28.10.2020 | Den vzniku samostatného československého státu


GLOSA: Dusno kolem rad

11.2.2020

Parlamentní volební výbor v pátek naházel do velkého síta mračno kandidátů do dvou významných mediálních rad. Je to Rada České televize a Rada Českého rozhlasu. Radní jsou voleni na šest let, do rozhlasové rady bude třeba zvolit dva nové členy a do té televizní dokonce šest. Spousta lidí si myslí, že ty rady hučí redaktorům do ovaru, co mají a co nemají povídat. Pokud jde o program, nemají nad ním žádnou pravomoc. Vyjadřují se ale ve sporných případech, když si někdo kvalifikovaně stěžuje na nějaké přešlapy. Například když prezident republiky řekne, že…

Rady schvalují rozpočty a taky volí nové ředitele, když těm starým vyprší mandát. V roce 2023 se bude volit nový nebo nová generální pro Českou televizi.

Kandidátů bylo letos neobvykle mnoho, největší rozruch vyvolala kandidatura ekonomky Hany Lipovské. Už dlouho jsme nebyli svědky tak mohutné štvanice. Bylo to něco, jako mají Angličané svůj hon na lišku. To je hnusná podívaná a hádka kolem ní zaměstnává Angličany skoro jako brexit. Mediální hon je stejně hnusný, na trumpetu zatroubili senátoři v počtu devatenácti a přidal se kde kdo pokrokový, páterem Halíkem počínaje až po Miroslava Kalouska, ten štval, až za ním tibetská vlajka vlála. Důvod? Hana Lipovská má nesprávné názory a doporučil ji pražský arcibiskup Dominik Duka.

Naštěstí pořád ještě žijeme v parlamentní demokracii a je to velká úleva, že parlamentní volební výbor jednal podle vlastního přesvědčení. O nových členech obou rad rozhodne parlament. Taková jsou pravidla hry a až přestanou platit, bude znovu opravdu zle.

Kolem veřejnoprávních médií houstne dusno. Je to na dlouhé povídání, ale tady v krátkém čase bych rád upozornil na jeden podstatný detail. Ať jsou výtky jakékoli, podložené nebo nepodložené, ani ti nejzapálenější kritici typu Petra Štěpánka nebo Ladislava Jakla jim nevytýkají, že by byla poplatná vládě anebo dokonce že by zpívala podle taktovky Andreje Babiše. On to opravdu nikdo neříká a kdyby říkal, tak by to byla lež jak věž. Nezdá se vám, že právě toto je naprosto podstatné? Že to je dokonce jediné skutečně podstatné? Že v nich převládá nebo nepřevládá takový nebo makový názor, je možné. Ale absolutně a vůbec to není názor vládní. Nejsou vládní hlásná trouba.

Možná se vám to podstatné nezdá. Mně ale ano.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Neff.czTestujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!
Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!

99 % přírodních ingrediencí a 1 % šetrných složek pro ochranu pokožky. To jsou dětské čisticí ubrousky Pampers® Coconut Pure™, které můžete...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.