25.4.2024 | Svátek má Marek


GLOSA: Druhé kolo amnestie

19.3.2013

Tak nám amnestie vstoupila do druhé etapy. Obránci amnestie a její oponenti už nepovedou spory o délky lhůt a o možné či nemožné odškodnění poškozených. Teď půjde o "neutrála" Nečase, o jehož podpis amnestie se zajímá státní zastupitelství.

Jestliže již Hrad z neznámého důvodu nepostupoval standardním způsobem a neposlal amnestii premiérovi přes podatelnu Úřadu vlády; dejme tomu, že věc spěchala, proč premiér odmítá odpovědět, kde amnestii podepsal? Samozřejmě ji mohl podepsat kdekoliv, třeba na ulici, ale údaj o podpisu již tajný není. A proč amnestii neprojednal se členy vlády, když je vláda za amnestii odpovědná a svůj souhlas s ní projevuje kontrasignací svého předsedy?

Jistě, zřejmě existovaly důvody, proč z důvodu utajení nikdo ze členů vlády nebyl o amnestii informován předem, ale proč o ní vláda nehlasovala? Na rozdíl od prezidenta za ni nesla ústavní odpovědnost. Proč bylo nutné již tak podivnou amnestii "obohacovat" další záhadou? Jsem zvědav na vysvětlení obhájců amnestie. Logika věci asi spojí obhájce amnestie s jejími odpůrci – budou mít společný cíl. Stávajícího premiéra vyšetřovaného státním zastupitelstvím. Bude jako svědek vyslechnut i exprezident Václav Klaus? A co když bude premiér obviněn ze zločinu zneužití pravomoci veřejného činitele? Podá demisi z důvodu presumpce viny politického činitele? Padne vláda?

Druhé kolo amnestie začíná. Kdo promluví první? Staneme se zemí s neodsouzeným, protože křišťálově čistým expremiérem, z korupce obžalovaným hejtmanem, poslancem a exministrem v jedné osobě, obviněným exministrem obrany a vyšetřovaným současným premiérem? A jak se trestní karty obrátí do budoucna? Státní zastupitelství a Policie ČR jsou ovšem pro vyšetřování a stíhání kohokoliv v souvislosti s amnestií předpojaté. Propustit tisíce vězňů a zastavit trestní stíhání u těžkých hospodářských trestných činů a zmařit tak kolikaletou práci orgánů trestního řízení! To by naštvalo každého, kdo by si dal takovou práci s trestnou činností tolika pachatelů. Jen ty balíky spisů, statisíce stránek, stovky vyjetých tonerů tiskáren a kopírek – to vše zbytečně. O pádu právního vědomí a spravedlnosti ani nemluvě.

Aby byla zaručena objektivita šetření a případného trestního stíhání pana premiéra, musí být prezidentem jmenován zvláštní vyšetřovatel mimo dosavadní struktury orgánů trestního řízení. Takového vyšetřovatele však ústava nezná. Nevadí, ústava bude porušena. Po jejím tolikerém porušení to už nevadí. Objektivita vyšetřování si to zaslouží. Od vyšetřovaného premiéra Nečase se zvláštní vyšetřovatel možná dozví další věci. Proč se s amnestií tak spěchalo, že ji nebylo možno zaslat na Úřad vlády a zapsat ji do příchozí pošty a přidělit jí jednací číslo. Kam ji jel pan premiér podepsat? Proč neobvolal ministry? Uvidíme, co se dozvíme.

A co třetí kolo amnestie? Co znamená rozdílné použití číslovek v textu amnestie, proč jsou někde vypsané slovy a jinde zůstávají jako čísla? Tak by to legislativec nenapsal. Text ale psal právník, je vyloučeno, aby to napsal sám pan prezident, byť se po hledání autora nakonec k textu sám přihlásil. Jenom on je prý autorem amnestie!

A čtvrté kolo? To bude nejzajímavější. Bude o jménech. Předjarním vzduchem začaly v Praze již poletovat. Nejen kdo co napsal, ale i zorganizoval a zaplatil. Samozřejmě jde o fámy. V malé zemi se vždy šušká. Není vyloučeno, že se někteří jmenovaní budou bránit žalobami na ochranu osobnosti. Takže nakonec se přece ta Marvanová s Hulíkem napakují, když se jim to nedaří u poškozených.