8.3.2021 | Svátek má Gabriela


GLOSA: Ekologie odposlechů

8.9.2008

Se začátkem nového školního roku připadla telefonním operátorům nová povinnost jeden rok uchovávat údaje kdo s kým si telefonuje či esemeskuje, jak dlouho hovoří nebo jestli jenom prozvání. Nařizuje to novela zákona o elektronických komunikacích, kterou ČR přijala z podnětu Evropské unie.

Nyní už jenom čekám, kdy přijde z EU nařízení, aby pošta uchovávala záznamy o tom, kdo komu píše, jak dlouhé dopisy a jestli neposílá jenom prázdné papíry. Budou se muset rozlepovat obálky, ale to je drobnost, kterou stejně jako u telefonů poslanci vyřeší novelou zákona. Také se bude zaznamenávat kam kdo jel, jestli se tam s někým setkal nebo jestli jenom dotyčnému dal znamení tím, že mu projel pod okny. Uznávám, že tato opatření, první přijaté a ta další zatím jen hrozící, pomohou policii a třeba bude dopadeno i několik lupičů. S nimi ale i my všichni ostatní. Po loňském slibném poklesu odposlechů se trend obrací.

Jak na informace o rozšiřování odposlechů, jinak se tomu říct nedá, budou reagovat telefonující? Budou se bát telefonovat. Bez ohledu na slavné prohlášení jednoho policejního ředitele, že kdo nedělá nic špatného, tomu nemusí odposlech a sledování vadit, si budou informace předávat osobně . Ve věku rozvíjejících se informačních technologií budou uživatelé zvažovat, jestli nemají raději své elektronické pomocníky vypnout a dojet informaci předat osobně.

Kde je v tom ekologie? Vynechme pro tuto chvíli evidentní ekonomické ztráty, vliv na snížení DPH, náklady stovky milionů na uchovávání dat a prosté otravování lidí. Zamysleme se nad ekologií těchto zbytečných cest.

Nenašel jsem zatím žádnou statistiku zbytečných cest a nevím, jak by to mohli statistici zjistit.

Ale přesto, kolik je řidičů, kteří se bojí po telefonu dohadovat dodací podmínky, kteří nechtějí, aby někdo shromažďoval údaje o jejich obchodních partnerech, subdodavatelích, poradcích, právních kancelářích nebo třeba jen milenkách a oblíbených restauracích? Kolik cest by se nemuselo uskutečnit? Kolik je to zbytečně spálené ropy?

V Bruselu je komise, která hlídá životní prostředí a brání oteplování planety skrze kysličník uhličitý. Je tam také druhá komise, která produkci tohoto plynu zvyšuje. Nějak mi to nede dohromady.Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař
Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař

Jedna minuta. Druhá. Tři minuty pryč… Chvíle napětí… Na testu se objeví dvě čárky… Pozitivní těhotenský test! Jste v tom! Jak těhotenské testy...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.