3.8.2021 | Svátek má Miluše


Diskuse k článku

GLOSA: Druhá republika a její reprízy

Sobotní NP uvedl text pana Doležala pod názvem Jde o víc, než o jeden článek. Vrací se v něm k polemice nad komentářem Adama Drdy, vysílaném Českým rozhlasem mezi prvním a druhým kolem volby prezidenta.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Ševeček 13.2.2013 7:04

Čtvrtá Říše je správně.

a My v ní.

Repríza na vývojově vyšším stupni. Na spirále.

DEU.

P. Pavlovský 13.2.2013 1:48

Mediálně se už 20 let vžívá standardní číslování našich republik

Svoje republiky běžně číslují Francouzi a Poláci, Před 20 lety jsme s tím začali s kol. V. Justem v objasti dějin českého divadla i my a dnes už to začíná být běžné.

"Druhá republika předcházela Protektorátu (nacistickému). Druhou republiku si naši předkové dobrovolně zopakovali po válce a předcházela opět Protektorátu (sovětskému)". Ano!

A tak máme Třetí republiku 1945-48, II. protektorát 1948-89, IV. republiku 1990-92 a V. republiku od 1993. Nebo ještě lépe: 

 IV. republika  1948-89, V. republiku 1990-92 a VI. republika od 1993.

Dělám to tak  i já, je to přehlednější,  kolaborantská IV. republika nevykazovala všehny znaky protektorátu, např.  dvojí názvy ulic s ruským naprvnínm místě. Bolševici byli zkrátka mnohem pokrytečtější než nacisti, tvářili se, že nejsou okupanti, ale spojenci. Konečně, vždyť té okupaci říkali "Bratrská pomoc"!

Z. Švrček 13.2.2013 10:50

Re: Mediálně se už 20 let vžívá standardní číslování našich republik

Takže VII. republika zvaná "Bruselská" s názvy ulic jako Rompuyova, Barrossova třída, Náměstí Nelie Kroes, park Evropských dotací,  Špidlův plácek, V. pražský Merkelové okruh, pro zvýraznění internacionalismu i Arafatův prospekt, či ulice Palestinských osvoboditelů a tak ? Ve školách první řeč bruselské angličtiny (nemající s angličtinou mnoho společného), týdně 2 hodiny multikulturalismu a nepovinně povinná 1 hodina základů islámu?  

T. Pansky 13.2.2013 1:40

Autor zde mluvi o terminu, ktery je tezko definovatelny ...

... - vyvazenost zprav. Kdo to bude urcovat? To je naprosto subjektivni pojem. Take proto mame televizni (a dalsi) radu, ktere tohle jen vitaji. Maji dobre placenou praci, kde nic nedelaji a nejsou nikomu zodpovedni. Prestanme proto platit tyto verejna zpravodajstvi a dejme volnou ruku trhu.