8.8.2020 | Svátek má Soběslav


GLOSA: Jak budu volit?

7.10.2016

Jen ve středu 5.října jsem dostal tři návody. jak volit. Jeden zde na NP (viz), druhý na blogu iDnes (viz) a třetí je volební kalkulačka, pro změnu na blogu Aktuálně.cz (viz). To jsem opravdu rád, že se tolik lidí stará, abych nevolil špatně.

První autor je člověk, „který unikátní metodiku analýzy skupinové iracionality vyvinul“ (cituji Hlidacipes.org, aby mě pro boha živého někdo neobvinil z plagiátu). Metoda spočívá v tom, že tvůrce vybral sedm kritérií, která považuje za negativní a jednotlivá slova, podtrhuji jen slova, používá jako minusové body. Například bod dvě jeho analýzy používá tato negativa, cituji: Prodej iluzí (vzhlížení k „vyšším“ ideálům): svoboda, příroda, národ, spása atd.“ Uznejte, že to jsou slova, která by se měla zakázat!

Autorem druhého návodu je čerstvě vystudovaný politolog, který říká, cituji: „Ostatně 5 let mého politologického studia z našich společných veřejných prostředků by taky mělo mít nějaké výsledky. Jsem ale (proč je tam spojka odporovací ale?; poznámka VG) demokrat a osobně mi vadí, když si lidé nenajdou aspoň chvíli času (kteří lidé?; jak ví, kolik času?; poznámka VG), aby se pořádně (jak ví, že nepořádně?; poznámka VG) zamysleli nad tím, kdo je bude další 4 roky zastupovat. Vadí mi, že se nachytají na koblihu, oranžovou růži či na populistický a radikální slib z billboardu. Nechci nikomu říkat, koho má volit. Chci, aby o tom každý přemýšlel sám. Přesto mi přijde důležité, abych napsal, koho bych volil já a proč. A taky koho bych nevolil.“ Když chce, aby každý přemýšlel sám, proč by mělo být důležité, koho volí, eventuelně nevolí on sám? Můj názor je, že člověk, který vystudoval vysokou školu, by měl být schopný napsat aspoň jeden odstavec, který by dával smysl.

Co mě ovšem dostalo, byl ten třetí návod. Je tam volební kalkulačka, u které má čtenář možnost zvolit na každou otázku, kterou dostaly politické strany tři možnosti: ano, ne, nevím, aby se ukázala shoda. Na všech třicet otázek jsem odpověděl nevím. Vyšla mi padesátiprocentní shoda se všemi stranami! Slova nevypoví...

Takže bych všem třem autorům chtěl poděkovat za skvělou zábavu, kterou mi poskytli. Obávám se ale, že mi smysluplnou radu nedali.Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu
Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu

Ráda bych s vámi sdílela svůj příběh o tom, že rakovina bolet může. A doufám, že to alespoň jedné váhající může pomoct s rozhodováním, jestli jít...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.