26.9.2020 | Svátek má Andrea


GLOSA: Držím prezidentovi místo

27.10.2007

Základní instinkt Jany Bobošíkové

Středisko Simona Wiesenthala, známého lovce nacistů, napsalo našemu prezidentovi. Důvod? Plánovaný pochod neonacistů pražským Židovským městem v den výročí tzv. Křišťálové noci - noci z devátého na desátého listopadu 1938, která je datem krutého pogromu v Hitlerově Říši. A co na to prezident? Ústy mluvčího Petra Hájka vzkázal, že je absurdní, aby vystupoval proti rozhodnutí soudu.

Městský soud v Praze totiž neonacistům cestu do Židovského města vydláždil zrušením magistrátního zákazu. Poté, co židovské organizace požádaly občany o pomoc při aktivní sebeobraně a začalo být jasné, že jejich prosby patrně nezůstanou bez odezvy, hradní pán zavětřil. Jakmile jde o možnost sbírat body popularity, má totiž nos cvičený jak lovecký ohař. Absurdní, neabsurdní, náhle vyzývá státní instituce, aby na trase pochodu neonacistů rozsvítily červenou. Jakoby se náhle probudil. Strašidlo neonacismu přitom obchází Evropu už léta, Českou republiku nevyjímaje. Zde se navíc citlivost nejvyšších politických představitelů vůči návratu myšlenek a rétoriky nacistů rovná nule.

Je logické, že se organizace neonacistů u nás cítí jako ryby ve vodě, když sám předseda vlády Mirek Topolánek neváhá používat termíny jako „Noc dlouhých nožů“ nebo „Es kommt der Tag“ a málokomu to vadí, hlavu státu nevyjímaje. Ve státě, kde zastávají takoví lidé vysoké ústavní funkce a kde soudy neváhají navracet majetky bývalých nacistů, nelze čekat nic jiného než drzé pochody pohrobků vrahů kolem obydlí potomků jejich obětí.

Jestliže v této zemi ještě zbylo něco zdravého, jsou to obyčejní lidé. Buď ti, kteří pamatují, nebo jiní, kteří vědí. Židovská liberální unie vyzvala k aktivnímu odporu zdravé sportovce a vojáky. Nejsem ani jedno ani druhé, ale přijdu. A budu držet místo prezidentu Klausovi, aby mohl dokázat, že svůj protest myslí vážně.

Když chtěl vlastním tělem zabránit stavbě Kaplického knihovny, tak jistě nebude považovat za znevážení svého úřadu ani svou účast na protinacistické demonstraci. Jinak zůstane jeho výzva jen vrcholem populismu.

Psáno pro deník Metro

poslankyně Evropského parlamentuAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.