28.2.2020 | Svátek má Lumír


Diskuse k článku

GLOSA: Hrací automaty

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 83, poslední: 26.12. 2009 0:17, přehled diskusí

25.12.2009 9:17

No bohužel

vypadá to, že rozumná víra je jednou z nejméně škodlivých drog. Nebezpečný je fanatismus, a přebujelé církevní struktury.

25.12.2009 5:59

Madame, mate samozrejme ve vsem pravdu, ale o tomhle by mohla byt knika

Proc treba profi sportovci ci zpevaci pop-musik vydelavaji mnohonasobek toho, co treba  spickovy vedci, laureati mnoha cen, kteri postrkuji pokrok ku predu. Proc se narod, jakykoliv, sklada z vetsiny sportovnich idiotu, budou cumet na fotbal, misto aby se poucili jak se deli prokariota a eukariota ci kdo byl Alexander Veliky, nebo jak P.Ehrlich objevil ''salvarsan'' Asi je to tim, ze Homo Sapiens neni sapiens ale stupidus

25.12.2009 6:00

Re: Madame, mate samozrejme ve vsem pravdu, ale o tomhle by mohla byt knika

ma byt ''kniha''

25.12.2009 8:28

Re: Madame, mate samozrejme ve vsem pravdu, ale o tomhle by mohla byt knika

"Proc treba profi sportovci ci zpevaci pop-musik vydelavaji mnohonasobek toho, co treba spickovy vedci"

Srovnavate jablka a hrusky, u tech sportovcu a pop showmenu jde prece o odreagovani a oddych a umelecke vyziti populace na urovni ji odopovidajici a kdyz se trefite do masoveho zajmu lidi, tak vydelate balik, jak proste Watsone. Nezapominejte, ze plno vrcholovych sportovcu nic moc nevydela a stejne tak mnoho vrcholovych showmenu, protoze treba jsou vrcholovi v oblasti, ktera neni stredem zajmu lidovych mas.

U vedcu jde ovsem o neco uplne jineho, ne o nejake odreagovani a dusevni oddych lidu, ale o uspechy ktere zpravidla nemaji a ani nemuzou mit nejaky masovy obdiv fanousku a vubec se nepocita se ziskem z teto prijmove oblasti.

V plne soukrome a tudiz racionalni ekonomice by ale tito jedinci take ziskavali sve patricne ohodnoceni, ktere by bylo nesrovnatelne vetsi, nez v dnesnich zesocializovanych oborech, ale ani pak nejde srovnavat nesourode oblasti, jak zde cinite spolecne s autorkou clanku.

Nejak jsem si nevsimnul, ze spickovi prijemci z oboru popu a sportu jsou nejaci odchovanci statniho systemu. Nejake ty vyjimky se jiste najdou, ale zpravidla spickovi prijemci jsou plne soukrome zalozeni, svebytni sportovci a bavici. Treba takova Madona nebo Jagr nevydelali sve bohatstvi aktivitami dotovanymi statem z kapes danovych poplatniku. (Jiny priklad je Hollywood vs evropska statem dotovana kinematografie)

"Asi je to tim, ze Homo Sapiens neni sapiens ale stupidus" Takovahle ohodnoceni maji tu zvlastni schopnost, ze zpravidla vypovidaji vice o autorovi vyroku, nez o zamyslene cilove skupine.

25.12.2009 10:56

Proc treba profi sportovci ci zpevaci pop-musik vydelavaji mnohonasobek ...?

To je tradiční, avšak tradičně špatně položená otázka. Správná otázka je : Proc třeba profi sportovcům  ci zpěvákům pop-musik jsou lidé ochotni platit mnohonásobek....?   Není to třeba proto, že produkují něco co je srozumitelné každému a  bezprostředně "užitečné" tím, že bez bezprostřední námahy  a spoluúčasti ihned navozuje příjemný pocit ? Kdežto to ostatní vyžaduje spoluúčast, námahu a teprve v budoucnu nějaký užitek. Příklad z biologie : organismus využívající nejdostupnější a k využití nejvhodnějí a za vynaložení minimálních nákladů využitelný zdroj energie. Například jednoduché cukry. Třebaže má jiné možnosti, ale vyžadující větší náklady a proto méně výhodný. Jenže jednoduchých cukrů je nedostatek a kdo se specializuje výhradně na ně, při zhoršení podmínek hyne, jestliže se nestačí přizpůsobit. Kdo si zajišťuje obživu náročnějším způsobem a není tak závislý na optimálních poměrech, nebo kdo se dokáže rychle přizpůsobit, k tomu musí mít odpovídající zdatnost, přežije. Pro vývoj vyšších organismů až člověka je třeba aby podmínky byly někde mezi. Hojnost  ani  nedostatek na hranici přežití nevedou  k vývoji.  Závislost na zábavě, hracích automatech, drogách, je podmíněna biologicky. Závislí mají podle psychiatrických posudků  podobné rysy osobnosti. Proč pozorujeme zvyšujííc se poměr závislých ? Čím je to způsobeno ? Možným vysvětlením by mohlo být to, že přes veškeré nářky na lecos je takový blahobyt, že umožňuje  přežití nositelů genů kódujících takové dispozice kteří  by dříve nepřežili. Závislost není primární chorobou, ale je navázána substrát jejich osobnosti. Osobnost je podmíněna geneticky, biochemií mozku, která je neovlivnitelná jakoukoli výchovou. Výchovou v dětství a působením v dospělosti lze ovlivnit jen osobnost v těchto hranicích, zásadně ne mimo ně. Vycházím, kromě odborných publikací a článků, například v časopisu Vesmír,  z kvanta kriminálních případů, ale troufám si tvrdit, že toto platí obecně.

25.12.2009 12:46

Re: Proc treba profi sportovci ci zpevaci pop-musik vydelavaji mnohonasobek ...?

Závislí mají podle psychiatrických posudků  podobné rysy osobnosti. Proč pozorujeme zvyšujííc se poměr závislých ? Čím je to způsobeno ? Možným vysvětlením by mohlo být to, že přes veškeré nářky na lecos je takový blahobyt, že umožňuje  přežití nositelů genů kódujících takové dispozice kteří  by dříve nepřežili.

Zajímavý názor. A po mém soudu ne nepravdivý ... naopak R^

25.12.2009 17:43

Re: Proc treba profi sportovci ci zpevaci pop-musik vydelavaji mnohonasobek ...?

O tomto tématu hezky pojednává béčková filmová komedie Idiokracie.

25.12.2009 11:38

Re: Madame, mate samozrejme ve vsem pravdu, ale o tomhle by mohla byt knika

Máš pravdu, dík

25.12.2009 12:43

Re: Madame, mate samozrejme ve vsem pravdu, ale o tomhle by mohla byt knika

Jojo, Paule Sulci, občas mám tentýž názor co Vy - ono uspořádání lidských věcí má daleko do dokonalosti ... ale mám pro to vysvětlení: ono i jedinec s IQ tykve pochopí, že gladiátor zahnutým klackem dopravil kus gumy dovniř železné konstrukce částečně potažené sítí, ač jiní gladiátoři se mu snažili záměr překazit, a že jest jásat, popatlat si ksicht trikolórou, být hrdý, že jsem Čech a na oslavu se přiožrat ... kdežto samotné čtení vyžaduje u těchto jedinců nemalé a únavné mentální úsilí, natož aby ještě vnímali obsah přečteného - nějaká eukariota či co ... to si raději zafandíme na superstar ... no a jedinců s IQ tykve je strašlivě moc a rádi za svou zábavu zaplatí, kdežto do nudného vzdělání neinvestují ... :-/

25.12.2009 16:09

Re: Madame, mate samozrejme ve vsem pravdu, ale o tomhle by mohla byt knika

diky.     R^R^R^R^R^

25.12.2009 3:38

Mravy do tržního hospodářství nepatří.

Mravy do tržního hospodářství nepatří. Mravy do tržního hospodářství nepatří. Mravy do tržního hospodářství nepatří. 3 x a dost!! ;-€ Trhat, trhat, trhat !!!;-O

25.12.2009 3:22

Naštěstí

Naštěstí tu máme staromilné mravokárné babičky, a ty všechna zla světa elegantně vyřeší v cukrárně u kafíčka a kousku dortu v debatě s jinými staromilnými mravokárnými babičkami. Vždyť svět, v němž žijeme, je dědictvím po nich, tak do toho musejí vidět, a to, co nestihly napravit během svého aktivního života, určitě doženou aspoň teď.

25.12.2009 2:45

Pavel

Poker ale opravdu není hazard.

25.12.2009 8:39

Re: Pavel

také máte rád poker a licitovaný mariáš ?

Za hazard to mají buď hlupáci, kteří furt prohrávají nebo ti, co ty hry vlastně neznají.

25.12.2009 11:46

Re: Pavel

Máš pravdu, poker skutečně není hazard, ale máš jednu smůlu. Idiotům to nevysvětlíš.  Za totáče se říkalo, že režim má 3 vady: 1. sere  se to, 2. sere se to, 3. nikdy se to neposere.

25.12.2009 0:37

Ale kuš

Ten druh hudby, např., kterému se říká tu pop, tu heavy, případně jakkoliv a reprezentuje hlavně rytmizovaný hluk, to je jakýsi druh drogy: konzumenty nevede k ušlechtilosti a rozvoji osobnosti, přehluší rovněž city, úvahy, myšlenky  ... hm, tak tohle se za dob mého mládí říkalo napřed o jazzu, pak rocku, pak beatu ... pak jsem dospěl, začal mít jiné starosti a přestal to sledovat ... a nepochybuji o tom, že i u četných hudebních děl dnes tzv. klasických to rozumbradové ve své době tvrdili taky.

No a dál je to totéž - povzdech nad zkažeností světa a nad faktem, že lidi nejsou ušlechtilí fridolíni poslouchající výhradně duchapovznášející vážnou hudbu a hrající jen šachy tříbící mysl, popíjejíce přitom mrkvovou šťávu nekalící rozum a ještě prospívající zraku ... něco podobného se snad našlo i na sumerských hliněných destičkách klínovým písmen zaznamenáno jako žaloba na neušlechtilost mravů ...

Proč je hodnotnější to, co si koupím, než to, čím se vzdělám? ... no, ono jde skutečně o to, co si koupím a čím se vzdělám - a nemohu se ubránit dojmu, že nezřídka je hodnotnější to, co si jeden koupí než to, co si cpe do hlavy domnívaje se, že se vzdělává ;-)

25.12.2009 1:51

Re: Ale kuš

Ale ona ta paní má vlastně ve všem pravdu. Ale zní to blbě. :-D

"Žijeme v tak choromyslné době, že i ti zdraví mezi námi těžko poznávají, co je ještě normální." a k tomu chci připojit "správné". To podepisuju. R^

25.12.2009 9:39

Re: Ale kuš

Já myslím, že když ta paní byla mladá, tak ti, kteří byli tehdy v jejím dnešním věku, smýšleli zhruba stejně.

25.12.2009 9:08

Re: Ale kuš

Jde o to, že vzdělání je také kšeft a tak se nám snaží prodat všelijaké šunty i kvalitní věci. Ale jak poznat bez kvalitního vzdělání a zkušeností, co je šunt a co ne?

25.12.2009 9:36

Re: Ale kuš

treba soudruh Jurax je na modrobolsevika vcelku premyslivy soudruh, ovsem treba otazka koureni , tam vi, ze kourit je normalni. Takze staci samolepka na dverich a lze svobodne coudit detem pod nos. Co se tyka hudby/muziky , mam siroky zaber a posloucham od klasiky az po nektere okrajove zanry/pokud me oslovi/ . Vzpominam, kdysi jsem slysel kombinaci arabske lidove hudby a rocku a bylo to super, nebo ten zvlastni zpusob mexicke dechovky ma nekdy neco do sebe. Tam bych s autorkou moc nesouhlasil s tou kategorickou nalepkou. Cest :-)

25.12.2009 12:34

Re: Ale kuš

děkuju, bolševiku nezjištěné barvy, za to uznání přemýšlivosti ... je pravdou, že jsem s Vámi za ta léta, co se na Psu vyjadřuju, asi jednou či dvakrát musel souhlasit .... asi jste neměl den ... ;-)

A s tím čouděním dětem pod nos jdětež do perdele, dobrý muži - to, že holduji nikotinu ještě neznamená, že hulím batolatům do kolébek a uspávám je denaturákem ... zkuste se zamyslet při Vašem vzdělání - je to namáhavé, ale výsledek u Vás tak exotické činnosti může příjemně překvapit ... ;-)

25.12.2009 16:32

Re: Ale kuš

Vzacny pane ''dohodo'' asi pred 10 lety byla v USA zverejnen zaver vyzkumu lekarskeho tymu, kde se pravilo, ze koureni ''z druhe ruky''neskodi, pokud to neni hermeticky uzavrena mrnava cimra s nekolika kuraky, protoze koncentrace koure ve vzduchu je smesne mala. Dovetek byl ze to je podivny zaver, neb vedouci tymu je zaprisahly nepritel koureni.Zprava byla zahrabana pod koberec, neb se nehodila politicky korektnim politikum a neslo podle ni  neco zakazovat, velice to oblibena cinnost.''zastupcu lidu''. A tak pred mrakodrapy postavaji na ulici v kazdem pocasi hloucky kuraku, stejne jako skolaci pred lety

25.12.2009 22:17

Re: Ale kuš

Já myslím, že tenhle "zaver vyzkumu lekarskeho tymu", byste si měl nechat zarámovat. Bude jistě cenný, neb jest jediný. ;-D