20.10.2021 | Svátek má Vendelín


GLOSA: Hlas lidu, hlas zákona

11.8.2007

Vydá sněmovna poslance Josefa Vondrušku k trestnímu stíhání? Státní zastupitelství ji o to žádá, protože si myslí, že by se Vondruška měl před soudem zodpovídat z toho, že ve své dřívější roli bachaře týral vězně. Přitom ho při posledních volbách komunisté dali na kandidátku a do sněmovny ho vynesly preferenční hlasy voličů.

Vondruškův případ v miniatuře zobrazuje rozpor naší demokracie: kdo spáchal trestný čin, měl by za něj být potrestán, na tom se shodnou asi všichni. Zároveň je ovšem komunistická strana, nástupkyně organizace podle zákona zavrženíhodné, stranou parlamentní – a její poslanci teď budou spolurozhodovat o tom, zda jeden z nich bude vydán k případnému potrestání. Nepůjde však ani tolik o ně, jako spíš o sociálnědemokratické poslance, o to, zda z trestní kauzy udělají kauzu politickou a bývalého bachaře ochrání před vyšetřováním a nezávislým soudem.

Máme tedy jedinečnou příležitost zkontrolovat, nakolik jsme se přiblížili k demokracii. Co bude vážit víc: hlasy voličů a kolegiální spřízněnost, anebo vláda zákona?

LN, 9.8.2007
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.