20.1.2021 | Svátek má Ilona


GLOSA: Ironická

8.10.2019

Mám pro vás dobrou zprávu. Doba pokročila, je to mnohem lepší, než to bývalo. Uvedu konkrétní příklad. Kdyby doktor Jaroslav Matýs, takto psychiatr, před padesáti lety, v době počínající normalizace, prohlásil, že bratrská pomoc pěti států Varšavské smlouvy Československu byla sprostá agrese, copak by se stalo? Vyhodili by ho z práce a musel by jezdit na tramvaji nebo by se stal myčem oken.

To se mu dnes nestane a s kýblem v ruce ho na ulici pravděpodobně nepotkáme. Jenom ho vyhodili z pozice člena Pracovní skupiny pro dětskou a dorostovou psychiatrii při ministerstvu zdravotnictví, jakož i přestal být předsedou výboru sekce Dětské a dorostové psychiatrie Psychiatrické společnosti. Důvod? Označil klimaaktivistku Gretu Thunberg za nezralé dítě s autistickými problémy bez sebemenšího sociálního cítění. Řekl toho ještě víc poté, co zhlédl šokující záznam vystoupení zmíněné Grety na klimatickém summitu v New Yorku.

A je to tady, máme jediný správný názor a jiný názor je nesprávný, máme majitele pravdy a pak ty, kdo soudí a vylučují. Doktor Matýs, jak věřím a doufám, ke smetáku a kýblu nepůjde, nicméně profesně ztrestán je bez nejmenší pochybnosti.

Vrátím se k úvodu své poznámky. Ano, byl míněn ironicky. Není to mnohem lepší, než bývalo. Opak pravdou. Smyčka se stahuje a šroub utahuje. Dávno už nejde o klima a komicky vyznívá i výzva samotné Grety Thunberg, abychom se řídili poznatky vědců. Kdyby šlo skutečně o klima a skutečně jsme se řídili úsudkem vědců, rozvíjeli bychom klimaticky čistou jadernou energetiku a globální znečištění pomáhali odstraňovat tam, kde je nejhorší. Tedy v Asii a Africe a ne tam, kde je nejlepší, tedy v Evropě. A když hovoříme o vědě, doktor Jaroslav Matýs je přece vědec, autismem se profesně zabývá a když o něm hovoří, pak ví, o čem mluví. Zbabělejší část jeho kolegů mu vytýká neprofesionalitu. Nelze stanovovat diagnózy na dálku, to je ten slogan.

Jenže nejde o diagnózu a Greta Thunberg není jen tak pacient. Ti, co Gretou manipulují, z ní udělali politika a jako politik ovlivňuje i naše životy. Proto je důležité, aby nám o ní vyslovil svůj názor odborník, vědec. Aby ho vyslovil dřív, než mu jeho vyděšení kolegové zavřou hubu.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Neff.czNechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.