5.12.2021 | Svátek má Jitka


Diskuse k článku

GLOSA: Homosexuální manželství? Homželství!

Úsilí homosexuálů získat stejná práva, jako mají manželé, je vcelku pochopitelné, jdou na to však po mém soudu docela špatně, když pro svůj svazek vymáhají status manželství.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Svoboda 16.9.2021 10:26

Skvěle napsáno. Díky. Stop buserantům !!!

Š. Šafránek 16.9.2021 9:22

Bez ohledu na to, zda je či není požadavek na legalizaci manželství homosexuálů oprávněný, či není, čiší z termínu, který autor vymyslel, i z příspěvků v diskusi jediné: možnost užít si příležitosti zesměšnit homosexuály. Jedna věc je vykládat si u piva vtipy o teplouších (židech, policajtech...) a druhá věc je na stránce seriozní platformy, jakou NP snad je, publikovat článek s tímto názvem. Co třeba přejmenovat Izrael na Židzrael? Vtipné, ne?

P. Král 16.9.2021 10:17

Jistě, zvlášť ve tvaru homželé je ta komika patrná. Jenže proč si homosexuálové, kteří jsou jinak velmi kreativní, sami nevymyslí vhodnější slovo (když jim regisrované partnerství nevoní)? Copak nemají cit pro jazyk a nechápou, že manželství pro ně zkrátka není? Etymologicky. Není trvání na "manželství pro všechny" z jejich strany taky schválnost a pokus o zesměšnění heterosexuálů?

P. Milan 16.9.2021 10:46

Jestli to nebude tím, že ta snaha, ukrást si termín označující něco jiného, je už trochu otravná.

V. Kolman 16.9.2021 11:16

Na rozdíl od vás pane Šafránku si nemyslím, že termín "homželé" je zesměšňující, či urážející. Kromě názvu by 4% menšina měla cosi, co by jim dávalo stejná(?) práva jako manželům a od poněkud kostrbatého názvu "registrivané partnerství" by bylo jazykově přijatelnější.

J. Jurax 16.9.2021 14:03

Nesouhlas.

Ono by ten termín i v češtině docela jazykově vyhovoval a neřekl bych, že by byl nějak dehonestující. Koneckonců výraz homosexualita je obecné označení pro jistý jev (odchylku, úchylku, poruchu, nemoc či jak se to politicky korektně dnes smí označovat) a není hanlivý.

Naopak - jelikož urputná snaha homosexuálů označovat svůj oficielně uznaný vztah jako manželství je nesmyslnou deformací zavedeného pojmu označujícího oficiální vztah muže a ženy a mimoto mnohé popouzí, neboť je chápána jako agresivní drzost a uplatňování salámové taktiky, tak by zvláštní výraz, jenž by nahradil nevím proč nevyhovující výraz registrované partnerství (no, trochu kostrbatý je) byl naopak velice vhodný, neboť by přesně označoval daný jev. Přesné a nematoucí označování jevů je svrchovaně žádoucí nejen v právu a zákonech, ale i v běžném životě.

Koneckonců sami homosexuálové by měli mít zájem na rozumném a obecně použitelném, jasném pojmenování svého vztahu; skoro mne překvapuje, že z homosexuální komunity nějaký návrh už dávno nevzešel.

A závěrem - Váš pokus o ironii s Židzraelem je nejen nevtipný, ale i blbý. Netřeba hledat nové pojmenování pro zemi, jež má jméno již tisíciletí, ale je třeba hledat nové jméno pro nový právní i lidský jev, jenž dosud, pomineme-li to registrované partnerství, svůj přesný název nemá.

F. Navrátil 16.9.2021 9:13

Jede to jak na tobogánu: Stejná práva, registrované partnerství, manželství, větší práva až...zákaz heterosexuálních styků.

J. Jurax 16.9.2021 14:09

To poslední se ovšem uskuteční, až homosexuálové vymyslí a realizují průmyslovou výrobu dětí bez nutnosti heterosexuálního styku a těhotenství ženy. Něco jako v Sexmisi ... ;-D

O. Kaucký 16.9.2021 15:54

Nabízí se 3D tiskárna.;-D

L. Beneš 16.9.2021 8:52

Líbí se mi ten výraz homželství, jakási skládanka pojmů z latiny a češtiny. Čeští jazykotepci v době osvícenství vymysleli vánoce z německého Weihnachten, kde přeložili ty noce a Weih- zjednodušili na vá-, nebo obdobně bavlna z německého Baumwolle - ba- a vlna. O spojení latiny s češtinou psal i jeden německý zpytec češtiny, který tvrdil, že české slovo nevěsta je vlastně non-vesta, tedy ne-Vesta, kde Vesta byla ve starém Římě panenská bohyně domácího krbu, čili, že provdaná ženská není panna.

P. Hatina 16.9.2021 8:23

No a v tom je ten vtip. Ono totiž manželství homosexuálů už právně i terminologicky odlišeno jest. A zove se to registrované partnerství. Takže kdyby se toto právně přejmenovalo na homželství, to se může udělat velice rychle a bez protestů (to by možná stihl ještě tenhle parlament).

No a pak se vrátit k tomu podstatnému "Stejná práva – prosím, o tom se dá debatovat." Nikoliv tedy že tento svazek bude mít automaticky naprosto všechna stejná práva jako manželství, ale že se bude otevřeně debatovat o tom, která se jim budou - do jejich zákona postupně přidávat - , která jsou pro ně zbytečná, a která například vůbec chtít nebudou

Jen tak z hlavy, třeba oblíbený to § 51 Zákona o rodině);-D A když si uvědomíme, že je u nás kolem milionu právních norem, tak by to chtělo dosti pořádnou inventuru, kde všude se v nich objevuje termín manželst ́vi, manžel, manželka, rodina, a další, jestli se toto má vztahovat i na nově zmíněné homžele.

V. Heidlerová 16.9.2021 8:14

Vždy jsem stála při homosexuálech. Byli tak stvořeni, jsou to lidé, jak my. Společnost jim po dlouhodobých tahanicích poskytla záruku rovnosti. Nelze však přelstít zákony přírody, kde zákonem je zachování rodu. Partneři stejného pohlaví by měli tyto zákony ctít, nelze do nekonečna překračovat odvěká ustanovení přírody, jinak lidstvo zanikne. Homosexuálové by neměli požadovat další a další výdobytky, žádný člověk na světě nemůže mít všechno. Jsme lidé, chovejme se jako lidé k sobě navzájem, ale k tomu nepotřebujeme to duhové šílenství, které táhne do ulic, a to ještě se zvýrazněním hrdosti na svou odchylku. A s dalšími požadavky. Hrdí bychom měli být my, kteří překonali nepochopení jinakosti, ale homosexuálům by trochu pokory, po tom co dosáhli, neuškodilo.

A. Renjascu 16.9.2021 8:44

S tím stvořením bych byl poněkud opatrný. To, že je homosexualita vrozená je společenský úzus a politické rozhodnutí, ale neexistuje žádná ověřená vědecká studie, která by něco takového potvrzovala. Naopak studie na klonech (dvojčatech) ukazuje, že ve hře jsou jiné faktory než genetika.

F. Svoboda 16.9.2021 10:29

Uhodil jste hřebík na hlavičku, bohužel tento pravdivý názor je dnes násilnými menšinami zcela potlačován !!!!!!

P. Milan 16.9.2021 10:47

Neexistuje, nebo o ní nevíte?

A. Renjascu 16.9.2021 12:37

Četl jsem těch studií již několik a když pominu, že velká část pracovala s naprosto směšným počtem zkoumaných selektivně vybraných osob, tak nikde nikdy nic takového nikdo neprokázal a ani vaše poznámky na tom nic nezmění.

https://www.czechsight.cz/neexistuje-zadny-gen-ktery-by-rozhodl-zda-budete-gay-nebo-ne/

https://www.lui.cz/lide-zivot/17430-gen-homosexuality-neexistuje-do-toho-kdo-nas-bude-sexualne-i-romanticky-pritahovat-promlouva-spousta-genu-a-dokonce-i-prostredi?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

J. Pavelka 16.9.2021 12:54

Problém je, že když se to zjistí, je hotovo...Četl jsem ale jen u Jana Křesadla, který se podusmíval jednomu homosexuálovi nad psychoanalytickými řečmi psychoterapeuta jednoho našeho umělce, že v době epidemie AIDS byly odhaleny rozdíly ve struktuře jedné části mozku mezi homosexuály a heterosexuály...

J. Pokoutný 16.9.2021 20:02

Nihil novi sub sole, řekl bych. Když mohla APA (American Psychological Association) už v roce 2018 "objevit" toxické mužství (toxic masculinity" a jak ji léčit, překvapí mne už máloco.

V. Kučer 16.9.2021 20:43

Pokud by homosexualita nebyla vrozená, platilo by totéž i pro heterosexualitu. I homosexuál může mít heterosexuální styk a obráceně. Mě osobně vždy přitahovala děvčata a přitahují mě pořád i když jsem starý. Geny jsou geny.

A. Renjascu 16.9.2021 21:21

Ano je to o preferencích a i z knih anatomie je zřejmé, které orgány jsou kompatibilní a které nikoliv. Jak jste se mohl dozvědět z odkazu, tak studie půl milionu lidí potvrdila, že žádný gen zodpovědný za homosexualitu neexistuje.

V. Kučer 16.9.2021 22:17

Je to v mozku, nedávno o tom byl pořad v TV. Když je embryo mužského pohlaví ženský organismus produkuje testosteron, když ho neprodukuje narodí se kluk jak buk ale má ženský mozek. Změnit se to dá pouze v počátku těhotenství když se testosteron přidá uměle. U dívek je to obráceně. Bude to asi složitější ale tak nějak to je.

L. Beneš 16.9.2021 8:56

Proč by se homosexuálové - když dá pámbu a Piráti - nemohli rozmnožovat? Sovětští kolchozníci také prý rozdojili kozla, tak třeba hoši ze 4-procentní komunity mohou najít způsob, kam a jak s tím, aby měli děti. Fotku údajně těhotného muže už média přinesla.

J. Hajský 16.9.2021 10:12

Ve filmu "Největší událost od chvíle, kdy člověk vstoupil na Měsíc" tfěhotněl Marcelo Mastroiani. Pokud se ale dobře pamatuji (viděl jsem to před si 50 lety), tak nakonec neporodil.

J. Pavelka 16.9.2021 12:56

Rodojení kozla není úplný nesmysl (viz kniha Proč máme rádi sex z Akademie) kde se píše i o podobných případech u člověka...Že šlo o řádově malé množství, je ovšem na bíledni

L. Beneš 16.9.2021 13:39

A jak se to daří u vás? Už jste to zkoušel? Dost možná ano, ale mléko to nebylo.

J. Pavelka 16.9.2021 13:49

V té knize šlo o řádově desítky mililitrů (převzato ze seriozních pramenů, odkaz nemám) ...ne u kozla, ale u člověka (tedy u kozla by byl výsledek asi obdobný)...Jasně že nelze produkovat ani hodně zdaleka nějaké ekonomicky významné množství, jde o fyziologickou kuriozitu.....

L. Beneš 16.9.2021 13:54

Rozumím. U nás sousedky říkají o jednom odnaproti, že je to starý kozel. Jestli ho zkoušely rozdojit, nevím.

V. Kolman 16.9.2021 11:27

Mluvíte (píšete) mi paní Heidlerová z duše. Nic proti odlišným jedincům s LGBTQ(+-autobus) orientací nemám, ale poslední dobou už mě jaksi (jak to slušně napsat) hnětou, se svým kňouráním, vlamováním se do otevřených dveří ultimativním vyžadováním "manželství", průvody "hrdosti" (hrdosti na co?)

Budou-li v tomto svém jednání pokračovat, pak není daleka doba, kdy začnou být opět 96% většinou ostrakizováni a posíláni do patřičných mezí.

Podle fyzikálních zákonů - každá akce vyvolává reakci!!

F. Svoboda 16.9.2021 15:51

Donedávna byli buseranti mimo moje vnímání. Dnes, po všech jejich průvodech hrdosti a postupném vymáhání stále větších " práv " se mně začali hnusit a jsem z těch lidí u nichž nastala již reakce, jak na závěr píšete. Ať si lezou do prdele - pfuj !!! - ale jen do svoji !!!

L. Šimon 16.9.2021 7:22

Homželství je super název a zároveň i pojem. Pokud stejnopohlavní páry trvají na názvu tento jim přísluší víc nežli cokoli jiného. Jsem přdsvědčen, že jako společnost jsme dostatečně tolerantní. Jen mám obavu, žepokud dál budou nesmyslně tlačit a trvat na věcech, které jim nepřísluší tak se tolerance může změnit v netoleranci. Chtějí to?