26.1.2021 | Svátek má Zora


GLOSA: Druhá krajnost

9.10.2008

Krajnost první - loni v září zastavili chorvatští policisté dvě české turistky pro rychlou jízdu, vytáhli je z auta a zmlátili.

Minulý týden už ve středu napadali chorvatští chuligáni v Praze kolemjdoucí a zranili jednoho českého policistu. Jak úlevně by vypadala zpráva, že hned poté naházela policie těch zhruba dvě stě fašounů do antonů a odvezla je rovnou na hranice. Nestalo se. Proč? Protože nastala krajnost druhá.

Ministr Langer se někdy k policii hlásí (bombastické chlubení při dopadení Krejčíře v JAR), někdy nehlásí (odpovědnost za policejní akce nesou pouze policejní funkcionáři). V neděli, po kritice opoziční ČSSD, omlouval debakl policie během řádění chorvatských rowdies tím, že neměla dopředu potřebné informace. Které má ministr na mysli? Že jsou to nejhorší výtržníci v Evropě, že mají u sebe boxery a nože, že nejedou na fotbal, nýbrž co nejvíc toho rozbít a zmlátit? K tomu ale netřeba čekat na schengenskou budoucnost Chorvatska, to se mě klidně mohl zeptat, ostatně po první rozbité výloze by to pochopil i ministerský vrátný.

Povzbuzeni váhavostí strážců zákona zařádili si ve čtvrtek "fanoušci" z Balkánu ve velkém stylu na Staroměstském náměstí i cestou na stadión. Dlažební kostky, pyrotechnika, poškozená policejní auta. Policie jich asi sto zadržela teprve poté, co sama měla sedm zraněných. K tomu škody na soukromém majetku občanů (vybílená hospoda) i jedno těžké zranění kolemjdoucího. Nemuselo k tomu dojít, kdyby policie tyto agresívní turisty do Česka vůbec nepustila, či kdyby je zpacifikovala včas.

Třeba jim to nedovolí předpisy. V tom případě ale nevím o předpisu, který by policii dovoloval benevolencí k násilníkům ohrožovat zdraví a majetek českých občanů.

Vedení české policie i ministr samotný jsou placeni z daní nás Čechomoravanů, nikoli chorvatských nájezdníků. Změkčilé a zpožděné chování policie způsobilo, že ani ty, kterým může být fotbal ukradený, nedovedla ochránit. Směšně pak zní ministrovo vysvětlování, že příliš tvrdý zásah by mohl výtržníky vyprovokovat k ještě větším násilnostem.

Historie násilností při fotbale by už dávno měla ministra poučit, že jediné, co na rowdies působí, je projevená síla. V Anglii si přece tamní chuligáni ani neškrtnou. Mají strach.

Kritika by neměla mířit na řadové policisty, kteří při střetech s Chorvaty riskovali v Praze vlastní kůži. Věřím, že kdyby se jim dostalo lepších rozkazů, situaci by bravurně zvládli. Ostatně soudím, že současný ministr vnitra je pro svou funkci nekompetentní.

Právo, 7.10.2008Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.