU či koho - že "práce nesmí být za trest". Logický nesmysl! V tom případě by každý, kdo se musí nějak uživit, "pracoval za trest". Pracovní nasazení vězňů by jen pomohlo snížit náklady na jejich dnešní luxus (luxus rozhodně ve srovnání s životními podmínkami mnohých chudých, kteří nemají na to, aby se pravidelně najedli, natož na TV nebo tělocvičné nářadí). Krom toho jejich nečinnost je podporou  duševně devastujícího návyku nepracovat a vytváří jim podmínku k vymýšlení dalších kriminálních aktivit, případně sepisování neustálých obtěžujících stížností na údajně špatné podmínky (masový vrah Roubal).

L. Křivan 8.4.2014 12:51

Re: souhlas s pracovnimi tabory

Vězení musí být takové, aby se každý trestanec pos...l hrůzou, kdykoliv si na něj vzpomene.

J. Skála 8.4.2014 13:52

Je tu ještě jeden moment:

Proč proboha mají vězni volební právo? Ti lidé se provinili proti společnosti a mají ještě v trestu určovat směr vývoje? Co je to za ptákovinu?

K. Frauknecht 8.4.2014 9:09

Moudro :-)

„Když uvidíte, jak se obchoduje nikoliv na základě dobrovolnosti, ale na základě donucení, když uvidíte, že abyste mohli vyrábět, potřebujete povolení od lidí, kteří neprodukují nic, když uvidíte, jak peníze proudí k těm, kteří obchodují nikoliv se zbožím, ale se zvýhodňováním, když uvidíte, jak lidé bohatnou prostřednictvím korupce, zatímco na čestnost se doplácí, pak si buďte jisti, že tato společnost je odsouzena k úpadku.“

Ayn Randová

V. Vaclavik 8.4.2014 13:43

Re: Moudro :-)

Bingo. Ale hned me to bylo podezrele, rukopis se neda zaprit. Takovych jako vy potrebujeme vic.

P. Hlosta 8.4.2014 8:21

Ono je to jinak.

Opět jeden z mlžících článků, odvádějících podstatu problému sociálního zabezpečení na úplně jinou, než pravdivou, tezi. Vždy si říkám, jestli je to neznalost a nebo záměr. Po těch dvaceti letech už jsem přesvědčený, že jde většinou o záměr.

Není totiž pravda, že by šlo o zkorumpované voliče té spodní sociální vrstvy, které se vlastně nechce pracovat, protože jsou v podstatě příživníky na těch pracovitých. Systém nabídl a oni se chovali k sobě výhodněji, tak jak bylo předurčeno. Matky se nevdávaly a měly děti jako samoživitelky a otcové prodlévali na podporách a bokem si k tomu přivydělávali. Bydlení podle ukazatelů oficiálního příjmu neucelené rodiny nedosahovaly na možnost platit nájem a systém jim ho hradil. Děti v dospělosti okamžitě dostaly podporu v nezaměstnanosti a pro rodinu to byl další příjem, tak proč spěchat k zaměstnání, když lze užít. Půjčky byly nabízeny velmi jednoduše a ve velkém množství, tak proč nebrat, když oficiálně v slabém příjmu nebude možnost splácet a z podpor všeho druhu lze i je platit. Z bytů jen těžko vyhnat, tak proč se starat.

Proč byl takový systém sociálního zabezpečení vůbec stvořen, to je na hluboké vyšetřování, které nikdo nemá zájem z politiků nařídit nějakou žalobou na neznámého pachatele. Ačkoliv pachatel je víceméně znám. Stačí si ověřit, v kterém roce a za které vlády byl tento systém sociální záchranné sítě stvořen a zaveden. Následky ve společnosti jsou totiž katastrofou pro celou většinu občanů. Od dětí, přes staré a nemohoucí, přes nezaměstnané a i ty zaměstnané v soukromém sektoru, kteří nemají šanci si dnes vybírat podle možnosti v platu mezi zaměstnavateli. Pracovní úřady totiž dodávají tu nejméně placenou pracovní sílu a firmy mají jistotu, že nemusí navyšovat plat nad minimálně určenou mez. Také finta s rekvalifikacemi je příjem jen pro vybrané firmy v rekvalifikačním byznysu.

Celá hromada příčin pro pohodlné prodlévání na dávkách. Za volební hlasy? Na dávkách usazení k volbám nechodí. Naučená pohodlnost!

K. Frauknecht 8.4.2014 8:34

Ano, je to tak.

Viníky nejsou "pobírači", ale ti "dávači" :-). Jen nesouhlasím s tím, že by pobírači nechodili k volbám. To je stejné, jako kdyby si poslanci odhlasovali zrušení všech náhrad :-))). Prostě sci-fi.

S. Donát 8.4.2014 8:13

Souhlasím,

volební právo jen pro ty, kteří do rozpočtu více dávají, než z něj čerpají. A plošně zrušit dotace na všech úrovních. Asi by to poněkud zatřáslo celým systémem, ale velký otřes je to, co právě potřebujeme... protože současným stylem sice míříme bez otřesů a klidně, ale do pěkné (_!_)

V. Ondys 8.4.2014 8:08

:))))))) Jste srandista, autore

nucené práce tady máme už dávno pro všechny samostatné, schopné, pracovité a poctivé, aby jim mohli ostatní :))))) vládnout!

P. Lenc 8.4.2014 8:06

Kdysi

na začátku 80.let jsem na schůzi ROH, které baly pravidelně před začátkem směny, to aby se osazenstvo dostavilo poté, co jako vždy po výplatě nepřišlo 20% pracovníků linky, dovolil prohlásit, že až u nás zkončí pracovní povinnost, budeme mít nejvíc nezaměstnaných na světě.Zatím se tak nestalo, ovšem při současném tempu "výroby" sociálních dávkařů není to  nic nemožného.

L. Křivan 8.4.2014 7:33

Zrušte sociální stát pro ty, kteří nikdy nepracovali.

Ani korunu lidem, kteří už v několikáté generaci nemákli na práci. Žádné dávky v nouzi, žádné invalidní důchody "na hlavu"  mladíkům, kteří zdárně sabotovali 9 let školní docházky, žádné přídavky na děti, ze kterých vyrostou jen další paraziti,.....

K čertu se současným sociálním státem !

J. Kavalír 8.4.2014 11:23

Re: Zrušte sociální stát pro ty, kteří nikdy nepracovali.

Bylo by to ideální řešení, pokud ale nedomyslíme, co by následovalo. Místo podpory těchto parazitů bychom je za podstatně vyšší peníze drželi v kriminálech, protože by se živili zlodějinou (nic jiného neumí). Občas by na pár dní z kriminálu vyšli a zplodili by další potomstvo, jehož zaopatření v dětských domovech také není zadarmo. V případě páchání násilné kriminality se řešení nabízí - "po Tanvaldsku", ale ne každý na to má žaludek a příslušné vybavení.

L. Křivan 8.4.2014 12:47

Re: Nedrželi bychom je v kriminálech.

Zvýšili bychom mortalitu zlodějů a lupičů alespoň na 60%  odměnu (5000,- Kč a vyznamenání presidentem) střelcům.  Důchodci by seděli v noci u okna s  kulovnicí a  bouchli by každého, který by rozbil okénko u auta. Takový přivýdělek k důchodu není k zahození. A rozlišit mezi majitelem, který otvírá klíčem a lumpem, rozbíjejícím okénko taky není těžké.   Příslušné vybavení není problém, policie by dělala kursy na zbroják a kvalitních vyřazených zbraní z armády a policie je taky spousta. 

60% mortalita znamená, že dvě krádeže (přepadení, loupeže) přežije jen 16 ze sta. To je dobré, ne ?

R. Tichý 8.4.2014 7:22

Je třeba změnit volební systém

Na základě vzdělání (celoživotní nabírání vědomostí, chápání souvislostí), věku (přeci jen se věkem nabývají nějaké zkušenosti) a finanční aktivity (po odečtení soc. dávek, dotací firmě atd.) vůči státu.

A taky je třeba okamžitě vyhodit alespoň 25% úředníků státní správy.