29.9.2020 | Svátek má Michal


Diskuse k článku

GLOSA: Informace - nové náboženství?

Se zájmem jsem si přečetl článek Václava Včelici (Neberte nám naši dobu, Právo 15. 10.), který je polemikou s názory Václava Bělohradského.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Polák 22.10.2019 8:32

Takže závěr: Vy ty informace nepotřebujete protože by vám k ničemu nebyly.

To už jsem někdy slyšel. Ano, většinou je to i pravda, ale přesto jsem si jistý, že je to špatně.

J. Anděl 22.10.2019 9:36

Spíš myslím, že je to takhle: informace velice často může někomu prospět a někomu jinému uškodit. Proto máme ochranu soukromí. Dokonce - nevím tedy, jak přesně to je - chápeme, že obžalovaný může ve svém zájmu i lhát a jeho příbuzní nemusejí svědčit, když by jim to uškodilo, nebo tak zhruba něco (klidně mě opravte).

Kromě toho jsme ale definovali cosi, jako veřejný zájem, který je a vždycky bude s ochranou soukromí v konfliktu (a nejen veřejný zájem, u příkladu zdraví prezidenta ale zůstaňme u něj).

Pan Křeček, podle mě, možná i ovlivněn svou rolí zástupce ombudsmana, říká, že rozhodneme-li se porušit "lidské právo" na soukromí z důvodu veřejného zájmu, nestačí jen právo vědět, je potřeba taky účelnost.

Což podle mě není otázka, kterou by šlo vyřešit v kategoriích pravda/nepravda. Záleží, ke kterému principu (ochrana soukromí versus veřejný zájem) se přikloníme blíž.

Bývaly doby, kdy právo gentlemana na soukromí, ať třeba v roli poslance, bylo nedotknutelné. Teď máme dobu, kdy právo novináře či občana na informace zdá se být nedotknutelné. Ani v jednom případě nelze podle mě hovořit o vyváženosti.

J. Anděl 22.10.2019 9:42

Konkrétně u zdraví prezidenta účel splní spíš ... třeba, fabuluji... nějaký systém zdravotních kontrol (jako u seniorních řidičů), ale skutečně není důvod, proč by se to muselo pitvat v médiích v barvitých detailech. Můj názor.